banner614

banner701

MÜCADELE ERKEN BAŞLADI

banner619

Son birkaç yıldır zamanında tedbir alınmaması yüzünden şehrin her yanını sararak Düzce'ye kabusu yaşatan Amerikan Beyaz Kelebeği zararlısına karşı mücadele erken başladı. Düzce Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü çok sayıda ekiple şehir merkezinde gece gündüz ilaçlama yapıyor.

Sağlık & Çevre 17.05.2019, 16:23 19.05.2019, 14:49
2035
banner682
Etkili, yeterli ve zamanında gelmeyen müdahale yüzünden özellikle son 3 yıldır Düzceliler'in korkulu rüyasına dönüşen Amerikan Beyaz Kelebeği zararlısının yine kenti esir almaması için belediye eliyle mücadele düğmesine erken basıldı.Düzce'de şehir merkezi dahil olmak üzere geniş alanlarda baş gösteren Amerikan Beyaz Kelebeği tehlikesine karşı önlemler erken alındı. Düzce Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü bünyesinde kurulan çok sayıda ekip şehir merkezinin riskli bölgeleri ve çevresinde ilaçlama çalışmalarına başladı. Ziraat mühendisinin kontrolünde kurulan ekipler tarım ürünlerinin yanı sıra ağaçların da kurumasına ve uzun süreçte çölleşme tehlikesi ile karşı karşıya bırakan Amerikan Kelebeği'ni larva döneminde ilaçlayarak bitkilerin zarar görmesini engelleyecek.

Amerikan Kelebeği, Mantar, Yaprak Biti, Yaprak Piresi ve Gübresine karşı da yürütülen ilaçlama çalışmaları gece ve gündüz olmak üzere çift vardiya şeklinde sürdürülüyor. Bolu Caddesi, İstanbul Caddesi, Atatürk Bulvarı, Kuyumcuzade Bulvarı, Çarşı Merkez, Spor Sokak, Gaziantep Caddesi, İnönü ve Avni Akyol Parkları, Valilik çevresi, Düzce Belediye Merkez Hizmet Binası çevresi, Asar Deresi iki yakası, tüm ağaçlar, parklar ve hastane çevresi ilaçlanarak bitki zararlılarına karşı koruma altına alındı.


Amerikan Beyaz Kelebeği'nin zarar verdiği bitkiler

Amerikan Beyaz Kelebeği bir çok orman bitkisi, park ve bahçelerdeki süs bitkileri olmak üzere 200'den fazla türe zarar veriyor. Marmara ve Doğu Karadeniz bölgelerinde çok yaygın olan zararlı, özellikle karya, dut, ceviz, karaağaç, kızıl ağaç, söğüt, meşe, acer negundo'yu tercih ediyor. 

banner710
Yorumlar (4)
Fahri Baba 1 yıl önce
SOS İMDAT YAHU 20 SENE OLDU YENİ TAŞKÖPRÜ KÖYÜ OZANLAR KUŞAÇMA TURAPLAR BATAKLI BAHÇEKÖY BİTMİŞ VE CİVARI DURUMDA BİTTİ HİÇ BİRŞEY KALMADI BU ADİ GİBİ NALET AMERİKAN KELEBEKGİ YÜZÜNDEN YARDIM EDİNNN..
Kalıcı konutlar 1 yıl önce
Geçen sene konutlarıda sarmıştı bizim agaçlarıda ilaçlasanız
koyu düzceli 1 yıl önce
ya arkadaş siz ilk önce köyleri il özel idarede yatan memurlara işçilere bi ilaçlatın ondan sonra düzce mahallelleri ve merkezleri ilaçlatın şimdi yaptığınız mantıksız bu zararlı mayıs ayında hortluyor ilk döllemesi aradan 3 ay sonra 2. döllemesi yani ağustos ayında yine hortluyacak zombi gibi bi yaratık bahçede ağaç kalmadı tüm düzcede önlem alınmalı yazık
Engin 1 yıl önce
YAĞMUR yağdı ilacın bir faydası kalmadi
19°
parçalı bulutlu