Öne Çıkanlar Düzce Öncü Haber ali beşer genç çiftçi Bilim

Bu haber kez okundu.

SORUNLAR ÇÖZÜLECEK!
banner197

Uzun bir aradan sonra Düzce'deki sanayiciler talep, sorun ve beklentilerini bakanlık düzeyinde dile getirebilecekleri bir platformda bir araya geldi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Düzce TSO işbirliği ile düzenlenen "Düzce Ticaret ve Sanayi Şurası" Düzce Üniversitesi Cumhuriyet Konferans Salonu'nda başladı. Bakan Faruk Özlü'nün tüm bakanlık kadrolarıyla katıldığı toplantıda il protokolü, Düzce TSO yönetimi ile Düzce'de yatırımı bulunan birçok sanayici ve işadamı da hazır bulundu. Düzce'deki sanayicilerin yaşadıkları sıkıntıları ve talepleri iletme fırsatı yakaladığı toplantıya katılımın oldukça yoğun olduğu gözlendi. 

Düzce Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Düzce sanayisine ilişkin bilgilerin verildiği slayt gösterisinin katılımcılara izletilmesi ile başlayan şura, Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Fahri Çakır'ın konuşmasıyla devam etti.


"DÜZCE'YE ÇIKARMA YAPTIK"

Çakır'ın açılış konuşması sonrasında kürsüye gelen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, toplantının Düzce için hayırlı olmasını temenni ederek başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bugün Bilim sanayi ve teknoloji bakanlığı olarak Düzce'ye bir çıkarma yaptık. Bütün kadromuzla birlikte Düzce'deyiz. Müsteşarımız, bakan yardımcımız, sanayi bölgeleri genel müdürümüz, Bilim, Teknoloji Genel Müdürümüz, Meteoroloji Genel Müdürümüz, Verimlilik Genel Müdürümüz, Avrupa Birliği Genel Müdürümüz, Sanayi Ürünleri Genel Müdürümüz ve Teftiş Kurulu Başkanımız da dahil buradayız. Bir de bakanlığımızın bağlı, ilişkili kuruluşları var: TÜBİTAK Başkan Yardımcımız, Patent Enstitüsü Başkanımız, Türk Sanatları Enstitüsü KOSGEB Başkanımız burada. Bugün sizlerin sorunlarını, sizlerin taleplerini Düzce’de ve bizzat sizin ayağınıza gelerek dinlemek istedik. Bugün sizleri dinleyeceğiz. Ancak dinlemekle kalmayacağız inanıyorum ki sıkıntıların birçoğuna bu salonda anında çözüm üreteceğiz. Kalan taleplerinizi de dikkatlice not alacak sonrasında takip edecek ve mümkün olan en hızlı bir şekilde çözüme kavuşturacağız." 

"BİZİM BURADA OLMAMIZ ASLA BİR LÜTUF DEĞİLDİR"

"Birçoğunuz AK Parti’den önceki Türkiye dönemini çok iyi hatırlıyorsunuz." diyen Bakan Özlü, güven ve istikrarın olmadığı zorlu koşullarda işlerin kurulduğunu söyledi. Başarısız genel politikaların yanı sıra devletin sanayicilerin sorunlarına kayıtsız kaldığını belirten Özlü, şu ifadelerle devam etti: "Bir ilin, parmak sayısını geçmeyecek büyüklükteki firmalarını saymazsanız devlet size sırtını dönüyordu. Ankara’ya gitseniz kapılarını sizlere açmıyordu. Bugünler geride kaldı. AK Parti’yle birlikte bambaşka bir dönem başladı. Artık devlet sizin ayağınıza geliyor. Sakın yanlış anlaşılmasın bizim burada olmamız asla bir lütuf değildir. Bu sizin en doğal hakkınızdır, bizim de temel vazifemizdir. Devlet mekanizması siyaset ve bürokrasi kurumları bunun için, sizlere hizmet etmek için vardır. Bugün de, bundan sonra da sizlerle her zaman bir arada olmaya gayret edeceğiz. Sorunlara yerinde çözümler üreterek sizlerin daha fazla ve daha nitelikli üretim yapmanızın, daha iyi ticaret yapmanızın sağlandığı bir şehir haline gelecek."

