banner615

banner614

banner701

YARGITAY’DAN EMSAL KARAR

banner619

Tartıştığı kişilere "Allah belanızı versin" diyerek beddua eden genç, Asliye Ceza Mahkemesi'nce, hakaret suçundan mahkum edildi. Devreye giren Yargıtay, bu sözün hakaret sayılamayacağına hükmetti.

Gündem 16.06.2019, 11:03 17.06.2019, 12:02
1974
YARGITAY’DAN EMSAL KARAR
banner682

Tartıştığı kişilere, "Allah belanızı versin" diyen genç hakkında Asliye Ceza Mahkemesi'nde hakaret suçundan dava açıldı. Mahkeme, sanık gence hakaret suçundan ceza verdi.

Sanık avukatı kararı temyiz edince devreye Yargıtay 18. Ceza Dairesi girdi. Emsal bir karara imza atan daire, hakaret fiilinin cezalandırılmasıyla korunan hukuki değerin kişilerin şeref ve itibarı olduğuna dikkat çekti. Kararda şu ifadelere yer verildi:

"Hakaret suçunun oluşabilmesi için, davranışın kişiyi küçük düşürmeye matuf olarak gerçekleşmesi gerekmektedir. Bir hareketin tahkir edici olup olmadığı bazı durumlarda nispi olup, zamana, yere ve duruma göre değişebilmektedir. Kişilere yönelik her türlü ağır eleştiri veya rahatsız edici sözlerin hakaret suçu bağlamında değerlendirilmemesi, sözlerin açıkça, şeref, ve saygınlığı rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnadını veya sövmek fiilini oluşturması gerekmektedir. Olay günü sanığın mağdurlara söylediği kabul edilen 'Allah belanızı versin' şeklindeki beddua ve kaba hitap tarzı sözlerin, mağdurların onur, şeref ve itibarını rencide edici boyutta olmaması sebebiyle hakaret suçunun unsurlarının oluşmadığı gözetilmeden mahkumiyet kararı verilmesi yasaya aykırıdır. Mahkemece verilen hükmün bozulmasına oy birliği ile karar verilmiştir." (haberler.com)

Yorumlar (3)
ALLAH var gam yok 1 yıl önce
beddua etmekte mi suç arkadaş ya. yesin içsin çalsın alsın ödemesin, hakka girsin mağdur olsun vatandaş gücü yetemeyince de beddu edince karşı taraf yine haklı çıkmak için elinden gelen pisliği yapacak olan yine mağdura olacak öylemi? eeee ALLAH var gam yok
Rs 1 yıl önce
Ne kadar buyuk bi olay ya koskoca mahkemenin baska derdide yok sizin gibilerle ugrasiyor
sua 1 yıl önce
kanunen sayılırmı sayılmazmı bılınmez ama ahı tutan bedua eden varsa Allah bılır ya tutarsa
29°
kapalı