Öne Çıkanlar numan çabuk Düzce kaza Fahri Çakır dana eti

Bu haber kez okundu.

BAKAN EROĞLU DÜZCE'DE
banner197
Bir dizi bir açılışlar için sorumluluğundaki bakanlık yetkililerini de yanına alarak Düzce'ye gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, sabahın erken saatlerindeki programına Samandere'deki tesisin açılışı ile başladı.

BASINLA KAHVALTI

İşletmeciliği Düzce Belediyesi tarafından yapılacak olan Samandere'deki tesisin açılışının ardından Bakan Eroğlu, basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldi. Kahvaltıda, Düzce Valisi Ali Fidan, Belediye Başkanı Mehmet Keleş, Düzce Milletvekilleri Dr. Faruk Özlü, Fevai Aslan ve Ayşe Keşir, çevre ilçelerin belediye başkanları ile bakanlık genel müdürleri de hazır bulundu.

Kahvaltı sonrası bakanlık olarak Düzce'de gerçekleştirdikleri çalışmalar hakkında bilgiler veren Orman ve Şu İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Düzce'nin kendisi için büyük önem arzettiğini belirtti ve 1999 depremlerinde yaşananlara bizzat şahit olduğunu söyledi. Düzce'ye 19 yeni müjde ile geldiğini belirtirken Bakan Eroğlu, Karahacımusa Mahallesi ve Uğur Suyu üzerine yapılacak köprü çalışmaları ile proje sayısının 24'e çıktığını ifade etti.

KARAHACIMUSA BENİM KÜTÜĞÜMDE YAZIYOR

Projeleri tek tek açıklayan Bakan Eroğlu, Karahacımusa Mahallesi'ndeki dere üzerine 2 yeni köprü yapılması için söz verirken DSİ Genel Müdürü Ali Rıza Diniz'e de konu ile alakalı talimat verdi. “Benim sözüm senettir” diyen Bakan Eroğlu, "Düzce'ye her geldiğimizde bir çok proje ile geliyoruz. Ben Düzce'yi seven biriyim. Daha önce 24 proje ile geldik. Bunun 19 tanesini tamamladık. Kalanı ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Şimdi ise 19 yeni proje ile geldik. Biz sözümüzün eriyiz. Verdiğimiz sözleri tutuyoruz. Karahacımusa benim kütüğümde yazıyor. Düzce'de böyle bir yer var. Buraya 2 tane köprü sözü veriyorum. Hatta sayın genel müdürümüze de herkesin içinde talimat veriyorum. Bu köprüleri güzel bir şekilde yapalım. Tarihi eser gibi olsun. Sürekli hatırda kalalım. Hatta bu köprülerin son taslaklarını bana gösterin bende onay vereyim." dedi.

5 TESİS 32 MİLYON TL

Samandere Şelalesi'ndeki programın tamamlanmasının ardından Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Konferans Salonu'na gelen Bakan Eroğlu, burada DSİ Genel Müdürlüğü Toplu Temel Atma Merasimi'ne katıldı. Akçakoca Barajı İçme Suyu İsale Hattı, Büyük Melen Çayı Islahı 2. Kısım, Kaynaşlı İlçe Merkezi Yandereleri, Uğursuyu Deresi Islahı ikmali ve Gölyaka Aksu Deresi Islahı ikmali olmak üzere beş adet tesisin 32 milyon TL yatırım bedeli olduğunu kaydeden Bakan Eroğlu “Düzce’ye ayrı bir gönül bağımız var. 12 Kasım 1999 yılında Düzce’de deprem olduğu zaman ilk önce bizim yetişmemiz gerektiğini söyledim. O zamanlar İSKİ Genel Müdürü'ydüm. Bir depremzede üşümüş, bir paltom vardı. O üşüyor diye ona giydirdim. O kardeşimizde çok mutlu olmuştu.” diye başladığı konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

DÜZCE’YE VEFA BORCUMUZ VAR

“Yüzde 71 ile destan yazdınız. Dolayısıyla size vefa borcumuz var. Düzce Türkiye’nin istikrarı açısından önemli bir şehrimizdir. İl başkanımızla mahalleli olmamız hasebiyle Hacımusa Mahallesine iki köprü yapmak için güzel bir proje yapacağız.”

DÜZCE, SAKLI BAHÇE

Biz burada büyük bir seferberlik başlattık. Dünyanın güzellikleri burada var ama tanınmıyor. Düzce adeta saklı bir bahçe gibi.

ÖNCE TÜRKİYE’YE ARDINDAN DÜNYAYA AÇACAĞIZ

Bu bahçeyi önce Türkiye’ye ardından bütün dünyaya açacağız. Yakında tabiat turizmi master planıyla eylem planını büyük bir kitap olarak hazırladık. Buradaki güzellikleri bütün dünyaya tanıtacağız.”

ÇOK ÖNEMLİ İKİ MÜJDE!

Bakan Eroğlu, çok önemli dediği iki müjde için ise şunları söyledi: “DSİ’nin yapacağı iki müjde. Bunlardan birincisi Düzce’nin ihtiyacı olan içme suyu ihtiyacıdır. İhtiyacı karşılamak için Uğur Suyu üzerine baraj inşa edeceğiz. Bir diğeri de Düzce Ovası Sulama Tesisleri. Bunu baştan sonra 180 milyon lira harcayarak kapalı ya da yağmurlama sistemiyle hizmet verecek şekilde yapacağız.”

BARAJIN BİTİŞ TARİHİNİ VERDİ

Eroğlu, Akçakoca Barajı'nın bitiş tarihini 30 Nisan 2016 saat 16.59 olarak açıkladı.

