banner615

banner614

banner701

GIDADA YENİ DÖNEM BAŞLADI

banner619

Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği ile tüketicilere yönelik birçok önemli düzenleme 1 Ocak itibariyle başladı. Yapılan düzenleme ile birlikte toplu tüketim yerlerindeki gıdalar için alerjen bildirimi yapmak zorunlu hale getirildi.

Sağlık & Çevre 08.01.2020, 11:03 08.01.2020, 14:20
923
banner682

 Gıda alerjileri;  çocuklar başta  olmak üzere, toplumda yaygın olarak görülerek kişilerde farklı şikâyetlere yol açmaktadır. Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği ile bu sorunun önüne geçilmesi hedefleniyor. Yapılan yeni düzenleme 1 Ocak itibariyle yürürlüğe girdi.
 
Bu kapsamda hazır yemek hizmeti veren restoran, kantin, okul ve hastane gibi toplu tüketim yerlerinde ki gıdalar için alerjen bilgileri afiş, yazı tahtası ve menü gibi vasıtalarla tüketicilerin bilgisine sunulması zorunlu hale getirildi.
 Bu düzenleme ile birlikte, tüketicilerin daha bilinçli gıda seçimi ve tüketmesine yol açacak. Türkiye'de kişi başı günlük ortalama 12 gram olan tuz tüketiminin 5 gramın altına düşürülmesi ve obeziteyle mücadeleye katkı sağlanması hedefleniyor.
 Ayrıca, yapılan düzenleme ile hazır ambalajlı gıdalarda beslenme bildirimi yapılması da zorunlu hale getirilerek, hazır ambalajlı bir gıdanın 100 gramında veya 100 mililitresinde ne kadar enerji, yağ, doymuş yağ, karbonhidrat, şeker ve tuzun yer aldığı bilinecek.

Yorumlar (3)
Ayhan Saygıner 8 ay önce
Millet Gıda alamıyor .Her şey ateş pahası Alerjiyle mi uğraşacak Allah aşkına...
Vatandas 8 ay önce
Barkotunuzu açtıysanız dokundugunuz hersey hesap sormaya basliyor marketlerin icinde neler donuyor bir gorseniz.hijyen birakanlari tehtit eder.vatandas bu kadarını bilsin.
Vatandas 8 ay önce
Alerjenlik yediklerimizde değil biz ne taşlı topraklı yerlerde ekmeğimizi yemeğimizi yemiş insanlarız.tasidiginiz kimlikler sebebiyle açılıyor.sonra gidip reyonlardaki barkodları açıyor.insan nimete bu kadar saygısızlık ederse normaldir
26°
açık