banner615

banner614

banner701

FAHİŞ FİYATLARA YENİ ÇÖZÜM

banner619

Türkiye genelinde sebze meyve fiyatlarının artışıyla Türkiye Esnaf Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken'den flaş bir açıklama geldi. Palandöken açıklamasında, “2 milyon esnafımızla birlikte fahiş fiyatların önüne geçilmesi ve üretimin artırılması için çalışmalar başlayacak” dedi ve Sebze ve meyve fiyatlarının düşeceğini bildirdi.

Sağlık & Çevre 18.04.2019, 10:53 18.04.2019, 11:30
1943
FAHİŞ FİYATLARA YENİ ÇÖZÜM
banner682

Türkiye Esnaf Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken artan sebze ve meyve fiyatlarıyla ilgili açıklama da bulunan Palandöken vatandaşların tedirgin olmaması gerektiği söyledi. Palandöken konuşmasında "Talimat verdim pahalı satışı önleyeceğiz" diyerek vatandaşlara fiyat istikrarının geleceği konusunda seslendi.
 
“Bunu artık hayata geçirmenin zamanı geldi”

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, vatandaşın pahalı fiyatlardan şikayetçi olduğu vurgusu yaparak, "Talimat verdim pahalı satışı önleyeceğiz" açıklamasını değerlendirdi. Erdoğan'ın fiyatların istikrara kavuşması için kararlı olduğunu gördüğünü belirten Palandöken, "Konfederasyonla işbirliği ile 2 milyon esnafımızla birlikte fahiş fiyatların önüne geçilmesi ve üretimin artırılması için çalışmalar başlayacak. Bunu artık hayata geçirmenin zamanı geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, spekülatif fiyat artışlarının, üreticinin ve tüketicinin zararına böyle bir ticaretin mümkün olmayacağını söyledi" dedi.
 
"Sebze ve meyve fiyatlarında yüzde 50 oranında düşüş olacak"

Fiyat istikrarının sağlanması için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını da ifade eden Palandöken, "Biz de elimizi taşın altına koyacağız. Vatandaşın daha kaliteli, daha kısa zamanda evine en yakın noktada ihtiyacını almasının sağlanması için birlikte çalışacağız" dedi.

Vatandaşın uygun fiyata ne zaman alışveriş yapacağı konusunda da bilgi paylaşan TESK Başkanı Palandöken, TBMM'nin açılacağı günü işaret etti. TBMM'nin ilk gündem maddesini fiyatlarda istikrarı sağlayacak formüllerin oluşturacağını belirten Palandöken şunları söyledi:

"Vatandaşlarımız hiç tedirgin olmasın. Bundan sonra zaten mevsimsel bir düzelme olacak. Fiyat istikrarı kendiliğinden zaten gelmiş olacak. Ekonomi ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın da müjdeleriyle birlikte piyasaları regüle etti. Benim tahminim 15-20 gün sonra bu hareketlilik başlayacak. Dolayısıyla piyasalar rahatlayacak. Sebze ve meyve fiyatlarında yüzde 50 oranında bir düşüş olacak."
 
"Tedirginliğe Gerek Yok"


Palandöken, her yıl turfanda döneminde fiyat artışı olduğunu, ancak bu yıl nedense çok dillendirildiği için dikkat çektiğini söyledi.
Seraların yıkılması ve doğal afetlerin de fiyat artışına sebep olduğunu kaydeden Palandöken, "Tabi fırsatçılar da bu sırada görevdeydi. Her ne kadar hükümet bu konuda halka destek olsa da üretilecek ürünün yetişmemesi nedeniyle arz-talep dengesinde değişim oldu. Süratle önümüzdeki haftalarda fiyatlarda gerileme olacak" dedi.

Yerel seçimlerin bitmesiyle artık herkesin ekonomiye odaklanacağını belirten Palandöken, "Süreç böyle devam etmeyecek. Herkes emin olsun ve tedirgin olmasın. Fiyatlar ciddi oranda düşecek. Önümüz Ramazan. Özellikle belirtmek istiyorum, her Ramazan öncesi et başta üzere gıda fiyatlarının yükseleceği yönünde söylentiler çıkıyor. Böyle bir şey olmayacak. Piyasada et bol. Tedirginliğe gerek yok" diye konuştu.

Haber: H. DURNA

banner710
Yorumlar (6)
Firsatci 1 yıl önce
Bakin dun boludan cuma gunu gelirken 20 kilo patates aldim 60 tl verdim.kilosu 3 tl.c.tesi pqzarina gittim patates 5 tl.3 tlye aldigim kazaniyordu.yuzde 90 zam nedir .bu pazarcilari kim denetliyor.2 liraya olan 5 lira devletimize algı operasyonu.....
Firsatci 1 yıl önce
Bakin dun boludan cuma gunu gelirken 20 kilo patates aldim 60 tl verdim.kilosu 3 tl.c.tesi pqzarina gittim patates 5 tl.3 tlye aldigim kazaniyordu.yuzde 90 zam nedir .bu pazarcilari kim denetliyor.2 liraya olan 5 lira devletimize algı operasyonu.....
engin 1 yıl önce
MİLLETİN BELİNİ BÜKTÜNÜZ ZENGİNİ ZENGİN YAPTINIZ FAKİR UÇTU GİTTİ
NEYİ DÜZELTECEKSİNİZ ALLAH AŞKINA BIRAKIN BU İŞLERİ
Veli 1 yıl önce
Bu fıat artışını önleyebilme gücünüz vardı ise bu zamana kadar niye beklediniz diye sorarlar.
Düzceli vatandaş 1 yıl önce
Üretim yapın ithalatla bu iş çözülmez
Boluda 1 yıl önce
Boluda patates 3 lira burda 5 lira firsatcilari yoketin .yuzde 90 zam nerde var. Secim üstü oylar dusmesi için yapıldı devam ediyor
15°
kapalı