15 EYLEM PLANI

Bakan Eroğlu, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Havzayı tertemiz hale getirmek için 15 eylem planı uygulayacağız. Derelerin tamamı ıslah edilecek. Atık su artıma tesisleri, katı atık bertaraf tesisleri, erozyon kontrolü ve ağaçlandırma hepsi yapılacak.

3 YIL DÜZCE İÇİN HAMLE YILI OLACAK

Düzce’de 2019 yılına kadar olan 3 yılı yatırımlar açısından hamle yılları olarak ilan ediyoruz. Türkiye’de Batı Karadeniz’le ilgili bir proje yoktu. 2019 yılının sonuna kadar Batı Karadeniz Gelişim Projesi adıyla büyük bir proje yaptık. 250 tesis 18 milyar liralık yatırımların başında Düzce de var.”

VALİ FİDAN TEŞEKKÜR ETTİ

Düzce Valisi Ali Fidan da yaptığı konuşmada, tesislerin hayırlı olması temennisinde bulunarak, ilimize gösterdiği hassasiyetten ötürü Cumhurbaşkanı ve Başbakan'a teşekkür ederek, Bakan Eroğlu'nu Düzce'de ağırlamaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

MİLLETVEKİLİ DR. ÖZLÜ

Düzce Milletvekili Dr. Faruk Özlü gösterdikleri ilgi ve hassasiyetten ötürü Bakan Eroğlu'na ve kamu kurumları içinde en güzel çalıştığına şahit olduğu DSİ Genel Müdürlüğü'ne teşekkür etti.

DSİ GENEL MÜDÜRÜ BİLGİ VERDİ

DSİ Genel Müdürü Ali Rıza Diniz, Düzce’de temeli atılacak 5 tesis hakkında kısa bilgiler verdi. Diniz şu bilgileri aktardı: Temeli atılacak tesislerden birincisi olan Düzce-Akçakoca Barajı İçme Suyu İsale Hattı, 5 milyon metreküp suyu iletecektir. Düzce-Büyük Melen Çayı Islahı 2.Kısım inşaatı temel atılacak ikinci tesis olacak. Kaynaşlı ilçe merkezi Yan Dere Islahı üçüncü, Düzce Uğur Suyu Deresi Islahı İkmali dördüncü ve son olarak Gölyaka Aksu Deresi Islahı İkmali çalışmalarıyla 5 adet tesisin temeli atılacak. Tesisler, 32 milyon liraya mal olacak. Akçakoca Barajı, Akçakoca’nın 2040 yılına kadar içme suyunu kökünden çözecektir. Kaynaşlı ve Gölyaka’da yapılacak olan dere ıslah ikmali çalışmaları ilçe merkezlerinin 18 bin dekarlık arazinin taşkından korunmasını sağlayacak. Düzce-Akçakoca Barajı’nı Sayın Başbakanımızın himayelerinde hizmete aldık. Bugün ise toplam 7 bin metre isale hattının temelini atıyoruz. İşin tamamlanmasını da 30 Nisan’a kadar bitirmeyi hedefliyoruz. Düzce il merkezimizin de önemli bir içme suyu problemi var. Uğur Suyu’ndan Düzce il merkezimize yaklaşık 32 milyon metre küp içme suyu temin edilecektir. Baraj proje ve planlama çalışmaları şuan hızla devam ediyor. Bu yıl içerisinde Uğur Suyu Projesini tamamlıyoruz ve yılsonunda bir aksilik olmazsa ihale etmeyi planlıyoruz. DSİ Genel Müdürlüğü olarak 81 il merkezimizin içme, kullanma ve sanayi suyunu yan planlaması kapsamında çalışmalarımız hızla devam ediyor.”

Düzce için büyük önem arz eden projelerle ilgili de kısa bilgiler vererek açıklamalarını sürdüren Diniz, şunları söyledi: Düzceli çiftçilerimizin gelirlerini arttırmak maksadıyla Düzce ovalarının rehabilitasyonu adı altında şuanda planlama ve proje çalışmalarının sonuna geldik. Nisan ayı gibi 170 bin dekarlık arazinin sulama şebekesinin rehabilitasyon çalışmalarını sona erdiriyoruz. Bu çalışmanın yapım ihalesini de yapabilecek seviyeye getirmeye amaçlıyoruz.

Sürdürülen proje çalışmalarıyla da ilgili açıklamalar yapan Diniz, şöyle devam etti. Akçakoca Altunçay Göleti’nin sulaması ile Çilimli Yenivakıf Göleti ve sulama tesisiyle 5 bin 800 dekarlık araziyi sulama suyuyla kavuşturacağız. Bu yıl içerisinde de ihaleleri gerçekleştireceğiz. Tamamladığımız 26 adet taşkın koruma tesisiyle Düzce şehir merkezi ile 8 ilçe, 2 belde ve 11 köy taşkın zararlarından korunmuştur. Aldığı yağış miktarı açısından taşkın riskinde bulunan Düzce için son derece önemli taşkın önleme yatırım tesis çalışmaları devam etmektedir. Düzce şehir merkezini koruyacağımız Düzce Asar Suyu Deresi 2. Kısım ve Merkez Karahacımusa Deresi Mansap Islahıdır. Gölyaka, Gümüşova ve Cumayeri ilçelerini taşkınlardan koruyacağımız ile Düzce Büyük Melen Çayı 2. Kısım ile yine 7 köy ve 115 bin dekar araziyi taşkınlardan koruyacak Düzce Efteni Gölü Islahı 8 köy ve 20 bin dekar araziyi taşkınlardan koruyacak olan Düzce Küçük Melen Çayı 2. Kısım işleri devam eden işlerimizdir.”

BUTONA BASILDI

Yapılan konuşmaların ardından bakan nezaretinde protokolün de katılımıyla butona basılarak, beş tesisin temeli atıldı.

Haber; E.TAYHAN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.