"NİTELİKLİ SANAYİ VE YAYLA TURİZMİNDE ÇOK CİDDİ BİR POTANSİYEL VAR"

Düzce'deki her çalışmanın yakından takip edileceğini altını çizen Bakan Faruk Özlü, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Milletvekili arkadaşlarımızla, valimizle, belediye başkanlığımızla sık sık bir araya geliyor ve sorunları gözden geçiriyoruz. Düzce’nin özellikle nitelikli sanayide ve yayla turizminde çok ciddi bir potansiyel taşıdığını biliyoruz. Şu an da Turizm Mastır Planı’nın hazırlıklarını sürdürüyoruz. Ayşe Keşir hanımın (Düzce Milletvekili) yaptığı bir çalışma var. Turizmle ilgili Düzce’yi 2 kutba ayırmak ve güneyde daha çok yayla turizmi, kuzeyde deniz ve tarih turizmi olmak üzere bir çalışma yürütüyoruz. İnşallah bu çalışmayı yakında sonuçlandıracağız. Yine Düzce Üniversite’mizde 300 dönümlük bir arazide Teknopark kurmak için yer sorununu çözdük. Çalışmalarımız tamamlanma aşamasında. Önümüzdeki hafta Teknopark inşaatının ihalesi yapılacak ve yüklenici firma belirlenecek. Bu tür çalışmalarla şehrimizin ekonomisini güçlendireceğiz. Ankara, İstanbul, Kocaeli gibi şehirlerin ortasında bulunmayı Düzce için gerçek anlamda bir fırsata dönüştüreceğiz."

Türkiye ekonomisinin çok güçlü bir yapıya sahip olduğunun altını çizen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, özellikle 2002 yılından sonra hayata geçirilen birçok reformun Türkiye ekonomisini diğer dünya ülkelerinden olumlu yönde ayrıştırdığına dikkati çekti.

Artık sektörler ve işletmeler düzeyinde politikalar üretildiğini belirten Bakan Özlü, şöyle devam etti: "Örneğin teşvik sisteminde en son yaptığımız değişiklikler bu mantığa dayanıyor. Artık biz şu şartlarda teşvik veriyoruz, isteyen yararlansın demiyoruz. Her yatırıma o yatırımın ihtiyacına özel teşvikler uygulamaya başlıyoruz. Türkiye’de daha fazla yatırım yapılmasını amaçlıyoruz. Bunun yeterli olmadığını biliyorum. Türkiye’nin bir araştırma, geliştirme cenneti haline dönüşmesini ve daha yüksek katma değerli ürünler üretmesini hedefliyoruz. Hiç kimsenin şüphesi olmasın. Yatırımın, üretimin, araştırma, geliştirmenin önündeki engelleri kaldırmaya devam edeceğiz. Sadece bu engelleri kaldırmakla kalmayacağız aynı zamanda sizlere destek olacağız."

"550 VEKİLİN TAMAMI "OLUR" DESE DE MİLLETİMİZE FİKRİNİ SORMALIYIZ"

Bu hafta içinde yeniden başlayan Başkanlık Sistemi tartışmalarına da değinen Bakan Özlü, "Bu tartışmaları çok önemsiyorum. Bu tartışmaların Türkiye için olumlu olduğuna inanıyorum. Yeni anayasanın ve başkanlık sisteminin sosyal ve ekonomik hayatımıza çok önemli sağlayacağını düşünüyorum." dedi ve şunları kaydetti: "Bu konuyu ön yargılardan ve politik pozisyonlardan bağımsız bir şekilde tartışmalıyız. Ortak akıl çerçevesinde en uygun sistemi inşa etmeliyiz. Başkanlık sistemiyle ilgili çalışmalar neticesinde ortaya çıkacak olan modeli meclis iradesine ardından da milletimize götürmeliyiz. Mecliste 550 vekilin tamamı "Olur" dese de yine de milletimize fikrini sormalıyız. En iyi hakem olan milletimiz de kararını versin ve yolumuza öyle devam edelim. Böylece hızımıza hız katalım. Bu sürece iş dünyamızın da çok ciddi bir şekilde sahip çıkacağına, çok ciddi bir katkı sağlayacağını düşünüyorum. Söz hakkı artık tamamen size ait. Bundan sonra sizler konuşacaksınız bizler de dinleyeceğiz not alacağız. Toplantıya katılım sağlayan herkese teşekkür ediyorum."

