banner615

banner614

banner701

PATLAMAYA HAZIR BOMBA OLMAYIN!

banner619

Düzce'de özellikle iş çıkış saatlerinde yaşanan trafik keşmekeşi sürücülere yaka silktirirken uzmanlar, trafikte yaşanan karmaşanın kişilerin motivasyonu ve verimini düşürdüğünü hatırlatıyor. Kural ihlalleri ise trafikteki gerilimi daha da arttırıyor.

Gündem 05.12.2014, 14:34
215
PATLAMAYA HAZIR BOMBA OLMAYIN!
banner682

Her geçen gün trafiğe eklenen yeni araçlara karşın park sorunu ve alternatif yolların yetersizliği başta olmak üzere bir çok sorunun hakim olduğu Düzce'de sıkıntılar özellikle akşam saatlerinde tavan yapıyor. Hem şehir içerisinde hem de Çoban Kavşağı'nda uzun araç kuyrukları oluşmasına neden olan yoğunluk, sürücülerin zaman zaman tepesini attırıyor. Uzun bekleyişlere eklenen kural ihlalleri ise gerilime tuz-biber ekiyor. Neredeyse kazasız günün geçmediği Düzce'de trafik sorunlarına kalıcı çözümler aranırken uzmanlardan direksiyon başına geçen vatandaşlara önemli uyarılar geldi. Trafikte geçirilen zamanın kişinin hem ruh hem de beden sağlığını olumsuz etkilediğini vurgulayan uzmanlar, trafikte yaşanan karmaşanın kişilerin motivasyonu ve verimini düşürdüğünü hatırlatarak, ‘Bu durum, yorgunluğa ve strese de yol açıyor. Trafikteki kural ihlalleri, gerilimi daha da arttırıyor.’ diyor.

 

 

Trafikte gerilimi arttıran nedenler

 

Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, trafikte yaşanan karmaşanın kişilerin ruh sağlığı üzerinde olumsuz etkilerini kolay sinirlenme, yorgunluk, baş ağrısı, dikkati yoğunlaştırma güçlüğü olarak sıralıyor. Trafikte kurallara uymayan sürücülerin, gerekli olmadığı halde emniyet şeridini kullananların, gereksiz yere çok sık korna çalan kişilerin de trafikteki gerilimi arttırdığı vurgulanırken uzun süre trafikte kalan sürücülerin ya da yolcuların, süre uzadıkça patlamaya hazır bombaya dönebildiğinin altını çiziliyor. Ayrıca trafik kurallarına uyma ve trafikte saygılı olmanın yaşanacak olumsuzlukları bir parça da olsa engelleyebileceğine dikkat çekiliyor.

Haber;C:ÜSTÜNER

Yorumlar (0)
29°
parçalı az bulutlu