banner615

banner614

banner701

YİNE HÜSRAN YİNE AYNI ÇAĞRI!

banner619

Düşük fiyatlar yüzünden 2 yıldır hüsran yaşayan fındık üreticileri, devlet müdahalesinin önümüzdeki sezona kaldığı yönünde yapılan açıklama ile 'fiyatlar artacak' beklentisini rafa kaldırdı.

Gündem 15.01.2017, 17:41 17.01.2017, 13:01
2755
YİNE HÜSRAN YİNE AYNI ÇAĞRI!
banner682

Üretim ve ihracatta dünya lideri olunan fındıkla ilgili artık kalıcı adımlar atılması gerektiğine işaret eden Türkiye Ziraat Odaları Birliği ise "Fındıkta belli bir fiyat istikrarı sağlanmalı, üreticinin zarar etmesi önlenmelidir. Toprak Mahsulleri Ofisi garantörlüğünde üretici birlikleri devreye girmeli, alım yapmalı, piyasayı düzenlemelidir.” çağrısı yaptı.
 

TMO'nun devreye gireceği beklentisi hayal oldu

Haftalardır değişmeyen fiyat olan 10 TL'ye demir atan fındıkta geçen yıl olduğu gibi bu yıl da üreticiler umduğunu bulamadı. Sezon başında "Fiyatlar çok yüksek olacak" açıklamaları ile yüreklerine su serpilen fındık yetiştiricileri, çok kısa bir süre 15 TL olan fiyatların hızla 9 TL'ye kadar düşmesi ile adeta hayatının şokunu yaşadı. İbrenin daha da aşağılara düşmesinden korkulurken, ufak bir artışla 10 TL'yi gören ve haftalardır du rakamda kalan fındıkla ilgili TMO'nun devreye gireceği beklentisi bu sezon için hayal oldu. Bir kaç ay önce serbest piyasa koşullarına göre şekillenen fındık fiyatlarının dibe vurmaması için TMO'nun tekrar alım yapacağı yönünde çalışma yürütüldüğünü açıklayarak üreticilere müjde veren AK Parti Düzce İl Başkanı Hikmet Keskin, geçtiğimiz cuma günü yaptığı açıklamada ise müdahalenin önümüzdeki sezona kaldığını söyledi. Keskin, "Belki bu sene sezonu kaçırdık ama önümüzdeki sezonda daha iyi olacağını düşünüyoruz." diyerek 2017 sezonu için öngörüsünü paylaşırken, ilgili kesimlerden fındık için hükümete çağrı yapılmaya devam ediliyor.

"Fındık yüksek fiyatla ihraç edilebilir"

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, sert kabuklular arasında bulunan fındığın ülke meyveciliğinin yüz akı olduğunu belirterek, yüzde 63,1'lik üretimle, Türkiye'nin fındıkta dünya lideri olduğunu vurguladı. 2015 yılında Türkiye'nin 9 milyar 709,4 milyon liralık fındık ürettiğini anımsatan Bayraktar, bu rakamla Türkiye'nin ihracatta da 1.'lik koltuğunda oturduğunun altını çizdi. Buna karşılık son yıllarda fındık fiyatının yüz güldürmediği gerçeğini de atlamayan Genel Başkan Şemsi Bayraktar, fındık üretiminin arttırılarak, yüksek fiyatla ihraç edilebileceğine dikkati çekti.

Yapılması gerekenler

Fındığın dünyaya Türkiye’den yayıldığını belirten Bayraktar, şunları kaydetti: “Fındık, ceviz, Antep fıstığı, ceviz, badem, kestane son derece değerli ürünler. Türkiye’nin çok önemli gelir kaynakları. Bu ürünlerde belli bir fiyat istikrarı sağlanmalı, çiftçi istikrarlı bir gelire kavuşmalıdır. Üreticinin zarar etmesi önlenmelidir. Toprak Mahsulleri Ofisi garantörlüğünde üretici birlikleri devreye girmeli, alım yapmalı, piyasayı düzenlemelidir. Ofis, kiraladığı veya inşa ettiği depoları üretici birliklerine tahsis etmelidir. Özellikle dünyanın en kaliteli fındığının üretildiği Doğu Karadeniz bölgesindeki fındık bahçelerimizin yenilenmesi gereklidir."

Yorumlar (36)
Bahri odabaş 3 yıl önce
yıllardır ağzımızda tüy bitti,50 milyar dolar bir ranta sahip olan fındığı yabancılara yedirecek göz yok ak parti iktidarında,son gün yine bir açıklama ile fındıkçıların oyunu aldı, kefeni yırttı,şimdi yasak savmak için Avrupalılar adına fı
nsm 4 yıl önce
kesin kardesim su findik muhabbetini. gündem basganlik. ak millet evelAllah reisi basgan yapinca tüm sorunlar gibi bu sorun da cözülecek. findik tahminimce 180TL /kg filan olacak, söz size. siz sadece evet deyin yeter. hüllooooog.
nsm 4 yıl önce
findik üreticileri aklini kullanmayip habire hüllooog cekerse findigin fiyati niye artsin kardesim, niye?
tolga 4 yıl önce
Sayın tarım bakanı faruk bey fındığı nızı satmayın bekleyin yukselecek dediniz ne oldu sözler gerçekten tarım bakanımısınız yoksa sadece bakan mı sınız
ÇİFTCİ 4 yıl önce
ONLAR FINDIĞI FALAN ÖNEMSEDİKLERİ YOK , KENDİLERİNE RANT SAĞLAMAK , LAF OLSUN TORBA DOLSUN , İCRAAT YOK DÜZCELİLERDE ONLARIN GÖZÜNDE SALAK OY VERMEYE MECBURLAR, İŞTE DÜZCELİ GÖR KARDEŞİM BİZİ ADAM YERİNE KOYAN YOK .YALAN DOLAN , NASIL.
Kudret 4 yıl önce
bir AKP seçmeni olarak benim de canım yandı. eğer bu fındık fiyatlarına müdahale etmezler ise ve yükselmezse bendende oy yok. AKP yöneticilerimiz, Vekillerimiz ve Bakanlar bir an önce akıllarını başlarına alsınlar. Çiftçilere sahip çıkın.!!
Ak seçmen 4 yıl önce
Ben bir fındıkçı olarak ak partiye oyumu helal etmiyorum bi daha onlara zaten oy vermem
MUTLUKENT YIĞILCA 4 yıl önce
BİZ FINDIK FİATINA HİÇ BAKMIYORUZ. BİZİM ESNAF VERESİYE VERİYOR.PARA SORMUYOR.ESNAFIMIZLA GURUR DUYUYORUZ.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
17°
parçalı az bulutlu