banner615

banner614

banner701

SAKIN BUNU YAPMAYIN!

banner619

Bolu'nun doğal güzellikleriyle ünlü Abant ve Gölcük Tabiat Parkları ile Yedigöller Milli Parkı'nda yetişen nilüferleri koparanlara, 150 bin liraya kadar para cezası kesilecek.

Gündem 09.06.2020, 15:30 09.06.2020, 14:47
5535
SAKIN BUNU YAPMAYIN!
banner682

Düzce'den de yoğun ziyaretçi alan ve her yıl yüz binlerce turistin ziyaret ettiği Abant ve Gölcük Tabiat Parkları ile Yedigöller Milli Parkı'nda sarı, mor ve beyaz renkli nilüferler açmaya başladı.

Nilüferlerin açmasıyla Abant, Gölcük ve Yedigöller, ayrı bir güzelliğe büründü.

"Kendini yenilemiş doğayı koruyalım"

Bolu Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Serpil Uysal, yaptığı açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında 23 Mart'ta ziyarete kapatılan alanların normalleşme süreciyle 1 Haziran'dan itibaren yeniden kapılarını açtığını hatırlattı.

"Kapalı bulunduğumuz sürede hem alanların bakımını gerçekleştirdik hem de doğa kendini yenileme imkanına sahip oldu." diyen Uysal, nilüferlerle birlikte alanda bulunan diğer bitkilerin de çiçek açtığını söyledi.

Uysal, bitkileri doğal alanlardan koparmanın, başka yere götürmenin, başka habitata dikmenin yasak olduğuna işaret ederek, "Her bitki kendi yetişme ortamında kalmalı. Onun habitatı, doğası orasıdır. Oradaki ekolojik denge ona göre gelişmiştir. O yüzden bir yerdeki türü alıp başka yere nakletmek doğru bir yaklaşım olmayacaktır." dedi.

Biyolojik çeşitliliğin, ekolojik dengenin bir bütün olduğunu, bunun devam ettirilmesi gerektiğini vurgulayan Uysal, bunu sağlamak konusundaki sorumluluklarının bilincinde olduklarını kaydetti.

150 bin liraya kadar para cezası

Vatandaşlardan, kendini yenileyen doğayı korumalarını isteyen Uysal, "Korunan alanlarda biyolojik çeşitliliğin tahrip edilmesi, Çevre Kanunu'nun 20 (k) maddesine göre cezaların iki katı artırılarak uygulanmasını gerektirir. Bu, nilüferler için de korunan alan içerisindeki diğer bitki türleri için de aynı uygulanır. Bir gölden nilüferin koparmanın cezası, türüne ve miktarına bağlı olarak Çevre Kanunu'nun 20 (k) maddesine göre minimum 20 bin lira. Bunu da günümüz fiyatlarına güncellediğimizde, iki katı oranında da artırdığımızda 150 bin liraya ulaşabilecek miktarlarda idari para cezası uygulanması söz konusu." ifadelerini kullandı.

banner710
Yorumlar (5)
VATANDAŞ 1 ay önce
Bize değil mübarek oralar ıraklı suriyelerin mekanı biz coluk cocugu alıp gıdemıyoruz kızmayın yoruma gıdın gorun tabelalar turkce ve arapca orda hersey demekki onlarınmiş onlar koparmasın kesınde onlara cezayı gorelım hıkaye
mustafa37 4 hafta önce
Demekki gitmişsin ki görmüşsün tabelaları. Seni engelleyen mi var. Niye ayrımcılık yapıyorsun.
Düzceli Mustafa 1 ay önce
Insan oldurmenin cezasina bak çiçek koparmanın cezasina bak.hukumet nerden para koparirim onun derdinde.adalet ayak altinda artik.
mustafa37 1 ay önce
Cümleye güzel başlamışsın ancak içine neden siyaset sokarsın. Olmadı bu.
iyi düşünün!!!! 1 ay önce
nilüfer koparana 150 bin tl ceza ama seben gölüne havyar zamanında ağ atan bilinçsiz ve duyarsız avcıya 50 bin lira ceza. adalet mülkün temelidir unutmayalım.
28°
açık