banner615

banner614

banner701

İYİ PARTİ BASIN TOPLANTISIYLA ELEŞTİRDİ

banner619

Düzce Belediyesi’nde performans değerlendirme uygulaması sonucu 30’dan aşağı puan alanlardan savunma istemesinin ardından işten çıkarımların başlaması tepkileri de beraberinde getirdi. Belediye meclisinde 4 üyesi bulunan İYİ Parti, düzenlediği basın toplantısıyla yönetime sert eleştirilerde bulundu. Belediye yönetiminin, meslek sırlarının ortaya atılmasının suç olduğuna dair tüm çalışanlara yazılı tebliğde bulunduğunu belirten İl Başkanı Yunus Özay Er, “Belediye yetkililerine sormak istiyoruz, işverenin işçiye yaptığı baskının, tehdidin, dışarıda konuşulması ne zamandan beri işverenin meslek sırrı oldu.” ifadesini kullandı.

Siyaset 10.02.2020, 12:58 10.02.2020, 15:36
1394
banner682

İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, Düzce Belediyesi çalışanlarının sorunlarını düzenlendiği basın toplantısında gündeme taşıdı. İYİ Parti Düzce Belediye Meclisi Üyesi ve Grup Başkanı Ender Çakar ile uzun yıllar Belediye İş Sendikası Bolu-Düzce Şube Başkanlığı görevini yürüten ve 31 Mart Yerel Seçimleri’nde İYİ Parti Düzce Belediye Meclis Üyesi Adayı olan Erdoğan Kefeli ile parti binasında kameraların karşısına geçen Er, belediye seçimlerinin üzerinden 10 ay geçmesine rağmen hala çalışanlarla bir tanışma ve motivasyon toplantısı yapılıp aidiyet duygusu verilmediğini belirterek, şunları kaydetti:

“İşçinin mesaisi, maaş ve ikramiyesi gününde ödenmedi ama performans değerlendirmesi adı altında ifadeler alındı”
“Gece sabahlara kadar çalışan işçinin mesaisi ödenmedi, işçinin maaş ve ikramiyesi gününde ödenmedi, ama performans değerlendirmesi adı altında ifadeler alındı. Hem de ne ifadeler 30 puan üzerinden yapılan performans değerlendirmesinde, tam puan alamayan tüm işçiden iş kanunun işverenin haklı nedenle derhal fesih hakkı başlıklı 25. maddesinin 2 nolu, ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri fıkrasına göre yazılı savunma istendi.”“Hırsızlıkla, tacizle suçlandılar”
“İş kanunu 25/II bendine göre Düzce Belediye işçisinin tamamı neyle suçlandı biliyor musunuz?” diyerek açıklamasına devam eden İl Başkanı Er, şu ifadeleri kullandı:“Hırsızlıkla, iş arkadaşlarına tacizde bulunmayla, işverenlerinin şeref ve haysiyetine dokunacak sözler söylemeyle, işverenin meslek sırlarını ortaya atmayla, benzeri birçok ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan hallerin tamamı üzerinden suçlandılar. İşçi arkadaşlarımız da, verdikleri ortak ifadelerinde, kısaca, neyle suçlandıklarının açıkça belirtilmesi gerektiğini ifade ettiler. Konunun basına da yansıması üzerine, işçilere yapılan sözlü açıklamalarda bunun bir formalite olduğu ifade edildi. Konunun basına yansıması belediye yetkililerini rahatsız etmiş olacak ki, işverenin meslek sırlarının ortaya atılmasının suç olduğuna dair tüm çalışanlara yazılı tebliğ yapıldı. Yani kısaca “Biz size her türlü baskıyı, tehdidi yaparız ama siz bunları dışarıda konuşursanız sizi tazminatsız olarak işten atarız” denildi. Belediye yetkililerine sormak istiyoruz, işverenin işçiye yaptığı baskının, tehdidin, dışarıda konuşulması ne zamandan beri işverenin meslek sırrı oldu.”


“30 ve yukarı işçi atsaydılar, bu toplu işten çıkarmaya girecekti”           
Düzce’nin ve belediyenin hiçbir sorununa merhem olamayanların tek yaptıkları işin işçiyle memurla uğraşmak olduğunu savunan Er, şunları kaydetti:
“Memurlar, sürgünle tehdit edilerek emekliliğe zorlanırken, 29 işçi içinde işten atıldıklarına dair ihbar süreleri taraflarına bildirildi. Peki neden 29 işçi? İş kanunumuza göre 30 ve yukarı işçi atsaydılar, bu toplu işten çıkarmaya girecekti. Bu durumda, çalışma iş kur il müdürlüğüne 30 gün önceden bildirim yapılması ve yapılacak bildirimde işçi çıkarmanın sebepleri, bundan etkilenecek işçi sayısı ve grupları ile işe son verme işlemlerinin hangi zaman diliminde gerçekleşeceğine ilişkin bilgilerin bulunması zorunlu olacak ayrıca, feshin son çare olduğunu ispat etmesi ve son giren ilk çıkar prensibine de uyması gerekecekti. Çok daha önemlisi, 6 ay içinde işçi alımı gerçekleştirecekse, öncelikli olarak bu çıkardığı işçileri işe çağırma zorunluluğu doğacaktı. Düzce Belediyesi 29 işçi çıkartarak tüm bu yaptırımlardan kurtulmayı amaçlamıştır. Her ay 29 işçi çıkartarak Toplu işten çıkartma yaptırımlarından kaçınabilirler.”

