banner615

banner614

banner701

ÇAKIR TÜRKİYE'NİN GÜNDEMİNDE

banner619

Ak Parti Düzce Milletvekili Osman Çakır'la ilgili Ulusal bir gazetede yer alan iddiayı "bana özel bir uygulama değil" diyerek yorumladı..

Siyaset 01.12.2014, 10:47
241
ÇAKIR TÜRKİYE'NİN GÜNDEMİNDE
banner682

Ak Parti Düzce Milletvekili Osman Çakır'la ilgili Sözcü Gazetesi'nde yer alan iddia partiye yakın çevreler "şaşkınlıkla" karşılarken konu hakkında görüşlerini aldığımız Milletvekili Çakır "Bu uygulama bana özel bir uygulama değil, tüm vekilleri ilgilendirden bir uygulama..Milletvekilliği döneminden önce bir gün bile çalışmış olanları kapsayan bir uygulama.Bundan sadece ben değil tüm siyasi partilere mensup milletvekilleri de yararlanmaktadır" dedi.

 

Sözcü Gazetesi’nden Saygı Öztürk’ün haberine göre, Düzce Milletvekili Osman Çakır, kıyak emeklilik için kendini, Erzurum’daki öğrencilik yıllarında Düzce’de ‘bakkal çırağı’ olarak çalışmış gibi gösterdi. 20 ay erken emekli olup, 140 bin lira aldı. Milletvekili Osman Çakır’ın, erken milletvekili emekliliği süreci şöyle işledi: Çakır, Erzurum Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde öğrenim gördü. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni olarak görev yaparken, 12 Hazıran 2011’de Düzce’den milletvekili seçildi. Ardından, hem milletvekili hem de 7 bin liralık emekli vekil maaşı almak için TBMM Mali İşler Dairesi Başkanlığı’na başvurdu. Kendisine, seçildiği tarih itibarıyla 20 ay daha çalışmış olması gerektiği bildirildi.

 

 

BİN 872 GÜN İÇİN 14 BİN 319 LİRA PRİM ÖDEDİ

 

 

2 Eylül 1964 doğumlu olan AKP’li vekil, 18 yaşını doldurduğu günü esas alarak, 2 Eylül 1982 tarihinde Düzce’nin Akçakoca ilçesinde o zamanlar bakkaliye olarak faaliyet gösteren Nedim İşgören’in yanında “yardımcı personel” olarak çalışmaya başladığını ve öğretmenliğe başladığı 14 Kasım 1987 tarihine kadar burada çalıştığını beyan etti. Kendisine bin 872 gün karşılığı 14 bin 319 lira geriye dönük prim borcu çıkarıldı.

 

 

PARAYI 2 AYDA GERİ ALDI, 18 AY KÅRA GEÇTİ

 

 

AKP’li Çakır, bu belgenin düzenlendiği gün, çıkarılan prim borcunu ödedi ve tam 20 ay önce emeklilik hakkı elde etti. Böylece 20 ay erken emekli olarak devletten yaklaşık 140 bin lira fazladan emekli maaşı aldı. Osman Çakır’ın, Akçakoca’da bakkal çıraklığı yaptığını beyan ettiği dönemde ise, Erzurum’da İlahiyat Fakültesi’nde öğrenci olduğu da öğrenildi.

 

 

“BAKKAL-ÇAKKAL ÖNEMLİ DEĞİL..."

 

 

SÖZCÜ GAZETESİ, Milletvekili Osman Çakır’a hakkındaki iddiayı da sorduğunu yazdığı açıklamasına şu sözlerle devam etti:" Gazete, Çakır'dan aldığı açıklamayı şu şekilde satırlarına taşıdı: ÇAKIR'ın gazeteye verdiği cevap:

 

“Bir kanun çıkarılmış. Ben de buna göre milletvekili emekliliğinden yararlanmak için başvurdum. Önemli olan sigorta primlerini yatırmaktır. Yoksa bakkalın-çakkalın yanında sigortalı çalışmışsın çalışmamışsın önemli değil. Önemli olan primlerin yatırılmasıdır. Bir haksızlık varsa ortaya çıkar. Birçok milletvekili de, benim yaptığım gibi yapmıştır.”Haber; E.TAYHAN

Yorumlar (0)