banner615

banner614

banner701

BAKANLIK: ÖNCE ACİLE DEĞİL AİLE HEKİMİNE GİDİN

banner619

Düzce'de kış aylarının gelmesi ile birlikte gribe yakalananların sayısı artarken, Sağlık Bakanlığı'ndan önemli bir açıklama geldi. Bakanlık, üst solunum yolu enfeksiyonlarının mevsimsel artışı geçen yıllara benzer oranda seyrettiği halde, acil servise başvurularda artış görüldüğü, vatandaşlardan grip için öncelikle aile hekimlerine müracaat etmeleri istendi.

Sağlık & Çevre 06.01.2020, 11:50 07.01.2020, 10:35
4343
BAKANLIK: ÖNCE ACİLE DEĞİL AİLE HEKİMİNE GİDİN
banner682

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, grip vakalarının her yıl olduğu gibi bu yıl da titizlikle takip edildiği belirtildi.

Kuzey yarım küre ve Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Türkiye'de de grip vakalarının ocak ayından itibaren attığı, martta ise düşüşe geçtiği bildirildi.

Vatandaşların bu artıştan endişe etmemesi, risk grubunda bulunanların ise tedbirli olması gerektiği kaydedilen açıklamada, Türkiye'de hala influenza A (H1N1) ve influenza B virüslerinin dolaştığı ifade edildi.

Açıklamada, "Üst solunum yolu şikayetleriyle başvuru yapan hastalardan eylülden bu yana alınan numunelerde, influenza virüsü tespit edilenlerin oranı yaklaşık yüzde 15'dir. Ayrıca başta rhinovirüs ve parainfluenza virüs olmak üzere benzer hastalık tablolarına neden olabilen diğer virüslerin de etkin olduğu görülmektedir." değerlendirmesi yapıldı.

"Olağanüstü bir durum söz konusu değil"
Geçen yıl küresel bir salgın olan H1N1 virüsünün, "domuz gribi" olarak tanımlanmadığı ve mevsimsel grip ajanları arasında yer aldığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu yıl saptanan virüs tipleri ve pozitiflik oranlarında olağanüstü bir durum söz konusu değildir. Öte yandan üst solunum yolu enfeksiyonlarının mevsimsel artışı geçen yıllarla benzer oranda seyrettiği halde, ülke genelinde acil servislere başvurularda artış görülmektedir. Kasım ve aralık aylarında acil servislere başvuru sayıları, geçen yılın aynı dönemine oranla değerlendirildiğinde yaklaşık yüzde 10'luk bir artış tespit edilmiştir. Grip ve benzeri üst solunum yolu hastalıklarında vatandaşlarımızın öncelikle acil servislere değil, aile hekimine müracaat etmesi gerekmektedir."

Mevsimsel grip hastalığının tedavisinde antibiyotiklerin yeri olmadığı, üst solunum yolu enfeksiyonu bulunan kişilerin hekim kontrolünden sonra, gerekirse hekim tarafından reçete edilen ilaçların kullanılması gerektiği bildirildi.

Açıklamada gribin, her yaşta görülebilen bir hastalık olduğu, risk grubunda yer alan kişilerin korunmaları için el yıkamaları, kişisel hijyene dikkat etmeleri, aksırma ve öksürme esnasında ağız ve burnun kağıt mendille kapatılması, hasta kişilerle yakın temastan kaçınılması, kalabalık ve kapalı ortamlarda uzun süre kalınmaması uyarıları yapıldı.

Yorumlar (9)
Mehmet 8 ay önce
Gitsen ne olcak ilaç yok öğrenmişler benzerini alın sanki araç orjinali yok yan sanayii ülke uçmuş.
Vatandas 8 ay önce
Herkes gunduz calisiyor hangi is yeri saatlerce izin vercek hastane icin acaba o zaman 6 dan sonra bi zahmet hergun bir aile hekimi nobetci kalsin gidelim bizde bayilmiyoruz acile gitmeye
adam 8 ay önce
aile hekimlikerini bir denetleyın bakalım.dr hasta gelecek gıye odu kopuyor.malzeme yok.mudur asıl aile hekimliğine baksın sov yapacağımna...kıralarına ilac fırma baglantışarına vs vs bı bakılsın bunların.
MIGHTY 8 ay önce
Doktorlar tahlil,kültür istemeden deneme yanılma yoluyla ilaç kullandırıyor.Kimse bir tanı koymuyor.Şu ilaçları bir deneyip takip edelim diyor.Tahlilini,kültürünü iste önce.Hastaya bir açıklama yap.Önceden böyle değildi bu işler.
Aa 8 ay önce
Devlet hastanesi kalabalık, üniversitesi kalabalık. SGK primim şak diye kesiliyor ama hizmet alamıyorum; özele gidiyoruz.
Ömer yesildag 8 ay önce
Hangi saglik ocagi aile hekimi ya 77 hasta yatalak anam rapor tazelemek icin hastane diyorlar 112 ile paket iniversite serum ver yolla yatiralim doktor bey hayır doktorlardan bilgi almak icin sanki savasacagız konusmaktan aciz ler cevap ver
noname 8 ay önce
bende gittim kapıya kadar kuyruk vardı mecbur istemediğimiz özel hastaneye gidiyoruz aile hekimleri akşamları kapalı canım o zaman nöbet yazsınlar bu durumlar geçene kadar benmi söyliyim onuda
Hacı 8 ay önce
Aile Hekimler:Mesa dışı da açık olsun akşam 17. sonrası tatil günü insanlar nereye gidecek.Özellere mecbur ediyorlar.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
21°
parçalı bulutlu