banner615

banner614

banner701

5 OCAK İTİBARİYLE BAŞLIYOR

banner619

Tütün Mamulleri tüketiminin zararları ve birçok hastalıkların etkeni olduğu biliniyor. 5 Aralık'tan itibaren başlayan düz ve standart paket uygulama ile paketlerin çeşitli renklerinden ve grafik tasarımlarından kaynaklanan çekiciliğinin ve yanıltıcı özelliğinin ortadan kaldırılması hedefleniyor.

Sağlık & Çevre 03.01.2020, 09:41 03.01.2020, 17:27
1310
banner682

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “Tütün Mamullerinin Üretim Şekline, Etiketlenmesine ve Denetlenmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” kapsamında “Düz ve Standart Paket” uygulamasına 5 Ocak  tarihinden sonra geçiliyor.

Yeni düzenleme ile tütün mamulleri paketlerin rengi, marka, ayırt edici ibare ve diğer zorunlu bilgilerin yazım şekli, rengi, konumu standart hale getirildi, markanın logosu, simgesi veya sair işaretleri kaldırılıyor.


Tek tip ve tek renk olacak paketler üzerindeki resimli sağlık uyarıları alanı yüzde 65'ten yüzde 85'e çıkarıldı.
14 yeni resimli sağlık uyarısı belirlendi. Bütün paketlerde yer alacak ibarelerden biri de resimli sağlık uyarıları içerisinde yer alan ''ALO 171 SİGARA BIRAKMA HATTI'' olacak.
Ayrıca yeni paketlerde, yan yüzey alanlarının yüzde 50'sini kaplayan genel uyarı ve bilgi mesajı yer almaktadır.

Paketlerde, "Sigara içmek öldürür-hemen bırakın" genel uyarısı ile "Tütün dumanı, kansere yol açtığı bilinen 70'ten fazla madde içerir" bilgi mesajı bulunuyor. Paketler üzerinde  "18 yaşını doldurmayanlara satışının cezası hapistir" ibaresi yer almaktadır.

Dünyada Fransa, Birleşik Krallık, Kanada, Avustralya gibi ülkelerden sonra Türkiye’de de düz ve standart paket uygulamasına geçiliyor.
 

Yorumlar (1)
Vatandas 8 ay önce
Bırakın sigaranın zararlarıymış siyaset savaşı mağduru oldu sigaralar yenileri daha berbat insanlıktan çıkardık sistem yaptık demiyorlarda insanların piskolojisiyle oynuyorlar.gecin bu hikayeleri sistemden bahsetsinler.kimliklerden belli he
30°
açık