banner615

banner614

banner701

SERİ ÜRETİME HAZIR! DÜNYAYA AÇILACAK

banner619

Fındık Araştırma Enstitüsünce yürütülen projede çeşitli formüller kullanılarak üretilen fındık cipsi piyasaya sürülmeye hazırlanıyor.

Gündem 20.04.2019, 16:27 21.04.2019, 20:31
2422
SERİ ÜRETİME HAZIR! DÜNYAYA AÇILACAK
banner682
Enstitünün, Fındıktan Cips Üretme İmkanlarının Araştırılması Projesi tamamlandı. Yaklaşık 3 yıllık çalışmanın ardından ortaya çıkarılan fındık cipsi, diğer cipslere göre sağlıklı olması yönüyle dikkati çekiyor."Projenin amacı fındığın iç tüketimini arttırmak"

Enstitü Müdürü Aysun Akar, yaptığı açıklamada, projenin amacının fındığın iç tüketimini arttırmak ve katma değer sağlamak olduğunu söyledi.

Projenin ilk aşamasında fındıktan cips yapım olanaklarını araştırdıklarını dile getiren Akar, ikinci aşamada ise elde edilen cipsin endüstriyel kalitesinin geliştirilmesi ve depolama sürecindeki faktörleri incelediklerini kaydetti.

Akar, ürün için patent başvurusu yapıldığını belirterek, "Patent başvurusu sonuçlanmak üzere. Enstitümüzde fındık cipsini paketledik, tüketime hazır hale getirdik, artık fındık cipsi seri üretime hazır diyebiliriz. Seri üretim için firmalarla görüşebiliriz." dedi."Yağda kızartılmıyor, fırınlanıyor"

Fındık cipsinin piyasadaki diğer cipslere göre daha sağlıklı olduğuna işaret eden Akar, "Fındık cipsi yağda kızartılmıyor, fırınlanıyor, en büyük farkı bu. İçerdiği yağ sadece fındığın kendi yağı. Hepimizin bildiği gibi fındığın kendi yağı doymamış yağ asitleri bakımından oldukça zengin ve faydalı." diye konuştu.

Cipsin içeriğiyle ilgili bilgi veren Akar, şöyle devam etti: "Yüzde 16 protein var, yüzde 40'ı yağ, yüzde 35'i karbonhidratlardan oluşmakta. Geri kalan kısmı ise mineral maddeleri içeriyor, bunların başında da kalsiyum geliyor. Kalsiyum bildiğiniz gibi kemik gelişiminde de en önemli"

Aysun Akar, fındık cipsinin gençler ve çocukların tüketimi için uygun olduğunu kaydetti."Tüm dünyaya açılabileceğini tahmin ediyoruz"

Dünyada artık sağlıklı ürünlere yönelim olduğuna dikkati çeken Akar, "Bunun için de büyük paralar harcanıyor, bu sebeple biz cipsimizin sadece ülkemizde kalacağını değil tüm dünyaya açılabileceğini tahmin ediyoruz." değerlendirmesinde bulundu.Akar, fındık cipsiyle ilgili çocuklar, gençler ve yetişkinlere yönelik anket çalışması yapacaklarını belirterek, "Yani 'Bu cipsin neyini beğendiniz? Neyini eksik buldunuz? Neyi ilave olursa daha iyi olabilir?' gibi hızlı şekilde anket çalışmasını yapacağız. Bu sonuçlara göre ürünümüz biraz daha geliştirilebilir." ifadesini kullandı. (AA)banner710
Yorumlar (7)
şafak duman 1 yıl önce
çalışmada emeği geçen herkesi tebrik ederim.
Ali 1 yıl önce
Takdir ve tebrik ediyorum
Sertanacar 1 yıl önce
Iç tüketimde tuketilmiyormus fiyatı ne kadar onu söyleyen yok, kavrulmuş fındık 40 tlye satılırsa kimse yiyemez
Tebrikler 1 yıl önce
Tebrikler Teşekkürler Hayırlı Olsun
Innovation 1 yıl önce
Iste bu, yillardan bu yana bence Turkiye’nin en buyuk bulusu. Bravo mudire hanim Ve hic kimsenin baski altina alabilecegi hic birhandikapi olmayan oz urunumuz.
Çiftçi 1 yıl önce
Bu findikciya yarayacakmi fiyat acisindan yoksa findukla dalga gecip kasim ayinda fiyat aciklayip zenginin çapını dolduracak seklinde bir imkanmi olacak bilinmez ibsAllah üreticiye faydalı olacaktır
AKÇAKOÇALI 1 yıl önce
TEBRİKLER
14°
hafif yağmur