banner615

banner614

banner701

UZMANI ÜRETİCİLERE SESLENDİ

banner619

20 yılını ceviz yetiştiriciliğine adamış ve bunun için üç kıtayı gezmiş olan Selami Bayrak, 1.Düzce Kitap Fuarı’ndaki standıyla ilgi çekti. Cevizde Düzce ovasında görülen zararlılara karşı vatandaşı bilinçlendirmek amacıyla stand açtığını ve zirai mücadele denince akla sadece ilaçlamanın geldiğini söyleyen Bayrak, dip kazan tekniği hakkında önemli bilgiler paylaştı.

Sağlık & Çevre 16.06.2019, 13:15 17.06.2019, 12:28
1713
banner682

1997’den 2017’ye kadar 20 yıl ceviz fidanlığı olan ve 1 milyonun üstünde fidan yetiştirdiğini, bilgilerini paylaşmak amacıyla stand kurduğunu aktaran ceviz uzmanı Selami Bayrak, 2014 yılından bu yana iklim şartları nedeniyle Düzce ovasında hastalıkların ve zararlıların ortaya çıktığını kaydetti. Bu zararlılarla ilaçlama dışında da mücadele etmenin mümkün olduğunu Bayrak, dip kazan tekniğini şöyle anlattı;

Düzce’de ceviz ağaçlarında görülen hastalıklar hakkında konuşan Bayrak stospora hastalığı için şunları söyledi;

“Düzce de en yaygın hastalık stospora. Bu bir çeşit kanser. Bunun birinci nedeni Düzce Ovası’nın rutubetli olması, ama bunu çözümü var. Budanma zamanı farklıdır. Rastgele budanma yapılmamalı. Temmuz’da, Ağustos’ta budanmalıdır.”

Dip kazan sistemi hayata geçirilip rutubet sorunu da ortadan kaldırıldığında verimin 3-5 kat artacağını vurgulayan Bayrak, görülen bir diğer hastalık olan Kara Leke kanseri hakkında şu bilgileri aktardı;

“Düzce’de bir diğer yaygın olan hastalık ise Kara Leke Kanseri. Onun dışında son zamanlarda bakteri yanıklığı var o da çok tehlikelidir. Hepsinden tehlikeli olan ise motrisle bu ceviz ağaçlarında cevizler dururken hasat yapacağım diye beklerken birdenbire kararıp yaprakları aşağı doğru sarkıyor, meyvelerin de kimi ağaçta kalıyor kimi düşüyor. Bunun da çözümü var. Entegral mücadele bu kitabımızda ayrıntılı şekilde anlatılıyor.”

Bayrak, taze sürgünlere gelen ve 2-3 senedir görülen yaprak piresi tehlikesine karşı üreticileri uyaran Bayrak, yaprak biti veya piresinin en büyük düşmanının uğur böceği olduğunu söyledi. Yaprak piresinin tamamen bitirilmesi durumunda bu defa uğur böceklerinin açlıktan öleceğini belirtti.

Haber: S. AYAN

 

banner710
Yorumlar (0)
20°
açık