banner615

banner614

banner701

“PİYASAYI CANLANDIRIR ESNAFA NEFES OLUR”

banner619

Koronavirüs salgını Türkiye’de binlerce çiftin düğün ya da nişan merasimlerini ertelemesine neden oldu. Bir ömür mutluluğa ‘Evet’ demek için sabırsızlanan çiftler gibi Düzce’de fotoğrafçısından çiçekçisine, pastacısından kuyumcusuna, mobilyacısından beyaz eşya satıcısına kadar çok sayıda esnaf dört gözle düğün organizasyonlarına izin verilmesini bekliyor. Bu konuda TESK’ten “Açık hava düğünleri ekonomiye can suyu olur.” çağrısı geldi.

Gündem 19.05.2020, 16:30 21.05.2020, 10:40
2936
“PİYASAYI CANLANDIRIR ESNAFA NEFES OLUR”
banner682

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Pandöken, bütün meslek kollarını etkileyen düğünlerin başlaması halinde ekonomiye can suyu, piyasalara da büyük moral katacağını belirtti.

“İşsizliğin tırmanmasının önüne geçer”

TESK Genel Başkanı Pandöken, yaptığı açıklamada, “Kırda ve açık havada yapılacak düğünler işletmeciden fotoğrafçıya, çiçekçiden pastacıya, kuyumcudan mobilyacıya, beyaz eşya satıcısından konfeksiyoncuya kadar 415 meslek kolunu etkileyen düğünler ülke ekonomisi için hayati önem taşıyor. Düğünlerin başlaması bu sıkıntılı günlerde tüm sektörleri hareketlendirerek işsizliğin tırmanmasının önüne geçer. Düğün sektöründe çalışan çok sayıda kişinin evine ekmek götürmesini sağlarken evlenecek çiftlerin yaptığı iğneden ipliğe tüm alışverişler piyasayı canlandırarak esnafa nefes olur.” dedi.

“Düğün sezonu piyasa için hayati önem taşımakta”

Bütün meslek kollarını doğrudan ve dolaylı yollarla etkileyen düğünlerin ülke ekonomisinde çok büyük bir yeri olduğuna vurgu yapan Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Pandöken, “Her yıl ortalama 500 bin çift ülkemizde yuva kuruyor. Bu yıl korona virüs sebebiyle kapalı mekanlarda yapılamayan düğünler açık havada ve kır düğünü şeklinde olmalı. Ülkemizde çok sayıda açık hava bahçesi bulunan lokanta, restoran, kahvehane ve cafe gibi mekanlar bulunmaktadır. Bu ortamda düğünlere gidecek kişilerin sınırlanması ve masalar arasındaki sosyal mesafenin de korunması ile yuva kurmak isteyen gençlere yardımcı olunmalı. Çünkü bir düğünün ortalama maliyeti en düşük 80 bin lira civarında olduğu düşünülür ise ülke genelinde ekonomiye büyük bir canlılık gelecektir. Halıcından perdeciye, kuyumcudan matbaacıya, düğün salonundan kuaföre, tuhafiyeciden tekstilciye, pastacıdan şekerciye, çiçekçiden taksiciye, fotoğrafçıdan organizasyoncuya, emlakçıdan inşaatçıya kadar tüm sektörlere etki ediyor. Bu da ekonomide büyük bir hareketlilik sağlıyor.” diye konuştu.

“Mekanlar yarı kapasite ile çalışmalı ve kurallara uyulmalı”

Sosyal mesafe kurallarına uymak ve gerekli tedbirleri almak kaydıyla yaz sezonunda düğünler için esneklik getirilmesi gerektiğini söyleyen Palandöken, “Alınacak önlemlerle birlikte ilk etapta açık havada bahçeli mekanlarda yapılacak kır düğünlerine öncelik verilmeli ve Eylül ayı beklenmemeli. Çünkü açık havada yapılacak olan düğünler, salgın açısından daha az risk taşıyor. Kır düğünlerinde de giriş ve çıkışlarda dezenfektasyon sistemleri olmalı, tüm misafirler için maske dağıtılmalı. Masalar arasında ve masaya oturanlar arasında, oyun pisti alanlarında sosyal mesafe kuralı uygulanmalı. Takı merasimi için de sosyal mesafe kuralları uygulanarak takı kutusu sistemi başlatılmalı. Tüm çalışanlara test yapılarak gerekli hijyen kurallarına uymaları şart koşulmalı. Girişlerde misafirler için belirli kontrol noktaları oluşturularak ateş ölçümü yapılmalı.” şeklinde konuştu.

banner710
Yorumlar (9)
Mustafa AKBULUT 2 hafta önce
25 bin den başlar fiatlar artık
vatandaş 2 hafta önce
BU SENE HERKEZ ZOR DURUMDA,MİLLET DÜĞÜN YAPICAK SONRA KORONA ARTICAK BİRAZ DİŞİNİZİ SIKIN..SİZ İŞ YAPICAKSINIZ DİYE BİZ EVDEYİZ..
Bahariye 2 hafta önce
Düğün evlilik işi bitti. İş yok güç yok, krediler yüksek, beyaz eşya uçmuş. Takı takacam desen durum ortada.
Kasabali 2 hafta önce
Millet can derdinde esnaf para derdinde bu ne açgözlülük olmediniz ya aclikdan oturun oturdugunuz yerde. Ciftler duz bi nikahla evlenemiyormu illa dugun mu olucak. Yogun bakimda da taki toreni yaparsınız bu gidişle
Düğünleri hafta içi yapın 2 hafta önce
Sonuçta virüs sadece bayramlarda resmi tatillerde bir de haftasonu yayılıyor
CAN.D 2 hafta önce
CORONA CORONA YA BIRAKIN BU ISLERI ALMANYADA YASIYORUM BURDA HERYERLER ACIK RESDORONTLAR BERBERLER AVM LER HERYER SIPOR ALONLARI HERYER DOLU NE MASKESI
Mete 2 hafta önce
Bu Almancılar kadar cahili yok, iyiki gitmişsizin memleketten. Habire Almanyayı küçümsüyorsunuz ama burada yaşamak istemiyorsunuz. Karışmayın kardeşim Gidin Bild e mesaj yazın
DÜZCELİ 2 hafta önce
Sen orada kal bizbize yeteriz boş laf etmene gerek yok en azından bir cahilimiz az olur sen antep caddesinde spor sokakta hiç yürümedinmi millet sırt sırta sen almanyada kal bizimde düzenimizi bozma sen oralarda gezmeye devam et.
81 2 hafta önce
50bin tllik düğün olur sana 100 bin esnaf canlanır evlenen bin pişman olur
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
18°
hafif yağmur