"SORUNLARA ÇÖZÜMLER BULUNACAK"

Şurada konuşan Düzce Valisi Zülkif Dağlı ise şuranın işadamları açısından önemi üzerinde durarak, "Burada önemli kararlar alınacağına, ilimizin karşılaştığı sorunlara çözümler bulunacağına inanıyorum." dedi. Vali Dağlı, Bakan Özlü'nün öncülüğünde ilki düzenlenen ve devamı gelecek olan şuranın Düzce, sanayiciler ve iş adamları için hayırlı olmasını dileyerek konuşmasını noktaladı.

Konuşmaların ardından "Düzce Ticaret ve Sanayi Şurası" basına kapalı olarak devam ederken, sanayicilerin dile getirdikleri konular ve çözüm yollarına yönelik şura sonunda bilgiler verileceği öğrenildi.

 

TOPLANTI SONRASI BİLGİLENDİRME YAPILDI

Konuşmaların ardından "Düzce Ticaret ve Sanayi Şurası" basına kapalı olarak devam ederken, sanayicilerin dile getirdikleri konular ve çözüm yollarına yönelik şura sonunda bilgiler verildi. Bakan Faruk Özlü, toplantıya katılan sanayici ve işadamlarının bölgesel teşvik konularında beklentilerini dile getirdiklerini belirterek, bu taleplere ilişkin gereken çalışmaların yapılacağını aktardı. Tek tek firmalardan gelen talepleri paylaşan ve ilgili bakanlık yöneticilerine konuyla ilgili bilgi vermesi için söz veren Bakan Özlü, firma yetkililerinden ayrıca konu ve talep şeklinde beklentilerini kağıda dökerek bakanlığa ulaştırmalarını istedi.

Öte yandan sanayicilerin en çok şikayet ettiği konu ise fabrika atıkları sorunu oldu. Yıllardır  ilçelere kurulması beklenen atık su arıtma tesislerinin hala yapım aşamasına geçmemesi nedeniyle  Melen Çayı'nın kirletilmeye devam edildiği aktarılırken, İSKİ tarafından sürecin hızlandırılması beklentisi dile getirildi.

Hava kirliliğine karşı alınacak önlemler konusu da toplantıda gündeme geldi. Bakan Özlü, Düzce'de doğalgazın yaygınlaştırılması için hem devlet hem de dağıtım firması tarafından destek verilmesi için çalışma yürütüldüğünü kaydetti.

Faizsiz kredi beklentisinin yanı sıra KOSGEB kredileri sürecindeki uzun süren bürokratik işlemler de girişimcilerin eleştirdiği unsur oldu. Buna ilişkin Bakan Özlü, KOSGEB'e iki uzman atandığını ve işlerin eskisi kadar yavaş ilermeleyeceğini vurguladı. Yine şu günlerde üreticisini fiyatıyla üzmeye devam eden fındık konusu da sanayi şurasının gündemine taşınan konular arasında yer aldı.

Sorun, talep ve beklentilerin dile getirilmesi ve gerekli açıklamaların yapılması sonrasında Bakan Özlü'nün öncülük ettiği ve Düzce sanayisine önemli katkılar sağlayacağına kesin gözüyle bakılan "Düzce Ticaret ve Sanayi Şurası" sona erdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
maasallah 2 yıl önce

sayın bakan hem belediye başkanı hem tso başkanı hem de bakan...anlayan anladı.diğerleri çalışmıyor işte..

Avatar
düzceli 2 yıl önce

Düzce'deki büyük firmalar her gün işçi çıkartıyor. Çalışacak düzgün firma kalmadı. Acaba neden böyle diye sormak lazım ? Fındıkla tütünle kaç kişiye 12 aylık iş sağlanır. Sanayiyi kaçırmamak lazım. Hem işçiyi...

Avatar
duzveli 2 yıl önce

Duzcenin ucmasi icin efteni ve karduz projeleri hayata gecmeli bunu anlaykn artik

Avatar
düzce li 2 yıl önce

düzgün bir protokol masası yapılamazmıydı.bakan bey düzce için her şeyi yapar.

Avatar
duzce 2 yıl önce

Hala tutun kolanyasi hala findikla taninoyoruz birakin efteni karduzle tanisinlar bolu abant kartal kaya ile taniyorlar

Avatar
Adanalı CELAL 2 yıl önce

""Ankara ya gitseniz kapılarını sizlere açmıyordu. Bugünler geride kaldı. AK Partiyle birlikte bambaşka bir dönem başladı."" diyerek sanki AK partisi öncesinde bu memlekette hiç fabrika açılmadı, hiç yol, köprü, hava alanı...