banner615

banner614

banner701

TTB: SALGIN GERÇEK

banner619

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Pandemik İnfluenza A H1N1 Bilimsel Danışma ve İzleme Kurulu, domuz gribinin iddia edildiği gibi sahte değil, küresel düzeyde gerçek bir pandemi olduğunu bildirdi.

Sağlık & Çevre 15.01.2010, 12:47
192
TTB: SALGIN GERÇEK
banner682

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Pandemik İnfluenza A H1N1 Bilimsel Danışma ve İzleme Kuruldan yapılan açıklamada yapılan toplantıda Pandemik İnfluenza A H1N1 hakkında son günlerde medyada yer alan iddiaların değerlendirildiği belirtildi.
Bu iddialardan birinin, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Sağlık Alt Komisyonu Başkanı Dr. Wolfgang Wodarg tarafından ileri sürüldüğü ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
"Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi, resmi yönetsel görevi olmayan ve üye ülke siyasetçilerinden oluşan bir kuruldur. Dr. Wodarg, bir süredir kişisel web sayfasında grip aşısına karşı görüşlerini dile getiren ve son olarak da 2009 yılındaki pandeminin sahte olduğunu iddia eden bir siyasetçidir.
Dr. Wodarg'ın bu görüşleri uzunca bir süredir kişisel web sayfasında yer almasına karşın, özellikle Türkiye'de son günlerde gündeme gelmiştir. Dr. Wodarg'ın görüşleri bilimsel bir heyetin ya da uzman bilim adamlarının görüşlerini yansıtmamaktadır ve hemen her ülkede dile getirilen az sayıda siyasetçi söyleminin bir örneğidir. Bu görüşlerin bilimsel kanıtı ve geçerliliği yoktur."
Son günlerde basında yer alan bir başka açıklamanın da Harvard Halk Sağlığı Okulu araştırmacılarının yayınlarının yanlış yorumlarına dayandığı belirtilen açıklamada, şöyle denildi:
"Harvardlı araştırmacılar, pandeminin ilk aylarındaki verilerden elde ettikleri sonuçlara dayanarak, öldürücülük oranının beklenenden düşük olduğunu bildirdiler. Bu ifadeler başından beri uluslararası uzmanların ve kurulumuzun belirttiği görüşlerle uyumludur. Pandemik İnfluenza A H1N1'de öldürücülük oranı mevsimsel griple aynı ya da daha düşük olsa bile, hastalık daha yaygın görüldüğünden ölen insan sayısı daha yüksektir. Beklenmedik ölümlerin engellenmesi için Harvardlı araştırmacılar, risk grubundaki kişilerin aşılanması gerektiğini vurgulamışlardır.
Ülkemizde bildirilen ölüm sayısı 24 Aralık 2009 itibariyle 507'dir. Ölenlerin çoğu genç ve beklenmedik ölümlerdir. Ne yazık ki başka hastalığı olmayan 27 gebe bu nedenle hayatını kaybetmiştir. Bu salgın iddia edildiği gibi 'sahte' değil, küresel düzeyde gerçek bir pandemidir. Salgının öldürücülük oranı, kuş gribi örneğinde olduğu gibi yüzde 50 değil, çok daha düşük olarak hesaplanmaktadır ve bu sevindirici bir gelişmedir."

Yorumlar (0)
19°
açık