banner615

banner614

banner701

'SESSİZ KATİL' CANINIZI ALMASIN!

banner619

Kış aylarının gelmesi ile birlikte evlerin bacalarından dumanlar tütmeye başladı. Isınma amaçlı kömür kullanımı sırasında ihmal ve bilinçsiz uygulamalar yüzünden zehirlenme vakalarına rastlanan Düzce'de üzücü olayların yaşanmamsı için bu uyarılara dikkat! Sağlık Bakanlığınca, kış mevsiminde yaşanan "karbonmonoksit zehirlenmeleri" konusunda vatandaşlara önemli tavsiyelerde bulunuldu.

Sağlık & Çevre 14.12.2019, 13:11 15.12.2019, 00:54
2237
'SESSİZ KATİL' CANINIZI ALMASIN!
banner682
Havaların soğuması ile birlikte soba kullanan ve "sessiz katil" olarak tanımlanan karbonmonoksit zehirlenmesi riskiyle karşı karşıya olan vatandaşlara uyarı geldi.Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, yanlış kullanım ve ihmal yüzünden soba, şofben, baca zehirlenmelerinin kış aylarında ve özellikle alçak basınçlı havalarda tehlikeli boyutlara ulaştığına dikkat çekildi.Lodos rüzgarı nedeniyle her yıl çok sayıda kişinin özellikle sobadan sızan karbonmonoksit gazı ile zehirlendiğine işaret edilen açıklamada şu bilgilere yer verildi:"Karbonmonoksit renksiz, tatsız, kokusuz, yanıcı zehirli bir gazdır. Vücuda solunum yolu ile girer ve doğrudan kana geçerek zehirlenme ve ölüme neden olur. Karbonmonoksit zehirlenmeleri sıklıkla, kapalı ortamlarda açık ocaklar, bacası çekmeyen soba, şofben, bacasız gaz sobalarında yakıtın iyi yanmaması gibi nedenlerle meydana gelir."Baş ağrısı, bulantı ve baş dönmesi gibi belirtileri olan karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı alınması gereken tedbirler de şöyle sıralandı:"Kullanılan her türlü ısıtma cihazı ve şofbenlerin kalite belgesi ve garanti sürelerine dikkat edilmeli, bacalar mutlaka düzenli olarak temizletilmeli, eski borular kullanılmamalı. Baca giderlerinin duvardan yatay olarak değil, çatıdan dikey olarak çıkmalı.Lodoslu havalarda baca gideri nizami olsa bile soba ve ısıtıcı yakılmamalı. Aspiratör, kombi, şofben aynı bacaya bağlanmamalı.Sobalar aşırı doldurulmamalı, sobanın yandığı odada uyunmamalı. Isıtıcılar uyumadan önce mutlaka söndürülmeli. Soba ve şofbenlerin bulunduğu alanlar sık sık havalandırılmalı. Mutlaka menfez takılmalı, menfezler kesinlikle kapatılmamalı."
 
Yorumlar (1)
Vatandaş 10 ay önce
Şuan Düzce zehir soluyor yavaş yavaş ölüyoruz nefes alınmıyor yazık çöp kokusu ve yer altı ve üstü sularımız zehirlenıyor daha doğrusu kimsenin umrunda degıl yazık
20°
açık