banner615

banner614

banner701

YENİ LİSTE AÇIKLANDI

banner619

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hileli gıda ürünü üreten firmalara ilişkin yeni bir liste açıklandı. Bir önceki listede sucuk ve kıymaya at eti karıştırdığı tespit edilen Sakarya merkezli firmanın Düzce'de de market ve kasaplara satış yaptığı ortaya çıkarken, yeni liste Düzceliler tarafından mercek altına alındı.

Gündem 15.02.2020, 10:47 15.02.2020, 10:58
4504
YENİ LİSTE AÇIKLANDI
banner682
Tarım ve Orman Bakanlığı, taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen, aralarında et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, bitkisel yağ, bal, takviye edici gıdalar ve baharatların yer aldığı 74 firmaya ait 99 parti ürünü kamuoyuna açıkladı.
Bakanlık denetimleri sonucunda taklit ve tağşiş yaptığı belirlenen işletmeler ve ürünlerinin parti numaraları, kamuoyu duyurusuyla Bakanlığın internet sitesinden ilan edildi.Bakan Pakdemirli: Tüm ülkede ürün bazlı denetim seferberliğine başlıyoruz
Buna göre, bu yıl ikinci defa kamuoyuna taklit ve tağşiş yapan firmalar ile ürünleri ilan edilmiş oldu. Duyuruyla toplam 74 firmaya ait 99 parti ürün kamuoyuyla paylaşıldı. Bu ürünlerden 69 parti ürün taklit ve tağşiş kapsamında, 30 parti ürün ise ilaç etken maddesi tespit edildiği için kamuoyu ile paylaşıldı.Böylece, ilk kamuoyu duyurusunun yapıldığı 2012'den bu yana 1486 firmaya ait 3 bin 301 parti ürün tüketicilerin bilgisine sunuldu.

En fazla uygunsuzluk et ve et ürünlerinde
Duyuruda, alkollü ve alkolsüz içecekler, arıcılık ürünleri, baharat, bitki, çay ve kahve, bitkisel yağ ve margarin, çikolata ve kakao ürünleri, et ve et ürünleri, takviye edici gıdalar-enerji içecekleri ile süt ve süt ürünlerinde taklit-tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen ürünlerin listesi yer aldı. Listede, firma adı, marka, ürün adı, uygunsuzluk nedeni ve parti numaraları sıralandı.
Buna göre, et ve üt ürünleri kapsamında faaliyet gösteren 22 firmanın 25 parti ürünü uygunsuz bulundu.
Süt ve süt ürünleri alanında faaliyet gösteren 17 firmaya ait 19 parti ürün de ilan edilirken, takviye edici gıda ve enerji içeceklerini kapsayan özel beslenme amaçlı gıda ürünleri kapsamında ise 10 firmanın 16 parti ürünü kamuoyu ile paylaşıldı.
Alkollü içecekler alanında 1 firmanın 1 parti ürünü, alkolsüz içecekler alanında ise 5 firmanın 5 ürünü listede yer aldı. Bal üretimi yapan 2 ayrı firmanın 5 ürünü de uygunsuz bulunurken, baharat ve çeşni vericiler üreten 1 firmanın da yine 1 ürünü kamuoyu ile paylaşıldı.
Bitki, çay ve kahve ürünleri faaliyet alanında ise 6 firmanın 7 parti ürünü uygunsuz bulunarak kamuoyu ile paylaşılırken, 9 bitkisel yağ ve margarin firmasının ise 14 parti ürünü listede yer aldı.Çikolata ve kakao ürünleri alanında ise 3 firmanın 6 parti ürününde uygunsuzluk tespit edildi.
Uygunsuzluk nedenleri
Kamuoyuyla paylaşılan alkollü içecekte hacmen yüksek alkol belirlenirken, alkolsüz içeceklerde ise ilaç etken maddesi tespit edildi. Ballarda fruktoz ve glukoz saptandı.Listede yer alan baharat olan kırmızı toz biberde ve siyah çayda gıda boyası olduğu anlaşılırken, çikolatalar, enerji içeceği, takviye edici gıdalar ve kahvede de ilaç etken maddesi bulundu.
Bitkisel yağlara da farklı tohum yağları katıldığı anlaşılırken, denetimler sonucu, kırmızı et ve et ürünlerinde sakatat, kanatlı eti ile tek tırnaklı eti tespit edildi.Süt ve süt ürünlerinde ise bitkisel yağ ve nişasta, manda sütü ürünlerinde ise inek sütü olduğu belirlendi.

İŞTE O LİSTE:
https://www.tarimorman.gov.tr/Lists
/Duyuru/Attachments/1113/Kamuoyu_Duyurusu_2020-2.pdf
Yorumlar (7)
Bu 8 ay önce
Bu firmaların adını açıklayında bizde almayalım o sahtekarların yiyeceklerini
Aa 8 ay önce
İfşa etme. Ticaretten men et!
Nuri 8 ay önce
Yazıları olasan küçük yazarsanız millet okuyamaz merceklemi bakalım yoksa okuyamayalım sitemi böyle
Ali 8 ay önce
Bu listelerde de daha öncekilerde de hiç düzce firması adı geçmedi, bu da demek oluyor ki düzce hiç denetlenmedi, yoksa bu kadar üçkağıdın olduğu bir şehirde bu sonuç hiç normal değil, Düzce denetlensin
cemal 8 ay önce
bir dönem at eşek keserken yeni mahallede bir zabıta müdür abimiz vardı.sağ olsun yakaladı gerekeni yapmıştı.emekli oldu ama yine kesim yapılarak çevre il ve ilçelerde işlendiği haberleri çok yaygın.
Düzceli 8 ay önce
Bu kadar açıklama var haybiden isim verin marka verin millet anlasın
bu nedir ya 8 ay önce
çoluğumuz çoçuğumuza kendimizde dahil yediğimiz şeylere hile karştırarak kazanç sağlayanları Allah bin türlü cezasını versin
26°
az bulutlu