Öne Çıkanlar Düzce spor verem eğitimi düzcespor 15 Temmuz Amatör Süper Lig

Bu haber kez okundu.

ACİL AÇIKLAMA YAPILMALI

Geçtiğimiz yıl hava kirliliğinin en çok olduğu illerin başında gelen Düzce’de, bu yıl da durum farklı değil. Düzce halkının, soğuk havanın iyice hissedildiği günlerde adeta zehir soluması, geçen kış sezonunda Düzce’deki Sivil toplum kuruluşlarını açıklama ve eylemler yapmaya itmişti. Çevre Mühendisleri Odası İl Temsilcisi Zeyneti Bayri Ünal da Ocak ayında Düzce’yi ziyaret eden Çevre Mühendisleri Oda Başkanı Baran Bozoğlu’nun ziyaretini hatırlattı ve “maalesef değişen bir durum olmadı.” dedi.

ÜÇ MAYMUNU OYNUYORLAR!

O dönem yaptıkları basın açıklamasını güncelleyerek kamuoyunun bilgisine sunan Çevre Mühendisleri Odası İl Temsilcisi Zeyneti Bayri Ünal, Düzce’de aylardır süren hava Kirliliğine Dair; Belediye ,Valilik, İl çevre Şehircilik Müdürlüğü ve Halk Sağlığı Müdürlüğünün sessiz kalmasını eleştirdi ve  “Düzce’de yöneticiler üç maymunu oynuyor.” dedi.

DÜZCE HALKI KANSER TEHLİKESİ YAŞIYOR

Düzce’de Kirletici maddeler arasında yer alan partikül madde sınır değerinin 2014 yılında 297 defa aşıldığına dikkat çeken Ünal, “ Yani Düzce’deki yurttaşlar sadece 68 gün temiz hava soluyabildi. 297 gün kirli havaya maruz kaldı. Bugün 2015 yılı verisine baktığımızda ise 1 Ocak 2015 ile 1 aralık 2015 tarihleri arasında henüz 1 yıl dolmadan bu değerin 223 gün aşıldığı ve 16 gün içinde ölçüm verisi alınmadığını görüyoruz.  Bu sınır değerinin AB’de 35’den fazla aşılması halinde insan sağlığını bozan etkiler yaratacağı kabul ediliyor ve acil önlem alıyor. Düzce Halkı kanser tehlikesi yaşıyor. Akciğer hastalıklarının tamamı Düzcelilerin Kaderi haline geldi.”dedi.

EYLEM PLANI YOK!

Düzcelilerin 2015 yılı Kasım ayı için 1 gün bile temiz hava soluyamadığına dikkat çeken Ünal, Düzce’de ciddi bir kirlilik problemi olduğu açıkça ortaya konmasına rağmen, AB mevzuatında ölçülmesi zorunlu olan kirleticilerin ölçülmediğini dile getirdi. 

Ünal, “ Düzce’de temiz hava planı yok. Temiz hava planı yapma gereksinimi ortaya koyacak kirletici parametreler de ölçülmüyor. Uyarı eşik değerler aşılmasına rağmen eylem planı da ortada yok.” ifadelerini kullandı.

Hava Kalitesi Değerlendirme ve yönetimi yönetmeliğinin 11. Maddesine göre İl Çevre ve Şehircilik müdürlüklerinin kamuoyuna  ve ilgili kuruluşlara araştırma sonuçları ve planlarını kısa vadede sunması gerektiğini hatırlatan Çevre Mühendisleri Odası İl Temsilcisi Zeyneti Bayri Ünal, müdürlüğün görevini yerine getirmediğini savundu.

Düzce’nin konumunun da sorunlu olduğuna dikkat çeken Ünal, kirli havanın dağılmasını engelleyen meteorolojik ve coğrafi koşullara ilişkin önlemler alınması gerektiğini belirtti ve kent planını çevre dostu ve güvenilir hale getirilmesi için yakıt tüketimindeki düzenlemeler yapılmasının, toplu taşımanın geliştirilmesinin de sorunun etkisini azaltabileceğini söyledi.

NE YAPILMALI?

Ünal, Acil Olarak yapılması gerekenleri sıraladı ve özetle şu görüşlere yer verdi: “Temiz hava eylem planı ve plandaki uygulamalar kesin ve kararlı bir biçimde uygulanmalı, Düzce’deki coğrafi konumdan kaynaklı problemle yaşamayı öğrenmek gerekiyor.  Kentin imara açılması acilen durdurularak hava koridorları önündeki bina yapımı engellenmeli,  kentsel dönüşümden söz edilecekse hava kirliliğini çözmek odaklı yürütülmeli.  Düzce’de  ölçüm yapan  kirlilik parametrelerinin sayısı artırılmalı, cihaz değiştirilmeli. Kömür kullanımı engellenmeli, doğalgaz için maddi destek sağlanmalı,  ulaşımda toplu taşıma hakim kılınmalı.”

Ünal sözlerini, Düzce Valiliğinin, belediyenin ve ilgili bütün kurumların acilen bir araya gelerek kamuoyunu bilgilendirmesi gerektiğini vurgulayarak tamamladı.

Haber;S.KAŞKIR

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Tarafsız 3 yıl önce

Sayın Kamil rumuzlu yorumcu haber videosunu dikkatle dinler ve haber metninin özellikle koyu yazılmış bölümlerini dikkatle okursanız Çevre Mühendisleri Odası Temsilcimizin sorunu ve sorunun çözümüne yönelik önlemleri sıraladığını...

Avatar
kim yetkili 3 yıl önce

düzce bu iktidar neyi dogru yaptıki bu hava kirliligini halletsin düzcenin birçok sorunu var birde kirliligi kim önleyecek belli degil valimi belediye başkanımı yoksa çevre ve orman il müdürlügü müdahele edecek belli degil stkların...

Avatar
kamil 3 yıl önce

çevre mühendislerinin il temsilcisi hanımefendi. topu taca atmayın. madem o kadaaaaar okumuş çevre mühendisi olmuşsun o zaman çözüm önerisi sun da bakalım neymiş ne değilmiş. konuşan çok ama çözüm üreten yok

Avatar
ALİ DAYI 3 yıl önce

BİZE BİRŞEY OLMAZ SEN KENDİNİ ÜZME.

Avatar
Selim 3 yıl önce

Kaliteli Sibirya komuru harici yasaklanmali tek care bu..

Avatar
XXL 3 yıl önce

Bu kamillerin sağlığı için endişelenmeye değmez, bırakalım kendi pisliklerinde boğulsunlar

Avatar
BELKİ 50 YIL SONRA 3 yıl önce

ÇEVRE, HALK SAĞLIĞI, DUYARLILIK NE KADAR UZAK KELİMELER BUNLAR

Avatar
Hamşesi 3 yıl önce

Makamınızı yıllardan beri Muhalefet amaçlı kullanıyorsunuz, bırakın artık. Bıktırdınız.
(TSO''da konuşmacı olan hocanızın muhalefetiyle ilgili hatırlarsanız yine tartışmıştık, )