banner615

banner614

banner701

VATANDAŞ GARAJ TAŞIMA KARARINA TEPKİLİ

banner619

Bütün ilçe, belde ve köylere sefer yapan araçların, Şehirlerarası Otobüs Terminali’ne taşınması kararı şoförler ve vatandaşlar tarafından büyük tepki topladı. Otobüslerinin kontaklarını kapatan şoförler çalışmayacaklarını ifade ederken, köylerine gidemeyen yolcular düzenlemenin kendilerini mağdur duruma soktuğunu ifade etti.

Gündem 20.06.2019, 15:26 22.06.2019, 17:05
8172
banner682

İlçe, belde ve köylere giden otobüslerin Şehirlerarası Otobüs Terminali’ne taşınması kararı nedeniyle günün erken saatlerinde başlayan kontak kapatma eylemi devam ederken, vatandaşların ulaşımda çözüm beklentisi sürüyor.Birçok vatandaşın köyüne dönemediği eylemin ne kadar süreceği bilinmezken, basın mensuplarına konuşan vatandaşlar düzenlemeyi ve yaşananları değerlendirdi.

Otobüs şoförleri, yolcular ve esnaflar şikayetlerini dile getirirken, çarpıcı ifadelerde bulundu.“Biz çalışmıyoruz”


Karar sonrası değerlendirmelerini Öncü Haber ile paylaşan Gölyaka Eftenigöl Otobüs Kooperatifi Başkanı Hüseyin Kaba şu noktalara vurgu yaptı:

“Bu güzergahta yaklaşık 15 köy var. Bu köyler bin nüfuslu. Bu köylerin muhtarları, kooperatif başkanları var. Bu insanları hiçe saymak. Yapılan uygulama çok yanlış. Biz devletimize karşı değiliz ama yetkililerin de ellerini vicdanına koyup hareket etmesi gerekiyor. Bizim ekmeğimizde bu kadar gözleri varsa biz çalışmıyoruz. Hiç bir iş de yapmıyoruz. Bu yapılan ayıptır.”“Utanmıyorlar mı?”

Bazı vatandaşlarsa bu kararı alanların Darıcı Sapağı’na kadar yürümeyeceğini söylerken, kararı eleştiren yaşlı kadın şunları ifade etti:

“Utanmıyorlar mı? Biz buraya kadar zor yürüyoruz. Pazarımızı yapacağız, evimize bir şeyler alacağız. Oraya kadar nasıl taşıyacağız yükümüzü. Gücü olan var, olmayan var.”“Kontak kapattık, çalışmayacağız”


Değişiklik sonrası kurallara uymadığı gerekçesiyle para cezası uygulanan şoför ise şunları söyledi:

“500 TL ceza kestiler. Çok değil ya devlete feda olsun. Ne olacak ki? Ben buradan komisyon kararını alanlara sesleniyorum. Bu kararın altına imza atanlar gelsinler, Allah için baksınlar. Eğer aldıkları karar doğruysa ben onların dediği yerden gideceğim. Bu vatandaş Darıcı Köyü’ne kadar, Rabia Heykeli’ne kadar yürüyecek mi? Yazık Değil mi bu vatandaşa? En azından bu karar alınırken kooperatif başkanlarını çağırırsın onların da fikrini alırsın. Sen kimseyle konuşmadan, danışmadan kendi başına karar alıyorsun ve uygula diye polisleri gönderiyorsun. Çalışmayacağız. Kontak kapattık. Bakalım ne olacak. O güzergahta çalışacağımıza hiç çalışmayalım daha iyi.”“Bu insanlar oradan buraya nasıl yürüyecek?”

Yapılan düzenlemenin yanlış olduğunu savunan bir diğer otobüs sürücüsü vatandaşların mağdur edildiğine vurgu yaparak şunları söyledi:

“Devlete para lazımmış. Tutunacak dalları kalmayınca arabacılara yüklendiler. Vatandaşı tepkisini biz yönlendirmişiz gibi oluyor ama yanlışlığı kendileri de görüyorlar. Buradan Rabia’ya git, orada indir, tekrar Darıcı’ya git. Darıcı Sapağı’ndan burası 1 kilometre var. Bu insanlar oradan buraya, yağmurlu havada nasıl yürüyecek. Arabacı için iyi ama o vatandaş nasıl yürüyecek. Hiçbir bilgi alışverişi yapmadan, oturdukları döner koltukta karar veriyorlar.”“Bir hafta bedava çalışacağım”

Vatandaşların da durumdan şikayetçi olduğuna dikkat çeken bir diğer otobüs sürücüsü, yediği para cezasına vurgu yaparak şunları kaydetti:

“Mehmet Keleş söz verdiyse, gelsin düzeltsin bu işi. Gidemiyoruz, ceza yazıyor 500 TL. o kadar kazanabiliyor muyuz? Kim kazanmış 500 lira. Ben 100 lira eve ekmek götürsem eyvallah. Ama onu da götüremiyorum. Şimdi bir hafta bedava çalışacağım.”“Esnafın da buradan kalkması gerekiyor”

