banner615

banner614

banner701

52 BİN BÜYÜKBAŞ AŞILANDI

banner619

Bir dönem Düzce'deki hayvan yetiştiricilerinin kabusu olan şapa karşı alınan erken önlemler hastalığın hortlamasının önüne geçiyor. Bu doğrultuda başlatılan aşılama kampanyası kapsamında Düzce'de 52 bin büyükbaş hayvan aşılandı.

Sağlık & Çevre 10.12.2014, 11:36
261
52 BİN BÜYÜKBAŞ AŞILANDI
banner682

Hayvan Hastalıkları ile Mücadele Programı kapsamında il ve ilçe gıda, tarım ve hayvancılık müdürlüklerince 2014 Yılı Sonbahar Şap Aşılama Kampanyası çerçevesinde aşılama çalışmaları tamamlandı. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Harun Kabaoğlu, çok hızlı bir bulaşma ve yayılma gösteren şap hastalığının ve neden olduğu ekonomik kayıpların önlenmesi için büyükbaş hayvanların ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde olmak üzere yılda iki kez şap hastalığına karşı aşılanması gerektiğini vurguladı. Kabaoğlu, bu kapsamda 2014 yılı sonbahar şap aşılaması kampanyasının başarılı bir şekilde tamamlandığını ve il genelindeki iki aydan büyük 52 bin 580 baş büyükbaş hayvanın kampanya kapsamında aşılandığını söyledi. İl Müdürü Kabaoğlu, hayvancılıktan beklenilen verimin alınabilmesi için bulaşıcı hayvan hastalıklarıyla mücadele etmenin çok önemli olduğuna dikkati çekerek, her yıl aşılamaların tekrarlanacağını hatırlattı ve sonbahar aşılama kampanyası kapsamında kuruma destek veren hayvan sahiplerine ve muhtarlara teşekkür etti.
Öte yandan şap hastalığı bulaşıcı viral bir hastalık olup, ağızda, memede ve tırnakta yaralar oluşturmakta, süt ve et veriminde kayıplar, gebe hayvanlarda yavru atma ve genç hayvanlarda ölümler meydana getiriyor. Ayrıca hayvan pazarlarının kapatılması ve hayvan hareketlerinin kısıtlanması gibi bir takım problemlere yol açan hastalık, ülkemiz hayvancılığının en önemli problemlerinden birisi olarak kabul ediliyor.

Haber;C.ÜSTÜNER

Yorumlar (0)
18°
parçalı bulutlu