banner615

banner614

banner701

CHP'Lİ TANAL AKÇAKOCA İÇİN GELDİ

banner619

Düzce'den sorumlu CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, çeşitli ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere Akçakoca'ya geldi. Akçakoca’nın Uğurlu Köyü’nde bir yıl önce selde yıkılan Bezirgan Köprüsü'nün hala yapılmaması nedeniyle tarım araçlarıyla Melen Çayı’ndan geçmek zorunda kalan esnafların mağduriyetine tanıklık eden CHP’li Mahmut Tanal, “Bezirgan Köprüsü, geçiş garantili rant köprüsü olmadığı için mi yapılmıyor.” şeklinde isyan etti. Milletvekili Tanal ayrıca Akçakoca’nın selden, doludan ve fırtınadan zarar gören fındık üreticilerinin ödenmeyen alacaklarının peşine düştü.

Siyaset 08.06.2020, 13:18 08.06.2020, 13:44
2310
CHP'Lİ TANAL AKÇAKOCA İÇİN GELDİ
banner682

Akçakoca çiftçisinin yol sıkıntısına tepki gösterdi

18 Temmuz 2019’da Düzce son yılların en büyük sel felaketini yaşadı. Selin en çok etkilediği Akçakoca Uğurlu Köyü’nde yıkılan Bezirgan Köprüsü hala yapılmadı. Çiftçi Melen Çayı’nı traktörle geçerek karşıdaki arazisine gidiyor. Köylünün mağduriyetine şahitlik eden CHP’li Mahmut Tanal, “Bezirgan Köprüsü, geçiş garantili rant köprüsü olmadığı için mi yapılmıyor” şeklinde tepkisini dile getirdi.

Temmuz 2019’da Düzce’yi vuran büyük sel felaketinde yıkılan Akçakoca ilçesine bağlı Uğurlu Köyü’ndeki Bezirgan Köprüsü’nün hala yapılmadığı ortaya çıktı. Arazileri Melen Çayı’nın Sakarya tarafında kalan köylüler, traktörlerle çayı geçmeye çalışıyor.

Tanal Melen Çayı’ndan geçiş anını canlı yayınladı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatı üzerine nisan ve mayıs aylarındaki doğal afetler nedeniyle oluşan tarımsal zararların tespiti için Düzce’ye giden CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, twitter hesabı üzerinden yaptığı canlı yayınla Uğurlu Köyü’ndeki vatandaşların Melen Çayı’ndan karşıya geçerken yaşadığı mağduriyeti takipçileriyle paylaştı.

Köylülerin traktörle Melen Çayı’ndan geçiş anını kayda alan Tanal, "Vatandaş araziyi sürmeye gidiyor. Düşünün geçiş yolu bu! Vatandaşın arazileri karşı tarafta. Su şu an az olduğu için traktörle Melen Çayı’ndan geçebiliyorlar. Yağış olursa buradan da geçemiyor." dedi.

"Geçiş garantili rant köprüsü olmadığı için mi yapılmıyor?"

Sel felaketinin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen Düzce ve ilçelerini Sakarya’ya bağlayan, Uğurlu Köyü’ndeki vatandaşların karşı taraftaki arazilerine ve fındık bahçelerine ulaşımını sağlayan Bezirgan Köprüsü’nün yapılmamasını eleştiren Tanal, şahit olduğu manzaranın 2020 Türkiye’sine yakışmadığını kaydederek, "Uğurlu Köyü’nden siyasi iktidara, tüm kamu kurum ve kuruluşlarına sesleniyorum. Vatandaşın mağduriyetini bir an önce giderin. Köprü inşa edilsin. Konunun takipçisi olacağım." şeklinde konuştu.

Tanal, bir başka paylaşımında ise “Düzce’yi Sakarya’ya bağlayan Bezirgan Köprüsü, geçiş garantili rant köprüsü olmadığı için mi yapılmıyor?” diye sordu.

Muhtar: Arazilerin yüzde 40’ı karşı tarafta

Uğurlu Köyü Muhtarı Harun Bilgen ise köylünün arazisinin yüzde 40’ının Melen Çayı’nın karşı tarafında olduğunu aktararak, mağduriyetlerinin giderilmesini beklediklerini söyledi.

Bilgen, şu an için su seviyesi düştüğü için köylünün çift çeker traktörlerle Melen Çayı’nın sığ alanından karşıya geçebildiğini, yağmur yağdığı zaman sığ yerden geçme imkanının da ortadan kalktığını anlattı. Bilgen, arazisinde ve fındık bahçesindeyken yağmura yakalanan çiftçilerin traktörle çok uzun bir yolu dolanarak köye geri dönebildiğini ifade etti.

