banner615

banner614

banner701

KORONAVİRÜS İLE İLGİLİ ÇARPICI AÇIKLAMALAR

banner619

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. İdris Şahin, vatandaşların özellikle kış aylarında hijyenlerine dikkat etmeleri gerektiği belirterek, “Şu an gripten ölme ihtimaliniz korona virüsten ölme ihtimalinizden 300 kat daha fazla” dedi.

Sağlık & Çevre 03.02.2020, 15:39
1447
KORONAVİRÜS İLE İLGİLİ ÇARPICI AÇIKLAMALAR
banner682

Yaklaşık 259 kişinin ölümüne neden olan ve son günlerde tüm dünyada büyük bir korkuya neden olan korona virüsü ile ilgili olarak Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. İdris Şahin’den rahatlatan bir açıklama geldi.
 
Prof. Dr. Şahin, korona virüsü ile belirli güçler tarafından korku pompalaması yapılarak insanların yönetilmeye çalışıldığını belirtti. Korona virüsünün uzun yıllardır var olduğunu ve grip, sıtma gibi hastalıklar nedeniyle şu anda daha fazla insanın hayatını kaybettiğini vurgulayan Şahin, “Şu an gripten ölme ihtimaliniz korona virüsten ölme ihtimalinizden 300 kat daha fazla” ifadelerini kullandı. Açıklamasına korona virüsünü tanıtan Prof. Dr. İdris Şahin, “Korona virüsü öncelikle bir DNA virüsü. Ne demek peki bu? DNA virüsleri dünyada mutasyonlarıyla meşhur olan kendilerini yenileyebilmeleriyle meşhur olan bir virüstür. Aynı zamanda enfeksiyon yapması çok kolay olan enzim yapısını kaybetse bile hücrelere girdiği zaman çok kolay enfeksiyon yapabilen bir virüstür. Gripte aslında bu anlamda popüler virüslerden bir tanesi. Bu virüs ilk defa 1937’de kuşlarda fark edildi. Bu geçen 70 yılda biz korona virüsünün sadece kuşlarda değil diğer memeli birçok canlıda da görüldüğü fark ettik. İnsanlarda ilk defa 1960 yılında görüldü. Genellikle kışın ve ilkbaharın başlangıcında görülür. Tam şu anda görüldüğü zaman dilimindeyiz. Genelliklede insanlarda nezleye neden oluyor. Hapşırma, burun akıntısı, halsizlik, hafif ateş, gözlerde kızarma gibi belirtiler veriyor. Zaten normalde nezle vakalarının yüzde 30’u korona virüsünden kaynaklanıyor. Özellikle yaşlı hastalarda, bebeklerde, KOAH hastalarında, gebelerde ve kanserli hastalarda ağır seyreden bir virüs” dedi.
 
Korona virüsünün belirtilerini de açıklayan Prof. Dr. Şahin, “Belirtileri aslında çok değişken. Genelde öksürük, kuru öksürük, ateş, halsizlik ve daha da dikkat çekici özelliği gripten farklı olarak akut solunum yolu yetmezliği tablolarıyla karşımıza gelebiliyor. Korona virüs zaten doğada birçok memeli hayvanda bulunuyor. Kedi, köpek, yarasalar, atlar, develer birçok hayvanda bulunuyor. Hayvanlardan insanlara bulaşıyor. Ama bu daha az nadir görülen bir bulaşma yolu. Daha çok insandan insana bulaşabilir ve temasla bulaşabilir. Öksürükle, hapşırıkla, tokalaşmayla bulaşabiliyor. Özellikle bu gibi virüslerde kritik mesafe 1 metre. Bu gibi virüslerin çok görüldüğü kış aylarında insanlara biraz daha insanlarla mesafeli kalmayı öneriyoruz. Sık sık el yıkamak bu manada çok önemli” diye konuştu.
 
“Gripten ölme ihtimaliniz korona virüsten ölme ihtimalinizden 300 kat fazla” diyen Prof. Dr. Şahin, “Korona virüsünden dolayı 100 kişi öldü. Gripten her yıl 50 bin veya 100 bin insan ölüyor.  Şu an gripten ölme ihtimaliniz korona virüsten ölme ihtimalinizden 300 kat daha fazla. Şu an dünyada yaklaşık 300 bin insan sıtmadan hayatını kaybediyor. Dünyada milyonlarca insan sigara içerek hayatını kaybediyor. Yani burada ciddi anlamda bir korku pompalaması var gibi görünüyor. Son yıllarda insanlar korkularla güdülenerek yönetilmeye başlandı. Önce kuş gribinde inanılmaz bir medyatik haber salgını daha sonra domuz gribi gibi sonuç olarak bu tip salgınların doğal olduğunu, daha soğukkanlı olmak gerektiğini ve eskiden beri yaptığımız genel önlemleri alarak hayata devam edebileceğimize inanıyorum” dedi.
                                        

Yorumlar (4)
Dr. Faust 8 ay önce
Virüs iranda can aldı. Türkiye ne yapıyor? Termal kamera ile İrandan gelenlere geçiş için izin veriyor. Virüsün kuluçka süresi 3 gün ile 1 ay arasında. Yani her virüs bulaşanda hemen ateş olacak diye bir şart yok. Tüm yurtdışına giriş ve çıkışlar yasaklanmalı. Allah göstermesin başkasının getirdiği koronovirüs Düzce'de daha çok kolay yayılabilir. Nem yayılmada önemli bir faktör. Sağlık bakanlığı önlem almıyor. Önlem alıyormuş gibi haber yaptırıyor.
hadi be doktor 8 ay önce
salla dur. onun için mi koskoca 1.5 milyarlık çinde nezleden ölenler için karantinay aalınan yok.
hay ALLAHIM ya.
milleti sakinleştireceğim diye verdiği örneğe bak, akıl fikir versin.
Mikrobiyoloji doktoru 8 ay önce
Koronavirüsleri RNA virüsüdür, idris hoca karıştırdı herhalde.
Birisi 8 ay önce
Hocanın karıştırdığını sanmıyorum, Yazan yada dinleyen kişi de yanlış duymuş ve yazmış olabilir.
27°
parçalı bulutlu