banner615

banner614

banner701

İL SAĞLIK'TAN ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME

banner619

Son dönemde çoluk çocuk hastalığa yakalanan herkesi yataklara düşüren grip vakaları, Düzceliler'i tedirgin ediyor. Günlerce gripten kurtulamayan vatandaşlar bu inatçı virüsün tehlikeli olup olmadığını sorgularken, konu hakkında bilgi aldığımız Düzce İl Sağlık Müdürlüğü, ciddi bir salgın durumu yaşanmadığını bildirerek, "Endişelenmeye gerek yok" mesajı verdi.

Sağlık & Çevre 14.01.2020, 15:43 14.01.2020, 16:24
4080
banner682
Düzce'de son günlerde artış gösteren ve özellikle çocukları hastanelik hale getiren grip vakaları vatandaşları endişelendiriyor. Hızlı bir yayılma gösteren hastalık, domuz gribini tekrar tartışmaya açarken, konuya ilişkin Öncü Haber'e bilgilendirme yapan İl Sağlık Müdürlüğü, yüreklere su serpen bilgilendirmelerde bulundu.Düzce'de olduğu gibi yurt genelinde grip vakalarının Sağlık Bakanlığı tarafından her yıl olduğu gibi bu yıl da titizlikle takip edildiği bildirilen yazılı açıklamada şunlar kaydedildi:

"Endişeye gerek yok! Risk grubunda bulunanlar tedbiri elden bırakmasın"
"İçinde bulunduğumuz aylar, grip sezonuna dahil olduğundan diğer aylara göre vakalarda artışlar olması beklenen bir durumdur. Kuzey yarım küre ve Avrupa ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de vakalar, ekim ayından başlayarak ocak ayına kadar artmakta, genelde mart ayında da düşüşe geçmektedir. Vatandaşlarımızın bu artıştan endişe etmemesi ancak risk grubunda bulunanlar başta olmak üzere tedbiri de elden bırakmaması gerekir.

"Olağanüstü bir durum söz konusu değil"
2009’da küresel bir salgın olan influenza A (H1N1) virüsü artık “domuz gribi” olarak tanımlanmamaktadır ve insanlarda normalde görülebilen mevsimsel grip ajanları arasında yer almaktadır. Bu yıl saptanan virüs tipleri ve pozitiflik oranlarında olağanüstü bir durum söz konusu değildir.

Acil servislere başvuruda yüzde 10’luk bir artış var
Öte yandan üst solunum yolu enfeksiyonlarının mevsimsel artışı geçen yıllarla benzer oranda seyrettiği halde, ülke genelinde acil servislere başvurularda artış görülmektedir. Kasım ve aralık aylarında acil servislere başvuru sayıları, geçen yılın aynı dönemine oranla değerlendirildiğinde yaklaşık yüzde 10’luk bir artış tespit edilmiştir. Grip ve benzeri üst solunum yolu hastalıklarında vatandaşlarımızın öncelikle acil servislere değil, aile hekimine müracaat etmesi gerekmektedir.

"Hastalar mutlaka istirahat etmeli, bol sıvı tüketmeli"
Hastalık belirtileri başladıktan sonraki ilk 48 saat içerisinde başlanan tedavinin daha etkili olduğu bilinmelidir. Hastalar mutlaka istirahat etmeli, bol sıvı tüketmelidir. Mevsimsel grip hastalığının tedavisinde antibiyotiklerin yeri yoktur. Üst solunum yolu enfeksiyonu bulunan kişiler, hekim kontrolünden sonra gerekirse hekim tarafından reçete edilen ilaçları kullanmalıdır.

Gripten korunma yolları
Grip, her yaşta görülebilen bir hastalık olup, risk gruplarında yer alan kişilerde daha ağır seyredebilmektedir. Gripten korunmak ve bulaştırmamak için; el yıkama ve kişisel hijyene dikkat edilmeli; ağız, burun ve gözlere kirli ellerle temas edilmemelidir. Aksırma ve öksürme esnasında ağız ve burun kağıt mendille kapatılmalı ve kullanılan kağıt mendil çöpe atılmalıdır. Mendil yok ise kolun iç yüzüne öksürülmelidir. Sonrasında eller yıkanmalıdır. Hasta kişilerle yakın temastan kaçınılmalı, kalabalık ve kapalı ortamlarda uzun süre kalınmamalıdır."
HABER:C.ÜSTÜNER
Yorumlar (3)
Ahmet hülür 9 ay önce
Duzce atatürk devlet hastanesinde h1n1 şüphesi ike yatan hasta var yoğun bakımda.diger hastalar la aynı yerde yatırılıyor. Şüphe sa bile karantina si yok mu
hamza 9 ay önce
aciller anababa gunu genc bebek yasli herkez ne oldu boyle bende hasta oldum ama devlet jastanesi acili cok kotu adam olucek gelmia saatlerdir bekliyo ilac verilip gonderiliyor bu iste bisey var
Sağ.Müdürünn dikkatine 9 ay önce
Sn Müdür,Devlet hst.de büyüklerimizin raporlu ilaçlarını (kardiyoloji nöroloji vs.) yazdırmakda güçlük çekiyoruz.ya hasta gelsin diyor yada güçlük çıkartıyorlar.hergün 10 / 13 adet ilaç alan bir hasta 85 yaşında nasıl gelsin her ay
20°
kapalı