banner615

banner614

banner620

TARIM SİGORTASINDA DEĞİŞİM

banner619

Düzce Tarım İl Müdürlüğü tarafından, Çiftçi Kayıt Sistemi'nde (ÇKS) kayıtlı olmayan hiçbir ürün/arazi TARSİM kapsamında sigorta teminatı altına alınmayacağı bildirildi.

Gündem 12.01.2010, 19:52
113
TARIM SİGORTASINDA DEĞİŞİM
banner621

29 Aralık 2009 tarih ve 27447 Sayılı Bakanlar Kurulu kararı gereğince artık sel ve su baskınları da TARSİM (Tarım Sigortaları Havuzu) kapsamına alındı. Karar Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Bitkisel ürünler için dolu ana riski ile birlikte; fırtına, hortum, yangın, heyelan, deprem, sel ve su baskını ek riskleri paket halinde; ayrıca, açık alanda yetiştirilen meyveler için yukarıda belirtilen risklere ilave olarak, isteğe bağlı olmak üzere, don riski; ilgili genel şartlar, teknik şartlar, tarife ve talimatları kapsamında; Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı çiftçilerin; mevcut arazi ve ürün bilgileri dikkate alınarak, Tarım Sigortaları Havuzu tarafından teminat altına alınır.

Seralar için dolu ana riski ile birlikte; fırtına, hortum, yangın, heyelan, deprem, taşıt çarpması, kar ve dolu ağırlığı ile sel ve su baskını ek riskleri paket halinde; ilgili genel şartlar, teknik şartlar, tarife ve talimatları kapsamında; Çiftçi Kayıt Sistemine entegre edilmiş, Örtü Altı Kayıt Sistemine kayıtlı çiftçilerin; mevcut arazi, sera ve ürün bilgileri dikkate alınarak, Tarım Sigortaları Havuzu tarafından teminat altına alınır.
Kapalı sistemde üretim yapan, bio-güvenlik ve hijyen tedbirleri alınmış tesislerde yetiştirilen kümes hayvanları ile Çiftçi Kayıt Sistemine entegre edilmiş, soy kütüğü, önsoy kütüğü ve Hayvan Kayıt Sistemine (Türkvet) kayıtlı olan süt hayvanı sığırlar için ölüm riski; ilgili genel şartlar, teknik şartlar, tarife ve talimatları kapsamında; mevcut tesis, işletme ve süt sığırlarına ait yetiştiricilik bilgileri dikkate alınarak, Tarım Sigortaları Havuzu tarafından teminat altına alınır.

Denizlerde ve iç sularda yetiştirilen su ürünleri için ölüm riski; ilgili genel şartlar, teknik şartlar, tarife ve talimatları kapsamında; Çiftçi Kayıt Sistemine entegre edilmiş, Su Ürünleri Kayıt Sistemine kayıtlı işletmelerin; mevcut işletme ve su ürünleri yetiştiricilik bilgileri dikkate alınarak, Tarım Sigortaları Havuzu tarafından teminat altına alınır.
Bu karar neticesi devlet sel ve su baskınlarından dolayı oluşacak zarar ve ziyanları karşılamayacağı için bu konuda risk taşıyan arazilerin ve ürünlerin sigortalanması çiftçilerimiz açısından çok önemlidir. TARSİM (Tarım Sigortaları Havuzu) kapsamındaki risklerde yapılan sigorta poliçesinin yüzde 50'sini devlet karşılamaktadır.

banner626
Yorumlar (0)
11°
az bulutlu