banner615

banner614

banner701

EVDE İZOLASYONA 'AİLE HEKİMİ' TAKİBİ

banner619

Umre ziyaretinden ülkeye dönenler başta olmak üzere yurt dışından Türkiye'ye giriş yapan Düzceli vatandaşların evde izolasyon süresi boyunca günlük izlemleri aile hekimlerince telefonla aranarak yapılıyor.

Sağlık & Çevre 19.03.2020, 11:25 19.03.2020, 15:44
3067
banner682

Dünya genelinde 150'den fazla ülkede görülen ve ölümlere yol açan Kovid-19 ile mücadele kapsamında Düzce'de aile hekimleri aktif görev alıyor.

Koronavirüsle mücadele kapsamında, yurt dışından Türkiye'ye giriş yapan Düzceli vatandaşlar ve bu virüs açısından olası vaka temaslı olanların evde izolasyon süresi boyunca günlük izlemleri, aile hekimleri tarafından telefonla gerçekleştiriliyor.

Bu kişilerde herhangi bir semptom gelişmesi halinde aile hekimi, İl Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Birimine bilgi veriyor.

"İzlem yapılanlar, Kovid-19 semptomları açısından sorgulanıyor"

Umre ziyaretinde bulunmuş olup ülkeye dönenler dahil olmak üzere yurt dışından Türkiye'ye giriş yapan vatandaşların sınır girişinde termal kameralardan geçirilerek muayenelerinin yapılmasıyla başlayan süreç, şu şekilde işliyor:

"Kovid-19 yönünden semptomları olmayanlar sınır girişi ve temaslı takip sistemine kayıt ediliyor. Kovid-19 açısından olası ya da kesin vaka temaslıların, yapılan muayenelerinde herhangi bir semptom saptanmazsa 14 gün süresince izolasyonu uygun görülüyor.

Sisteme girişi yapılan kişilerin bağlı bulunduğu aile hekimine göre dağılımları sistem tarafından otomatik yapılarak, aile hekiminin kullanmakta olduğu sistem (AHBS) içerisinde listeleniyor. Aile hekimi kendi listesindeki kişileri ülkeye giriş tarihinden itibaren 14 gün boyunca telefonla arayarak izlemeye alıyor.

Aile hekimi, izlemini yaptığı kişiyi günlük olarak ateş, öksürük, nefes darlığı gibi Kovid-19 semptomları açısından sorguluyor. Görüşme sonrasındaki izlem bilgileri, sistemdeki günlük izlem formuna kaydediliyor. Aile hekimi, izlem süreci içinde kişide semptom gelişmesi durumunda İl Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Birimi ile iletişime geçerek kişinin bilgilerini paylaşıyor."

Semptom gelişen kişinin hastaneye nakli ve sonrasındaki süreçler ise İl Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Birimi tarafından yürütülüyor.

Yorumlar (5)
Hasan 2 hafta önce
Allah sizi umreden getirmeyeydi iyiydi. Bunların hepsini ölüme terk edeceksin arap seviciler kendilerinide bizide yaktılar
Kadir 2 hafta önce
Umreden 21 bin kişi geldi, aynı süre zarfında yut dışından 370 bin kişi geldi, sadece Umreden gelenler neden göze batıyor!
Glnr 2 hafta önce
Pardon Tamam ama onlarda karantinaya alınıyor ayrıca HEM Allah diyorsun hem arap sevici diyorsun onlarda ordaki insanları sevdiğinden gitmiyor zaten Allah için gidiyor laf edeceksen karantinaya uymayanlara et sadece önlar gelmiyor avrupadan binlerce insan getirildi onlara niye laf soylemiyorsun
adamın teki 2 hafta önce
Allah bildiği gibi yapsın seni, arap seviciymiş, senin peygamberin ne millet, bir müslüman buna hürmet ederek arap sevici vb. sözlerle hakaret etmez.
Yigit 2 hafta önce
Korkunun ecele faydası yok hasan efendi
11°
orta şiddetli yağmur