banner615

banner614

banner701

SAYILARI GİDEREK ARTIYOR

banner619

Düzce’de vatandaşların en çok şikayet ettiği konulardan biri olan sokak köpekleri sorunu bitmek bilmiyor. Toplu halde caddelerde dolaşan ve saldırgan tavırlar sergileyen köpekler vatandaşları tedirgin etmeye devam ediyor. Vatandaşlar yetkililerden başı boş hayvanlar için bir çözüm bulmasını istiyor.

Sağlık & Çevre 08.12.2019, 16:13 09.12.2019, 16:26
3512
banner682

Düzce'nin her yanını mesken tutan ve gruplar halinde gezen sokak köpekleri halkı tedirgin etmeye devam ederken, hayvanların da zarar görmeyeceği şekilde bir çözüm üretilmesi için yetkililere sık sık çağrı yapılıyor. İnsanlara ve araçlara saldırarak peşlerinden koşan köpekler, vatandaşlara korku salıyor. Vatandaşlar, defalarca kez çözüm üretilmesi beklenen sokak köpekleri sorunu için kesin çözüm istiyor.

Öncü Haber ekipleri, sokakta başı boş gezen köpekleri vatandaşlara sordu. Bazı vatandaşlar bu soruna yetkililerin kesin bir çözüm getirmesini isterken bazı vatandaşlar ise sokak köpeklerinin sahiplenilmesi gerektiğini söyledi.

 “Düzce için büyük tehlike”
Öncü Haber mikrofonlarına konuşan Kültür Mahallesi sakinlenlerinden Orhan Ercan şunları söyledi: Kültür Mahallesi’nde oturuyorum uyku nedir bilmiyorum. Köpekler hakkında ikinci demecimi veriyorum, artık yeter. Sokak hayvanları için Belediyelerin şehir merkezlerine koyduğu yem ve su kapları yanlış. Hayvan sever olarak bizde yemek veriyoruz  ama Düzce için büyük tehlike. Kaç yıllık esnafım geçen gün ufak bir çocuğa saldırdılar. Yetkililerin biran önce çözüm bulmasını istiyoruz.
 “Belediyenin bu sokak hayvanlarına bir çözüm bulması lazım”
Belediyenin sokak hayvanları için koymuş olduğu su ve yem kaplarının iyi bir uygulama olduğunu söyleyen Ömer Aksan şunları belirtti:  “Belediyenin bu sokak hayvanlarına bir çözüm bulması lazım. Belediyenin sokak hayvanları için koymuş olduğu su ve ya kapları iyi bir uygulama. Ama bu hayvanların daha farklı şekilde bakılması gerekmektedir. Belediye yetkilileri ile görüştüm bakanlığa yazı yazın dediler. Sokaklardan hayvanları toplayın barınakta dursunlar dedim. Belediye  yetkilileri bakanlığa yazı yazan dediler.”
 “ Çarşının orta yerinde köpek olmaz”
Sokak köpeklerini istemediğini belirten Tokcan Öz şöyle konuştu : “Sokak köpeklerini istemiyoruz. İllet buralara yanaşamıyor. Kadınlar ve çocuklar bu durumdan çok korkuyorlar. Kaç yıllık esnafım köpekler buralara pisliyor, temizlemesi de bize düşüyor. Önceden köpekleri zehirleme yapıyorlardı. Her sabah gelip köpekleri zehirleme yapılıyordu. Şimdi köpeğe oştt diyemiyoruz. Vay efendim neymiş hayvan haklarıymış. Köpeklerin ve insanların iyiliği için bu köpekleri sokaklarda istemiyoruz. Çarşının orta yerinde köpek olmaz.”
 “Bu sokak köpeklerine bir yuva olması lazım”
Devletin bu hayvanlara sahip çıkmasını isteyen İhsan Apaydın şunlar ifade etti:  “Buraya gelen köpekleri elimizden geldiği kadar bakıp doyuruyoruz. Devletimiz bu hayvanlara sahip çıksa daha iyi olur. Bu sokak köpeklerine bir yuva olması lazım. Sokak hayvanları için belirli noktalara konulan kaplar güzel bir şey. Köpeklerin yuvası olsa devlet sahip çıksa daha güzel olur insanlarda daha çok sevecen olur sokak hayvanlarına karşı.  “       


“İnsanların köpekleri sahiplenmesi de güzel olur.”
Vatandaşların köpekleri sahiplenmesi gerektiğini belirte Ayşe Mir şunları söyledi:  “Herkesin evlerinin önüne kaplara su ve yem koyması güzel olur. Devlet tarafından köpeklerin bakımları ve aşıları yapılması gerekir. İnsanların köpekleri sahiplenmesi de güzel olur.”“Gece dışarı çıkmaktan çok korkuyoruz”
Sokak köpeklerinden korktuğunu belirten Meral Gürsoy şöyle konuştu: “ Ben sokak köpeklerinden çok korkuyorum. Öncelikle bu hayvanların bakımlarının yapılması gerekiyor. Genelde çok saldırganlar bizler için büyük problem. Sokak hayvanlarının toplanmaları daha iyi olur. Barınakta bakılmaları olabilir. Oturduğum mahallede çok aşırı şekilde köpekler var biz bu durumdan çok korkuyoruz. Gece dışarı çıkmaktan çok korkuyoruz, devlet tarafından köpeklerin toplanması daha iyi olur.”


 

“Arada sırada saldırsalar da seviyoruz”
Son olarak köpekleri çok sevdiğini belirten küçük Çınar ise şunları söyledi:  “Sokak hayvanlarını çok seviyoruz. Arada sırada saldırsalar da seviyoruz. Sokak köpeklerini sahiplenmek istiyoruz ama şartlar elvermiyor. Saldırgan oldukları için korkuyoruz ama sahiplenilmeleri lazım.”
                                                                                                                                             

HABER: E.DÜZEN

Yorumlar (41)
Sonradan Düzceli 10 ay önce
Haberi yapanın eline sağlık. Köpekler sürü gibi geziyor. Bisikletliye saldırıyor arabayı kovalıyor. Besmele çeke çeke geçiyoruz yanlarından. Gece havlamaları san uyanıyoruz. Saldırgan halleri var durduk yere rahatsız olmuyoruz. Belediyecilik sadece yapılmışı yıkmakla olmaz. Modern bir barınak hem toplum için hem hayvanlar için faydalı olur.
Vatandaş 10 ay önce
Onlar kurt değil, ormanda kendi başlarına yaşayamazlar.
Ve onlar sayıları artan insanlardan şikayetçi değiller ama ?
Vatandaş 10 ay önce
Onlar kurt değil, ormanda kendi başlarına yaşayamazlar.
Ve onlar sayıları artan insanlardan şikayetçi değiller ama ?
hav 10 ay önce
Asıl sorun insanlar Hav Hav Hav
sema 10 ay önce
Barınaklar tek çözüm, saldırma ihtimalleri ayrı problem ama dışkılar çookk büyük problem. Gelişmeye çalışan bir şehire yakışmayan görüntüler sokaklarda.
memursenli 10 ay önce
TEK ÇÖZÜM KISIRLAŞTIRMAK....Bir yada iki yıl içindebaşıboş köpek göremezsiniz yeminle bak..dene gör...
eğitim 10 ay önce
kısırlaştırınca ısırmayacaklarmı..
okuyucu 10 ay önce
şehir merkezinden toplansın.. daha ormanlık dağlık uzak yerlere bırakılsın..
düzceli 10 ay önce
yetkililere sesleniyorlar düzcede yetkili varmı
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
20°
açık