banner615

banner614

banner701

SİGARA YASAĞI GENİŞLEDİ

banner619

Sağlık Bakanı Recep Akdağ’dan sigara tiryakilerine kötü haber… Bakan Akdağ tütün ve tütün ürünleriyle mücadele kapsamında "açık alan" olarak değerlendirilen restoran ve kafe gibi mekanların açılabilir camlı kısımlarının bulunduğu yerlerde sigara içilmesi yasaklanacağını söyledi.

Sağlık & Çevre 05.01.2017, 12:18 06.01.2017, 12:41
4588
SİGARA YASAĞI GENİŞLEDİ
banner682

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, tütünle mücadele kapsamında sigara içilmesine izin verilen ve açık alan olarak tanımlanan yerlere ilişkin yeni yasal düzenlemelerin yapılacağını belirtti.

Bakan Recep Akdağ sağlıklı yaşamı teşvik etmek, tütün ve tütün ürünleriyle mücadele etmek kapsamında yapılacak yeni düzenlemelerde ilgili şu açıklamalarda bulundu: "Lokanta, pastane, restorangibi yerlerin önünde kapalı yerler yapılıyor, 'Yanları açık' denilerek sigara içilebiliyor. Üstü kapalı olan, tek bir tarafında bile duvar bulunan yerleri kapalı alan sayacağız. Materyalin ne olduğu önemli değil, cam dahi olsa burası da kapalı alan sayılacak.”

MARKALAR BELLİ OLMAYACAK
"Bu dönemde iki iş daha yapacağız." diyen Bakan Akdağ, sigaranın marketlerde dışarıdan görünmeyecek şekilde kapalı dolaplarda bulundurulacağını, sigara paketlerinde markaların belli olmayacağını ve paketin her tarafında uyarılar yer alacağını aktardı.Akdağ, tütünle mücadelenin kapsamının bu yıl içerisinde daha da genişletileceğini dile getirdi.

MEVCUT UYGULAMADA YASAK OLAN YERLER
Mevcut uygulama kapsamında illere gönderilen 2015-2018 Tütünle Mücadele Eylem Planı’na göre, çocukların faydalandığı tüm açık alanlar, yürüyüş yolları, sporyapılan aletli egzersiz alanlarında da sigara içilmesi yasaklandı.Havaalanı, otobüs terminali, tren garı, alışveriş merkezi, sinema, tiyatro, sağlık kurum ve kuruluşu gibi insanların yoğun olduğu yerlerin giriş kapılarına 5 metre mesafede sigara tüketilmesine izin verilmiyor.

Kamu kurum vekuruluşlarının açık alanlarının sadece yüzde 30'unda sigara içilmesine izin veriliyor. Aynı kurumlarda sigara içme alanlarının giriş kapısının 10 metre uzağında olması gerekiyor.

Üniversitelerde de Dumansız Kampüs uygulamalarının yaygınlaştırılması çalışmalarına ağırlık veriliyor.

Yorumlar (14)
DÜZCE 3 yıl önce
terörle bu kadar mücadele etmediniz :))
sss 3 yıl önce
hst kapısının önunde içiyorlar..orası sağlıkla ilgili ama içenlerde durum tam tezat
Amac 3 yıl önce
oooo par... kullaniyor. Gibi ozentiye engel olmak icin marka olmamali. Birde adam siharayi birakacak kafaya koymus. Cafede oturamiyor herkes yakiyor. Bagimlilik etkisi gecmemis kiside birakamiyor. icen gitgitsin disarda icsin
Astım hastası 3 yıl önce
Astım hastası olarak bu kararın daha sert uygulanması taraftarıyım
tebriklerrr 3 yıl önce
gerçekten harika bir uygulama. sen keyif yapacaksın diye ben ve çocuğum neden zehirlensin ki, bende dışarda oturmak istiyorum belki. keşke sigara yasaklansa da tüm dünya kurtulsa
Eski içici 3 yıl önce
Benim dediğimi yapsınlar sigara içen kalmaz.beyaz kağıt içme isteğini artıriyor.örn.gri,siyah vs.iştah kapatıcı renkler kullanılmalı.
dzcli 3 yıl önce
sitadlardada yasaklansın
Tiryaki 3 yıl önce
Yorum yapanlara bakıyorumda ne sacmalıkdır ... Madem ıcılıyor senden sıgara ıcılmeyen yerınde otur. Cafe sahıplerının ekmegı ıle oynamayın yazıktır. Hem ekonomiye can verın dıyorlar hemde yaptırımlara bak ... Her vatandaşın kendi aklı var.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
hafif yağmur