banner615

banner614

banner701

UZMAN AĞIZDAN ÖNEMLİ BİLGİLER

banner619

Dünyada hızla yayılmaya devam eden koronavirüs salgınına karşı tedbirler artırılırken, Eczacı Burak Çopur doğru bilinen yanlışları Öncü Haber mikrofonuna aktardı. Kulaktan dolma veya internetten okuma yanlış bilgiler ile kendimizi korumanın çok yanlış olduğunu ifade eden Çopur, insanların basit tedbirler ile virüsten korunabileceğini ifade etti.

Sağlık & Çevre 19.03.2020, 12:53 19.03.2020, 16:26
2983
banner682

Dünyada ve ülkemizi etkisi altına alan koronavirüs salgınına karşılık yetkililer tedbirleri üst seviyeye çıkarırken insanlar da kendi tedbirlerini alıyor. Eczacı Burak Çopur koronavirüs hakkında doğru bilinen yanlışları Öncü Haber mikrofonuna aktardı. Maske satışlarındaki artışı karaborsacılara bağlayan Çopur, üreticilerin bu durumdan faydalanarak fiyatlarda artış yaptığını ifade etti.

“Piyasada çok doğru bilinen yanlışlar var”

Koronavirüse karşılık alınan tedbirlerde doğru bilinen yanlışları Öncü Haber mikrofonuna anlatan Eczacı Burak Çopur şunları belirtti: “Maskenin yanı sıra el dezenfeksiyonu çok önemli. Gıda takviyesi olarak özel bir takviyemiz yok ama tabi ki insanlar normal beslenmesine dikkat etmeliler. Gıda takviyeleri kullanılabilir ama çok elzem değildir. Piyasada çok doğru bilinen yanlışlar var. Örneğin c vitamini takviyesinin kestane fişeği dumanın korona virüsüne karşı insanları koruyabileceği gibi keza bunların içinde çok zararlı olabilecek durumlarda söz konusu. Antibiyotik kullanmak c vitamini takviyesi yapmak gibi birçok yanlışlar var. Korona virüsünden şu an sadece koruma tedbirlerini almamız bizim için yeterlidir. Bunun dışında belirtilerini gördüğümüz anda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmamız yapacağımız en doğru harekettir. Piyasada ve internette duyduğumuz yanlışlarla kendimizi  korumaya veya tedavi etmeye çalışmamız en büyük yanlıştır.

“Tamamen karaborsaya döndü”

Maske satışınlar da yaşanan artışı karaborsaya bağlayan Çopur şunları aktardı: “Maske satışlarında artış değil bir patlama var. Tamamen karaborsaya döndü. Bunun sebebi aslında şu insanların bir anda  maskeyi satın alıp stoklamalarından kaynaklanıyor ama kullanan yok. Bunun dışında üreticiler bu durumdan faydalanarak korkunç yükseliş yaptılar. Benim eczacı olarak tavsiyelerim eğer kendimizi hasta hissediyorsak virüs bulaştırma riskini görüyorsak hastalığı yaymamak adına diğer insanlara bulaşmasını engellemek adına maske kullanımı çok önemli.”

Yorumlar (2)
Oktay 2 hafta önce
Süleyman altınok a katiyen katılıyorum millet evlerdeki hapis kar yağdı faturalar felaket gelecek evde oturmak la olmaz çünkü aç ayı oynamaz çalışmayan adama kimse maaş vermez yok vergi yok kredi erteledik lafları boş lafları direk ohal ilan etmeleri lazım bir hafta 10 gün sonra kimsenin ekmek alcak parası kalmayacak bu durum hiç iyiye gitmiyor Allah hepimizin yardımcısı olsun 45 yaş üstü herkez tehlikeli kimse sokağa çıkmasın ama illa çıkılacak
Süleyman Altınok 2 hafta önce
Ben beklerdim ki; emekçilerin 3 aylık su, elektrik ve doğalgaz faturalarını ödeyeceğiz..
Ücretsiz izin verene ve işten atana ağır ceza vereceğiz ve iş yapamayan sektörlerdeki firmalarda çalışan işçilerin maaşlarını 3 ay boyunca ödeyeceğiz.
Halka ve esnafa tüketici kredisi değil, maddi destek.
Sağlık ve temizlik ürünlerinde vergi indirimi.
Vatandaşın 3 aylık kredi borçları erteleme.
Daha birçok öneri yazılır. İşsiz kalan, iş yapamayan, evden çıkmak istemeyen ama çalışmak zorunda kalan halk ne yapacak? Ne yapsın bu insanlar, çok yazık gerçekten.
Evden çıkmıyoruz ama otellerde konaklama vergisi erteliyoruz, neye faydası var bunun?
Alıntı
11°
orta şiddetli yağmur