banner615

banner614

banner701

TRAFİKTE YENİ DÖNEM

banner619

Trafik kazalarında meydana gelen artış Ulaştırma Bakanlığı’nı harekete geçirdi. Bakanlık, kaza sayının azalması için araçlarda akıllı takip sistemi uygulamasını getirecek.

Gündem 16.04.2018, 09:44 17.04.2018, 13:47
2901
banner682

Akıllı takip sistemiyle sürücü davranışları araçtan incelenecek. Araç mesafesi, trafik ışığı ihlali, aşırı hız, hatalı sollama gibi durumlarda sistem uyarı verecek.

Ulaştırma Bakanlığı, Türkiye'de sürücü davranışlarından kaynaklı trafik kazaları ve trafikte kilitlenmeye neden olan sorunları ortadan kaldırmak amacıyla akıllı takip sistemlerini devreye almaya hazırlanıyor. Yazılımı yerli ve milli olan akıllı takip sistemiyle sürücü davranışları araç içinden incelenecek. Şoförü araç mesafesi, trafik ışığı ihlali, aşırı hız, hatalı sollama gibi durumlarda hem uyaracak olan sistem aynı zamanda denetimi de sağlayacak. Sürücü davranışlarında hatalı durumlar kayıt altına alınırken elde edilen veriler özel bir veri merkezinde toplanarak anında Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bildirilecek. Olası bir trafik kazasında, kazaya neden olan durumlar da anında tespit edilecek. Öncelikle toplu taşıma ve ticari araçlarda uygulamaya alınacak sistem, ardından Türkiye'deki tüm motorlu taşıtlarda devreye alınacak. TBMM Ulaştırma Komisyonu sözcüsü Mustafa Ilıcalı, projenin Ulaştırma Bakanlığı'nın koordinasyonunda, üniversiteler, İç İşleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nün işbirliğinde geliştirildiğini söyledi.

KAZALAR % 50 DÜŞECEK
Projenin prototipi yapıldığını, raporlarının yazılmaya başlandığını aktaran Ilıcalı, "Raporların tamamlanasıyla birlikte biz bu uygulamanın yasayla zorunla hale getirilmesi için meclise taşıyacağız. Bu projeyle birlikte sürücüden kaynaklı trafik kazaları ve trafik sorunları yüzde 50 oranında düşecek" dedi. Projenin öncelikle ticari ve toplu ulaşım araçlarında devreye alınacağını aktaran Ilıcalı, ardından tüm taşıtlarda uygulamaya konulacağı bilgisini verdi.

FETÖ VE BÜROKRASİYE TAKILDI
Kazaların büyük bölümünün sürücü davranışlarından meydana geldiğini belirten Ilıcalı, "Bizim bunu takip etmemiz ve denetlememiz gerekiyor. Bu nedenle bu projeyi devreye aldık. Bu akıllı denetim sistemleriyle sürücünün oto kontrolünü sağlamasını hedefliyoruz" dedi. Projenin ilk prototipinin 2011 yılında geliştirildiğini ancak, ilk 2012-2013 arasında dönemin FETÖ'cü bürokratlar tarafından engellendiğini belirten Ilıcalı, "FETÖ terör örgütü, trafik ise bir terör… Biz örgütle mücadelemizi sürdürürken trafik sorununu da kaldırmak için bir an önce düğmeye basmalıyız" diye konuştu. (Kaynak: Sabah )

Yorumlar (6)
Konuralp 2 yıl önce
Yollar araclarimizi perte çıkarıyor serviste her ay bakım yaptirmaktan elde avuçta bişi kalmadı
BURAK 2 yıl önce
Arabaları kaldırında rahatlayalım o zaman arabamdan sizene
Kanertesi 2 yıl önce
Duble yol yaptık diyorlar hız limiti 70 kavşağa yaklastımı tabelalar söyle 70 50 30 doganlıda bir radar uygulaması var radar yazısını marketin içine koymuşlar
Düzceli 2 yıl önce
İlk önce yolları yapında ondan sonra kaza olmaz köstebek çukuru her yet kacamıyorsun
saçma 2 yıl önce
Çok saçma bir sistem. Hangi ülkede var böyle bir şey?
:) 2 yıl önce
Devlet yine vatandaşını soymak için harekete geçmiş helal olsun vAllah
12°
kapalı