banner615

banner614

banner701

DİJİTAL DÖNÜŞÜM KONGRESİ’NDE ÖNEMLİ MESAJLAR

banner619

Düzce Valiliği ve Düzce Üniversitesi’nin katkılarıyla bu yıl ilki düzenlenen “1. Uluslar Arası Turizmde Dijital Dönüşüm Kongresi”ne katılan Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, burada yaptığı açıklamada Düzce’nin bölgesinde taşıdığı öneme dikkat çekti. Dijital dönüşümün alt yapı ve donanım çalışmalarında Düzce’nin bölgesine ve Türkiye’ye örnek teşkil edebileceğini ifade eden Özlü, “Bütün bu uygulamaları Düzce’de gerçekleştirmek çok zor değil. 400 bine yakın bir nüfus, çok büyük bir şehir değil, o bakımdan biz bu çalışmaları Düzce’mizde gerçekleştirebiliriz.” dedi.

Sağlık & Çevre 18.04.2019, 17:00 18.04.2019, 17:03
675
DİJİTAL DÖNÜŞÜM KONGRESİ’NDE ÖNEMLİ MESAJLAR
banner682

Düzce Valiliği ve Düzce Üniversitesi’nin katkılarıyla bu yıl ilk kez “1. Uluslar Arası Turizmde Dijital Dönüşüm Kongresi” düzenlendi. Topuk Yaylası Fenerbahçe Tesisleri’nde gerçekleştirilen ve turizm sektöründe dijitalleşmenin sağlanması konusunda alanında uzman isimlerin bilgiler aktardığı kongreye Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı, Düzce Belediye Başkanı ve eski Bakan Dr. Faruk Özlü, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Düzce TSO Başkanı Tuncay Şahin ve sektör temsilcileri katıldı. Kongrede önemli açıklamalarda bulunan Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü bakanlık döneminden gelen tecrübesiyle bilgiler aktardı.“100 Trilyon Dolardan Payımıza Düşeni Almak İçin İmkanımız Var”

Başkan Özlü dünyadaki Dijital Ekonomi pazarından Türkiye’nin de yararlanması gerektiğine dikkat çekerek şöyle konuştu: “Türkiye’nin teknoloji ve yenilik kapasitesini geliştirmesi gerekiyor. Önlenemeyecek bir dönüşüm var, dünyada yükselen bir trend var, bundan kaçış yok Türkiye’nin bu dönüşümün gerisinde kalmaması gerekiyor. Aslında dahası bu dijital dönüşümün bir pazarı var; Dijital Ekonomi. Dünyada önümüzdeki 10 yılda bu ekonominin sağlayacağı değer 100 Trilyon Dolar. Şayet dijital dönüşümün gerektirdiği eğitimli insan gücünü gerçekleştirirsek, bizim Türkiye olarak bu pazardan yaklaşık 1 Trilyon Dolar pay alma imkanımız, gücümüz var. Dijital dönüşümde muhtelif ülkelerin mesela Almanya, ABD gibi gelişmiş ülkelerin programları var. Türkiye’nin programı 6 bileşenden oluşuyor. Bunlardan birincisi insan, ikincisi teknoloji, altyapı son derece önemli, yani alt yapıyı güçlendirmeden bunları yapmak mümkün değildir. Kullanıcılar, yönetişim, bunlar Türkiye’nin dijital dönüşümde yapması gereken işlerdir.”“Düzce’miz dijital dönüşümde örnek teşkil edebilir”

Düzce’nin bölgesinde taşıdığı öneme dikkat çeken Başkan Dr. Faruk Özlü, alt yapı ve donanım çalışmalarında Düzce’nin bölgesine ve Türkiye’ye örnek teşkil edebileceğini ifade ederek “Düzce “Akıllı Şehir”, “Smart City” diye adlandırıyoruz. Düzce gerçekten çok dinamik bir yapıya sahip, demografisiyle, insan gücüyle değişime ve dönüşüme açık bir şehir. Bütün bu uygulamaları Düzce’de gerçekleştirmek çok zor değil. 400 bine yakın bir nüfus, çok büyük bir şehir değil, o bakımdan biz bu çalışmaları Düzce’mizde gerçekleştirebiliriz.
“Dijital dönüşüm dendiğinde ilk akla gelen sanayidir.” diyen Özlü, şöyle devam etti: “Ancak sanayide ortaya çıkan ürünler aslında piyasayı ilgilendiriyor. Otonom araçlar, otellerde kullanılan donanımlar bunlar hep insan hizmetine sunuluyor. Türkiye’nin veri gelişimi konusundaki alt yapısının dijital dönüşüm için vazgeçilmez bir önemi var. Birbiriyle konuşan makineleri gerçekleştirmek çok kolay değil, bu tabi altyapı ile ilgilidir.”“Tüketici değil, üretici olmak zorundayız”

Türkiye’nin dijital teknoloji üreticilerinin arasında yer alması gerektiğine vurgu yapan Başkan Özlü nitelikli iş gücü ve eğitim konusuna vurgu yaptı. Başkan Özlü “Türkiye’nin esasen kullanıcı olmaktan ziyade, dijital teknolojileri üretmesi gerekiyor. Yalnızca kullanıcı olmaktan kurtulmak gerekiyor. Dünyada birçok teknoloji üreten şirket var. Bunlar aslında bu dönüşümdeki kullanılacak ürünleri üretiyorlar. Kullanıcı tarafından ziyade üretici tarafında da olmamız gerekiyor. Vurgulamamız gereken önemli bir nokta da üretici olmamız gerekliliğidir. Özetle Türkiye’nin dijital dönüşümü için ilk dikkat etmesi gereken insan öğesidir. İnsanın eğitilmesi ve nitelikli insan gücü yetiştirilmesidir. Aslında dünyada da baktığımızda herkesin önem verdiği ilk nokta eğitim. Almanya’da yapılan bir anket var. Üreticilere soruyorlar; dijital dönüşümün önündeki en büyük engel nedir? Almanlar buna nitelikli iş gücü, eğitimli insan gücü eksikliği şeklinde cevap veriyor. Yani Alman sanayicilerin bunu söylediği bir yerde Türkiye için çok daha önemli bir kavram ortaya çıkıyor.” ifadelerini kullandı.

Haber: C. ÜSTÜNER

banner710
Yorumlar (4)
adamın teki 1 yıl önce
Meslek liselerinde Bilişim Teknolojileri bölümü var, bilmem bir şey anlatabiliyor muyum? Meslek Yüksek Okullarında programcılık var. Mühendisliktekileri saymıyorum bile!
hüsamettin 1 yıl önce
boş konuşuyorlar hangisi teknolojiden, dijitallikten anlıyor?
Sanayi esnafı 1 yıl önce
Sayin başkan f özlü sanayi esnafi bitik birde üstüne 50 tl 100 tl icin vatandaşin suyunu kesiyolar
Serdar Gürler 1 yıl önce
Hep bu aynı görüntüleri aynı adamları görmek zorundamıyız hala gezelim görelim yiyip içelim zihniyeti.
14°
kapalı