banner615

banner614

banner701

SAĞLIKTA ÇOK ÖNEMLİ KARAR

banner619

Sağlık Bakanlığı gereksiz antibiyotik kullanımının önüne geçmek için harekete geçti. Polikliniğe başvuran her 3 hastadan birinin antibiyotik kullanmasına dikkat çeken Bakan Recep Akdağ, doktorların artık hızlı şekilde sonuç veren beta testi ile hastanın antibiyotik kullanıp kullanmayacağına karar vereceğini söyledi.

Sağlık & Çevre 23.01.2017, 14:02 23.01.2017, 14:04
3541
SAĞLIKTA ÇOK ÖNEMLİ KARAR
banner682

Gelişigüzel kullanılan antibiyotiklere karşı Sağlık Bakanlığı önemli bir karar aldı. Artık hastanın doktoru antibiyotik yazmaya zorlama dönemi bitecek. Dünyada antibiyotik kullanımının yaygın olduğu ülkeler arasında yer alan Türkiye'de gereksiz ilaç yazılmasının önüne geçilecek. Bunun için aile, çocuk, KBB ve acil hekimlerine beta mikrobunu muayene sırasında kısa sürede tespit edecek bir test verilecek.

Açıklama Sağlık Bakanı Recep Akdağ'dan geldi. Akılcı Antibiyotik Kullanımı Lansman Toplantısı'nda konuşan Bakan Akdağ, bakanlığının yeni çalışmaları hakkında bilgi verdi.

"Her 3 hastadan biri antibiyotik kullanıyor"
Türkiye'de yaygınlık gösteren gereksiz antibiyotik kullanımına değinen Akdağ, "Antibiyotik kullanımında OECD ülkeleri arasında en kötü durumdayız. Ülke olarak bunun üstesinden geleceğiz. Hasta, antibiyotik kullanmadan önce doktoru ile görüşmelidir. Hastalar, doktorları antibiyotik yazmaya zorlamamalıdır. Antibiyotik ateş düşürücü değildir. Polikliniğe başvuran her 3 hastadan biri antibiyotik kullanıyor. Bakteri kaynaklı hastalıkta antibiyotik kullanılır ancak virüs kaynaklı hastalıklarda antibiyotik kullanılmaz." dedi.

"Nezle ve grip antibiyotik kullanılmaz"
Antibiyotiklerin alerji de yapabileceğini vurgulayan Bakan Akdağ, "Nezle ve grip başta olmak üzere başka hastalıklardan korunmak içinde antibiyotik kullanılmaz" diye konuştu.

Hızlı Beta Testi belirleyici olacak
Aile, çocuk, KBB ve acil hekimlerine beta mikrobunu muayene sırasında tespit edecekleri test verileceğini dile getiren Akdağ, "Beta, hızlı beta testi ile belirlenecek. Çünkü boğaz kültür testi uzun sürüyor, ancak hızlı beta testi ile hastada beta çıkarsa antibiyotik kullanılacak" ifadesini kullandı.

Akdağ ayrıca hekimlerin de bu konuda bilinçlendirileceğini aktardı.

Yorumlar (4)
Adam 3 yıl önce
Devletin başı olan iktidar kanunlar marifetiyle vatandaşını soymaya devam ediyor sağlık bakanı gene birilerine para kazandırmanın yolunu aynı kafayla devam ederek gösteriyor sorun antibiyotik değil vatandaşı soyma metodunun güzelliği
Salih 3 yıl önce
Laf bunlar! antibiyotiksiz iyileşmek mümkün değil ... antibiyotik candır. Ben ne yapar eder yazdırırım doktora...
vah vah 3 yıl önce
sen önce aile hekimlerini acil polk. çek dr.luk öğrensinler,aile hekimliklerinde hasta grip olmuş ,reçete ; antibiyotik,grip ilacı,burun spreyi,boğaz spreyi,ateş düşürücü!!!!!
nerde hekimlik nerde?????
Hk 3 yıl önce
Çocuklar antibiyotiksiz ileşemiyor yetişkin kendini kolluyor ama çocuk beceremiyor
hafif yağmur