banner615

banner614

banner620

SİGARA YASAĞINDA KAPSAM GENİŞLİYOR

banner619

Sağlık Bakanı Koca, tütün ürünlerinin kullanıldığı tavanı açılır kapanır alanların artık "kapalı alan" olarak kabul edileceğini, yönetmelikle bu tanımlarının yeniden belirleneceğini bildirdi.

Sağlık & Çevre 06.12.2019, 12:23 10.12.2019, 02:13
1149
SİGARA YASAĞINDA KAPSAM GENİŞLİYOR
banner621
Sigarada düz ve standart paket uygulaması başladı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, tütünle mücadeleyi kesintisiz devam ettirmek istediklerini vurgulayarak, "Vatandaşımızın temiz hava alma hakkını güvence altına almak gerektiğine inanıyoruz. Bu çerçevede cazibenin özellikle devre dışı kaldığı tek paket uygulamasına geçilmiş oldu." dedi.

Dünyada birçok ülkede düz paket uygulaması olduğuna işaret eden Koca, Türkiye’nin de 7’inci ülke olarak bu uygulamaya geçtiğini ifade etti. Koca, endüstrinin gençleri ve kadınları rol model olarak hedef aldığına dikkati çekerek, şunları söyledi:

"Bu çerçevede gençlere ve kadınlara yönelik daha etkili bir yaklaşım içinde olacağız. Kapalı ve açık alan tanımı vardı. Bu açık alan tanımının tavanı açılır, kapanır sistemlerin çok istismar edildiğini ve kapalı alan olarak kullanıldığını görüyoruz. Bununla ilgili önümüzdeki haftalar bir düzenlememiz olacak. Açık alanın daha net tanımlandığı 'açılır kapanır' tarzında olmadığı ve vatandaşın yüzde 70’inin sigarasız, dumansız ortamı aradığı bir ortamda genelde arka taraflara yönlendirildiğini önde daha manzaralı yerlerin sigara içen kesime ayrıldığını görüyoruz. Bunu daha net ayrıştıran açık alanı tanımlayan açılır-kapanır tavanların da kapalı alan olarak tanımlandığını gösteren bir yönetmelik düzenlemesi önümüzdeki haftalarda yapılacak. Bu anlamda ne kadar mücadele edersek sonucun o kadar başarılı olduğunu, bu anlamdaki denetimleri ne kadar gevşetirsek sigara içme oranlarının yükseldiğini biliyoruz. Daha yoğun bir şekilde önümüzdeki dönemde denetimleri, çapraz denetimler özelinde daha da yoğunlaştırmak istiyoruz. Tanımda çok sorun yoktu. Biz bunun sahada istismar edildiğini görüyoruz. Açılır kapanır tavanlı alanların kapalı alan olarak tanımlanacağı, tavanın tamamen açık alan olarak uygulandığı bir yönetmelik değişikliği olacak."

Tütün kullanımının erkeklerde yüzde 41’den 44’e yükseldiğinin altını çizen Koca, kadınlarda ise bu oranın yüzde 13’ten yüzde 19’a çıktığını, kadınlardaki artış oranının erkeklerden daha fazla olduğunu bildirdi.

Gençlerde tütün kullanımında düşüş yaşandığını ifade eden Sağlık Bakanı Koca, şunları kaydetti:

"Denetimlerin son dönem azalan denetimlerle oranın giderek arttığını da görüyoruz. Açılır, kapanır tavan alanların yeniden tanımlanmasıyla denetimlerimizi daha da yoğunlaştırarak tek tip uygulamayla mücadelemizi daha yoğun bir şekilde devam ettirmek istiyoruz. Yasal çerçevede uygulanan cezai müeyyideler var. Bu cezai müeyyideler ile birlikte aslında sigaranın ne kadar zararlı olduğunu bir şekilde endüstrinin hedef kitle olarak gençleri ve kadınları hedefledikleri biliyoruz. Bu çerçevede sigaranın zararlarını her geçen gün itici, bilinç altında tiksindirici bir yaklaşımı da bir bilinci de geliştirmek istiyoruz." (AA)
banner626
Yorumlar (18)
Ahmet 3 ay önce
Denetim yetersiz fahri müfettişler de bu konuda ceza yazmada yetkilendirilmeli
Son 3 ay önce
Ozgur bir ulkede yasiyoz ya nasil olacak agaaaaaa
bursalı ayhan saygıner 3 ay önce
eeee bu tip yerleri kiralayan işletmeciler ne olacak! bu mekanlarasigara içenler çoğunlukla geliyor..bunlar iflas mı edecekler! zaten sıkıntılı esnaf...
bursalı ayhan saygıner 3 ay önce
çok yerinde bir karar.fakat sigara içen toplumlarda neden bu kadar artış olduğunu irdelemek gerekir ..bu kadar sağlık tehlikesine-fiyatına rağmen içiyorlarsa bir bildiği vardır içenlerin...
VATANDAŞ 3 ay önce
PİYASA BİTİKLERİ OYNUYOR ARTIK AKP DEVAMLI SALMA ATMAYA BAŞLADI BİTİK KÖY MUKTARLARI GİBİ VATANDŞIN CEBİ DELİNDİ VERGİLE CEZAYLA BU MEMLEKET YÜRÜMEZ
Başkan 3 ay önce
Sigara içen kanser oluyor evet doğru ama sadece. Sigaradan olmuyor.İnsanlar geçimsizlikten borçtan işsizliktende kanser oluyor.Sn başkan sigaranın üzerinde durduğun kadar vatandaşın geçimini de düşünmelisin.2000tl ile insanlar geçinemiyor.
Vatandas 3 ay önce
Yerinde bir uygulama
basın cezayı 3 ay önce
Bu sigara belası çığrında çıkmış durumda. Otobüs durağı, bankamatik heryerde insanları zehirliyor bu düşüncesizler. Kamuya açık her yerde yasaklanmalıdır.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
açık