Değişiklik sadece şoförler ve vatandaşlardan değil, bölge esnafından da tepki gördü. Yaşlıların buradaki dükkanlardan alışveriş yaptığını ve fazla dolaşamadıklarına değinen bölge esnafı şunları dile getirdi:

“Burada evinden çıkamayan, pazara gidemeyen var. Bu insanlar burada alışverişlerini yapıp, otobüslerine biniyorlar. Bu durak buradan kalktığı zaman, bu esnafın da buradan kalkması gerekiyor. Yazık günah bu insanlara. Ben burada manav açmışım, 1.500 lira kira veriyorum. Durak kalktıktan sonra bizim burada durmamızın hiçbir anlamı yok.”“Bir saattir bekliyorum”


Yolda kalan bir başka vatandaş ise şikayetini şöyle dile getirdi:

“Ballıca Köyü’ne gideceğim. Araba bekliyorum ama yok. Ya belediye bize araç sağlasın ya da bizim aracımızı yollasın. Bir saattir bekliyorum. Bu değişiklik zor. Ya herkes araba alacak ya da belediye bizi ulaştıracak köylerimize.”“Buradan otogara nasıl gideyim?”

Yürümekte zorluk çektiğini ifade eden yaşlı bir yolcu ise şu ifadeleri kullandı:

“Ben 81 yaşındayım. Buradan otogara nasıl gideyim? Yürüyemiyorum ayrıca oradan nasıl otobüs bulacağım da gideceğim. Bunu valinin, belediye reisinin düşünmesi lazımdı. Ben bu yolu yaparken 11 yaşındaydım. Ne vali ne belediye reisi vardı. Ben 11 yaşında babamla beraber yalın ayak bu yolu yapmışım. Şimdi vali oturmuş oh. Belediye reisi de oturmuş. Kim ne yaparsa yapsın. Böyle bir şey mi var.”“Beni düştüğüm yerden belediye başkanı kaldıracak mı?”

Kalp pili olduğunu gösteren tepkili vatandaşsa serzenişini şöyle açıkladı:

“Beni Darıca Sapağı’nda indirip yürütecekse, can güvenliğimi sağlasın ineceğim. Bu nedir ya? Milletten oy alana kadar ellerinden geleni yapıyorlar. Ben AK Parti’ye oy verdim. Keşke ellerim kırılsaydı da vermeseydim. Ben Darıcı Sapağı’nda ineceğim. Oradan buraya yürüyeceğim. Beni düştüğüm yerden belediye başkanı kaldıracak mı? İl Emniyet Müdürlüğü kaldıracak mı?”Haber: İ.İ.AYDOĞDU
Görüntü: T.AKARSU

banner710
Yorumlar (39)
Teke 1 yıl önce
Nerde munibusculer oda baskani goreniniz varmi
Hasan 1 yıl önce
Sevgili belediyemiz çarşı otogar arasında ring yapan bir hat koyar (belki vardır bilmiyorum) bu araca biner gidersiniz.Şehirde yaşıyorsunuz burası kasaba değil artık alıştırın kendinizi buna şütfen.
smmm 1 yıl önce
her şeyi eleştirir olmuşuz. nedir yani. tüm araçların otogara taşınması kadar daha doğru ne kadar olabilir. burada ilk etapta mağduriyetler olabilir. ya şehir içi otobüs hatları ile veya otogardan kalkan araçlara güzel bir güzergah tayini ile çözülür. biraz şükür. ne çok seviyormuşunuz eski çamurlu pis düzce yi
ARİF 1 yıl önce
Belediye işi gönül işi
Cafer 1 yıl önce
O ilkel görüntüler kalksın artık Mahalle içinde Köy otobüs durağımı olur Belediye ve il Trafik komisyonu bence doğru ve geç kalınmış bir karar vermiş 400000 Nüfuslu bir şehire mahalle arasında köy otobüs durağı yakışmaz hangi çağda yaşıyoruz...
Gerçekler 3 1 yıl önce
Belediyenin gerçekleri görmesi gerek yaşlı insanlar terminale nasıl gidecek.Belediyenin yapacağı en iyi şey şehir içinde gezen ÜCRETSİZ RİNG HATTI İLE MERKEZDEN TOPLANAN İNSANLARIN TERMİNALE GÖTÜRÜLMESİ GEREK BU ŞEKİLDE DAHA İYİ BİR YOL İZLENEBİLİR.
Hamdi 1 yıl önce
Minubusculer boykot yapiyorsa..belediye el atsin..
xx 1 yıl önce
Bu ülkede minibüscüsü, taksicisi, otoparkçısı hep sizin dediğiniz olacak vatandaşı düşünen yok. Yol güzergahı aynı sadece minibüslerin beklediği yer 1.5 km daha ileriye gitti. Size kimse otoparka kadar yürüyün demiyor olayı saptırmayın. Camikebir mahallesinde ki duraklardan bin, zaten indiğin yer. Diğer şehirlerden gelen insanları da düşünün siz başka bir şehire gittiğinizde gideceğiniz ilçeye 2 saat minibüs arasanız. Nasıl küfürler edersiniz biraz gelişin arkadaş kapsamlı düşünün.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
19°
açık