Tarım işçileri traktör kasasında karşıya geçirilecek

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’a eşlik eden CHP Akçakoca İlçe Başkanı Tuğrul Abanoz da fındık sezonunda işçilerin traktör kasasında karşıya geçirileceğini, bu şekilde çok büyük bir risk alınacağını belirtti.

Yağmur dışında baraj kapakları açıldığında da su seviyesinin yükseldiğini anlatan Abanoz, zaman kaybetmeksizin köprünün yapılması gerektiğini vurguladı.

Afetzede üreticinin haklarını arıyor

Öte yandan son günlerde Akçakoca’nın merkezi ve köylerinde yoğun bir mesai harcayan Milletvekili Tanal, köylerde üreticilerin sorunlarını ve taleplerini dinledi. Üreticilerin sel ve fırtınadan kaynaklı zararlarının tespit edilmesi noktasında hasar tespit çalışmalarının yerinde değerlendirilmediği şikayetlerini alan Tanal, bu konuda hazırladığı raporu valilik toplantısına taşıdı.

Önce Akçakoca İlçe Tarım Müdürlüğü’ne giden vekil Tanal, yetkililere üreticilerin sorun ve şikayetlerini aktardı.

Tarım ilçe müdüründen gerekli veri ve bilgileri alan Milletvekili Tanal, daha sonra Akçakoca Ziraat Odası Başkanlığı’nı ziyaret etti.

Burada Oda Başkanı Levent Başaran ile üreticilerin durumunu paylaşan Tanal, Ziraat Odası’nın bu alanlarda yaptığı çalışmalarla ilgili bilgiler aldı.

Üreticilerin sorunları dinledikten ve raporladıktan sonra, Ziraat Odası ve Tarım İlçe Müdürlüğü bilgileriyle raporunu oluşturan Milletvekili Mahmut Tanal, daha sonra Düzce Valiliği’ni ziyaret etti.

Yorumlar (8)
Düzceli 2 ay önce
Sayın Tanal, hem gez türkü söyle, mancarlı pide yap, hemde eleştir. Hazır gelmişken BELEDİYECİLİĞİN NASIL OLACAĞI HAKKINDA AKÇAKOCA BELEDİYESİNDEN BİRŞEYLER ÖĞRENİNİZ. Eleştirmek kolay birşeyler yapmak zor.
kabus gibi 2 ay önce
Geldi yine tipini sevdiğim
Şampiyon 2 ay önce
Yandaş tv kanalı nasıl yayınladınız hayret! Bizim yorumlarda paylaşılmıyor.Bu arada bu olayda tam bir rezilllk tir.
Abidin 2 ay önce
CHP kurulduğu ilk günden beri Milletin inancını, kültürünü, ahlakını, sağlığını, parasını, huzurunu, yapılan hizmetleri gasp eder. Dünyanın en iyi işini yapsanızda yine karşı çıkan partidir.
Aydınpınarlı 2 ay önce
CHP li olanların hiçbir zaman doğru bir söz söylediğine şahit olmadım. Amaçları Düzcede hizmet değil. kaosa sürüklemek, Başka da yapacakları hiç birşeyleri yoktur. Memleketi 100 yıl geriye götürürler Zaten CHP islam düşmanı bir partidir.
Aylin Akseloğlu 2 ay önce
Bu gibi siyasetçiler yüzünden sevimsizleşiyor Düzce.her zaman gelir sorun olan yeri çözme gibi bir derdi yok. Kaşır kanatır gider. İçlerinden de keyif alırlar bize oy vermediniz de öyle oldu diye. Tanıdık sevimsiz tipler. He Tanal geldin Tanal ne oldu Tanal. Selde, korona da siz vardınız sanki. Siz konuşursunuz sadece.
Çok iş yapmak istersen İSKİ bizden bedava aldığı suyun parasını versin pisliklerini temizlesin
Sibel 2 ay önce
Virüs virüse bişey yapmaz
DÜZCELİ 2 ay önce
Aynen sayın tanal bunlar böyle düzmeyeceği (kaba tabirle halk dili) eşşeğin önüne ot atmazlar sonrada vatandaşı soymadıkları yetmiyormuş gibi birde kampanyalar başlatırlar biz koca devletiz ya hala gözümüz milletin cebinde iliğine kadar emecek
24°
açık