banner615

banner614

banner701

YEŞİL İÇİN HUKUKİ SAVAŞ

banner619

Her geçen gün daha da betonlaşan Düzce'de yeşil alanlara kavuşmanın yolu adliye koridorlarından geçer oldu. Avni Akyol ve Konak parklarından sonra Sakarya Bölge İdare Mahkemesi'nin Asar Deresi kenarındaki otopark için "Yeşil alan olarak kalmalı" kararı vermesi Düzce Belediye Meclisi'nce alınan kararları bir kez daha sorgulamaya açtı.

Gündem 10.05.2016, 11:56 10.05.2016, 14:50
1501
YEŞİL İÇİN HUKUKİ SAVAŞ
banner682

 Nefes alınacak alanlara ihtiyaç var

Düzce'nin nefes alınacak alanlara olan ihtiyacı ortadayken, şehir merkezinin git gide beton yığınları arasında kalmasına karşı çıkan sivil toplum örgütleri, soluğu mahkemede alıyor. TMMOB Peyzaj Mimarlari Odası tarafından Avni Akyol ve Konak parklarının Düzce Belediyesi tarafından ticari alana dönüştürülmesine karşı açılan davada mahkeme, telafisi güç zararlar doğabileceğinden yürütmeyi durdurma yönünde karar aldı. Dava ile Düzce Belediye Meclisi'nin 9 Nisan 2015 tarihinde aldığı park alanının ticaret alanı olarak düzenlenmesi girişimi temyiz yolu açık olmak üzere engellenirken, bu hukuksal mücadeleyi yenileri takip etti. İmar planına göre; kent içerisinde yeşil alan olarak belirlenen yerlerin halka ait olduğu ve ticari amaçlı kullanılmaması gerektiği vurgusu yapılan şikayet dilekçelerinde ayrıca kentin dokusunun bozulacağı, şehircilik ilkelerinin ve imar mevzuatının ihlal edildiği, nüfus artışının, yapılaşma koşullarının ve kentin yeşil alan ihtiyacının gözetilmediği iddiaları da yer alıyor.

Mahkeme ‘Yeşil alan kalmalı’ dedi

Son olarak geçmişi 2014 yılına dayanan bir belediye meclisi kararı da yine mahkemenin engeline takıldı. 2014 yılı Aralık ayında alınan meclis kararı ile açık otoparka dönüşen ve belediyenin şirketi YEYPAŞ tarafından işletilen Asar Deresi kenarındaki alan için Sakarya Bölge İdare Mahkemesi'nin ‘Yeşil alan olarak kalmalıdır’ kararı aldığı ortaya çıktı. Son meclis toplantısında MHP'li üyeler tarafından gündeme taşınan mahkeme kararının halen uygulamaya konmamasona tepki ise "Düzce Belediyesi suç işliyor" şeklinde oldu.

Öte yandan yeşilin her tonunu barındırmasına karşılık kent merkezinde hızla yükselen yapılarla her geçen gün biraz daha betonlaşan Düzce'de, yeşil alan kalması gereken yerlerin de ticari amaçlı düşünülmesi, mahkemece hukuka aykırı bulunmasının yanı sıra şehrin nefes alan yerlerinin giderek yol olduğunu da gözler önüne seriyor.  

Haber;C.ÜSTÜNER

Yorumlar (6)
Oto park 4 yıl önce
Biz yer sahib I ile anlasip bir otopark acmaya kalksak gazetelerinde degnekci diye haber yaptiriyorlar adam sehrin gobegini tel orgu ile kapatip otopark yapiyor sonra kenarlarina arac park ediliyor trafik sIKISiyor kavgalar cikiyor.il trafik komisyon u diye bir merci de gorev yapiyor kimsede bu konuyu dile getirmiyor muhalefet partileri bile ses siz kaliyor yazik bu memlekete yazik...
VATANDAŞ 4 yıl önce
Ben köylüyüm. Yeşilden bıktım, biraz da gri görmek için şehre geliyorum, bakıyorum her yer yeşil. Bırakın artık bu yalanları. Yeşili seven köyüne gitsin, şehirde yeşil olmaz.
ne betonu? 4 yıl önce
düzcenin merkezi yani 1.5 km.karelik alan haricinde her yeri yeşil zaten.yeşillik isteyene yer çok,takoz olmak isteyenede soba çok.
.............. 4 yıl önce
bence dereboyu trafıge kapatılmalı yesıllendırılmelı .. o yolu ıtfaıye arkasındakı genıs yoldan vermeliler...
ali 4 yıl önce
gidinde bir Sakarya'yı görün. Şehrin göbeğini satmamışlar devasa kent park yapmışlar. Helal olsun onlara biz de anca bakalım
esnaf 4 yıl önce
Kuvetli muhalefet yokki. Başkan istediği gibi at koşturuyor. Bazı vekiller ABD yüzü görmeden vekilliği bitiyor. Adamın gezmediği dünya ülkesi yok. Bence Başbakan Keleş olmalı
19°
açık