banner615

banner614

23.06.2019, 10:57 750

İÇİ BOŞALTILAN TÜRBAN

Türban  denildiğinde  akla  gelen ilk şey, modernleşmenin göstergesidir... Anneannesi gibi örtünmek istemeyenlerin bulduğu modern bir tarz dır... Başörtüsü ise anneannelere özgü bir norm  ve bu açıdan gelenekseldir. Türban" ve "başörtüsü" ayrımını biz yapıyoruz aslında..

Başını örtenlerin büyük bir kısmı açısından böyle bir ayrım söz konusu değil.

Başını "türban" şeklinde örtüpte, "başörtülüyüm" diyen çok kadın var.

Türbanın içi boşaltıldı mı? 

Neden bu hale geldik?…
eskiden farklı bir mucadele varken şimdi neden aksesuar halini aldı?.. 

Nenelerimizin,yazma, yaşmak, eşarp, yemeni, başörtüsü dedikleri  o masum şey seküler dünya da adını türbana mı bıraktı. Oysa başörtüsü kıymetliydi.. Namaz,Oruç, Hac kadar kıymetliydi.. Yasakalar da öyleyse kıymetlidir.. İslam dini; helal ve haram dan ibarettir.

Helalin karşılığı sevap haramın karşılığı günahtır.. Şimdi ki nesil Kur'an ve sünnetten uzak sadece bir sebep dahilinde türbanı örtmektedir. Bu eksende şehamet dini gayret dini ancak müslümalık olmaktan çıkıyor. Nerede o başörtüsü için mücadele eden 1980 Türkiye'sindeki okuma mucadelesi veren kızlarımız. Nerede okullarını dört beş hatta sekiz yıl tehir ettiren kızlarımız. Elhamdüllah artık okuldan başörtüsü için ayrılan kızlarımız yok artık.. Ama artık kolaycılığa kaçan cesaretsiz bir nesil yetişiyor. Neden peki kızlarımız bunu neden yapıyor?

Siyasi bir belirgenlik mi..? 

İş, eş ve bir statü kaygısı mı?


işte o bir çok genci okulundan eden devlet kurumlarında çalışma mucadelesi veren genç kızlarımızın mucadelesi kazanım elde ettikten sonra kıymetini yitirdi.. Şimdi büyük sektör bu mevzudan para kazanıyor tesettür modası. Öz benliğinden uzaklaştırılmış örf ve ananeden yoksun nesiller için vah demek lazım.

Ah vah demeden dizlerimizi vurmadan gençlerimizi bu sembolik içi  boşaltılan,aksesuar ve beğenilme arzusundan öteye geçemeyen özentiden kurtarıp gerçek benliğine özüne çekmek lazım. O türbanı ALLAH için sevmek ALLAH için taşimak ve ALLAH için icra etmek lazım. Gerisi kocaman bir boş..

Saygıyla kalınız .. 

Yorumlar (14)
Karaosmanov 9 ay önce
Ne kadar boş bir yazı, bir kaç kez okudum yine de anlamadım ne denilmek istenildiğini. Bununla birlikte isteyen istediğini der, ister takar ister takmaz, isterse de başörtüsü takıp içki içer kime ne?
takkiye 9 ay önce
Rukiye hanım Louis vuitton baş örtüsü takarak mı özentiden kurtulucağız.........! Yok yok ...... mevzu bu değil.... iki üç süslü , cavcavlı kelimeyle kendimizle hesaplaşamayız.... yaratana sığınamayız....başörtüsünü bir ideolojinin insanlarımı takıyor sanıyorsunuz.....en büyük yanılgı burada.....bu takiyyeci tavır o örtünün içtenliğine , maneviyatına zarar veriyor......
Kara yazmalı FATMA 9 ay önce
İmamhatipli kızlar çoğaldı tesettür modaya girdi.
İşe girmek için türban, mülakatta kazanmak için türban ve siyasal sınıf belirtmek için türban takılırsa sonuç bu olur.
Şimdi tesettür giyim satanlar parayı buldu. Ama anlam ve önemini yitirdi.
okur 9 ay önce
bu cümleleri hatırlıyorum biryerden hangi yazarın köşe yazısından alıntılar derlemesi onuda paylaşın biliyorsunuz oda emeğe saygısızlık hırsızlık oluyor
takkiye 9 ay önce
Sen o çakma louis vuitton la göstermelik vitrin yapsanda , biz ninelerimizin , analarımızın yazmasıyla maneviyatımızı koruruz.......,.......................hiç bir şey dışardan gözüktüğü gibi değildir...................
Kara yazmalı FATMA 9 ay önce
Güzel bir yazı olmuş. Öz eleştiriyi açmak adına bir kaç kelam da ben yazayım. Türban siyasete alet edilmiş ve türbanlılar bizden diğerleri değil... denildi sesiniz çıkmadı.
Abdullah KILIÇ 9 ay önce
Rukiye hanım cesaretle kaleme aldığınız konular nedeniyle teşekkür etmek lazım size.. Zira değindiğiniz konular tamamen güncel toplum konuları, cesaret isteyen tarafı burası... yolunuz açık olsun.
konuk 9 ay önce
Rukiye Hanımı eleştiren insanların; yazıdan çok, yazarı eleştirir bir hali var... Eleştirenlerin çoğunun bayan oluşu ve Rukiye hanımın duruşu sebebi açıklıyor gibi sanki...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
hafif yağmur