“Maddi, manevi ve idari olarak başarılı olmak istiyorsanız çalışanlarınızı mutlu edeceksiniz”
Düzce Belediyesi’nin iş akdinin feshine dair tebligat gönderdiği işçiye, işe iade davası açma için tanıdığı 30 günlük süreyi de irdeleyen Er, işten çıkarımlarda kötü niyetle hareket edildiğini vurguladı. İl Başkanı Er, şöyle konuştu:
“Düzce Belediyesi’nin bu işten çıkartmalarla ilgili uygulamasında, daha da kötü bir niyetini sizlerle paylaşmak istiyorum. İşçilere yapılan tebligatlarda ihbar süreleri ve İhbar süresi sonunda iş akitlerinin fesih edileceği işçilere bildirilmiş. Tam bu noktada işçi kardeşlerimizi uyarmak, uyandırmak ve kötü niyeti ortaya koymak istiyorum. İş kanunumuza göre iş akdinin feshine dair tebligatı alan işçi 30 gün içerisinde işe iade davası açabilir. Bu 30 günlük süre hak düşürücü bir süredir. Yani 30 gün içerisinde dava açmayan işçi bir daha işe iade davası açma hakkı olamaz. İş akdinin feshi tebligatları yapıldığı gün süre başladı. Ancak 30 günlük süre dolduğunda işçilerin ihbar süreleri dolmamış ve hala daha belediyede çalışıyor konumda olacakları için çalışırken dava açmaya cesaret edemeyecek ya da belki atmazlar diye içlerinde umut besleyeceklerdir. İhbar süreleri dolup işten çıktıklarında da, hak düşürücü süre dolmuş olacağından dava açma hakları da olmayacaktır. Bu nedenle iş akdi fesih bildirimini alan işçilerin, ihbar süreleri dolup belediyeden çıkmadan işe iade davalarını mutlaka açmaları gerekmektedir. Bu konuda güvendikleri avukatlarla görüşmelerini ve bir an önce dava süreçlerini başlatmalarını öneririz. Bizler İYİ Parti Düzce Teşkilatı olarak, yol göstermeye bilgilendirmeye ve hukuki destek vermeye hazırız. Kapımız işçi kardeşlerimize her zaman açıktır. Düzce Belediyesi’ni yönetenlere son sözümüz, maddi, manevi ve idari olarak başarılı olmak istiyorsanız, israfı önleyecek ve çalışanlarınızı mutlu edeceksiniz.”“Düzce Belediyesi’nin işe alım kriterleri partizanlık üzerine kurulmuş”
Düzce Belediye Meclisi İYİ Parti Grup Başkanı Ender Çakar ise konuşmasında Düzce Belediyesi’nin son yıllarda işe alım kriterlerini tamamen partizanlık üzerine kurduğu eleştirisinde bulundu. Çakar, şöyle konuştu:
“Erdoğan Kefeli geçmiş yıllardaki tecrübesi ile gayet detaylı bir çalışma ortaya koymuş. Belediye meclisinde bile bu kadar detaylı bir çalışma görmedik. Bizim daha önce belediye meclis toplantılarında ifade ettiğimiz, Düzce Belediyesi’nin son yıllarda işe alım kriterleri tamamen partizanlık üzerine kurulmuştur. Hal böyle iken birileri işten çıkarılacaksa bunlar hiçbir vasfı olmayan sadece AK Partili olduğu için seçim sürecinde  Faruk Özlü’nün yanında çalıştığı için belediyeye alınan kişiler olmalıdır. Öncelikle liyakat konusunda yetersiz olan sadece partili olduğu için daha doğrusu Faruk Özlü‘nün yakınında olduğu için işe alınan kişiler işten çıkarılmalıdır. Biz zaten işten çıkarılma konusuna karşıyız. Belediye verdiği hizmetleri şuan çalıştırdığı personeli ile yapmalıdır. Belediye hizmet binasının önündeki çiçekleri bile siz Afgan vatandaşlara ektirirken belediyede çalışan işçiler için bunlar fazladır bunları atalım derseniz buna kimse inanmaz. Ayrıca özellikle belediyenin yaptığı hizmetler konusunda çeşitliliği artırması daha çok insanı istihdam edecek olanakları ortaya koyması ve yıllardır AK Parti’nin yönettiği Düzce Belediyesi’nde şişen kadroları bu şekilde istihdam ederek katma değer yaratarak bu arkadaşlarımızı çalıştırmaya devam etmelidir.”

“İYİ Parti olarak her zaman işçi kardeşlerimizin yanındayız”
İYİ Partili eski sendikacı Erdoğan Kefeli de şu ifadeleri kullandı:
“İş kanununa göre 30 ve yukarı işçi atmış olsalardı.  Bu toplu işten çıkarmaya girecekti. Bunun içinde 30 gün öncesinden İŞKUR il müdürlüğüne bildirim yapılması ve işten çıkış sebeplerinin bildirilmesi gerekmektedir. Ayrıca feshin son çare olması ispat edilmesi gerekmektedir. 6 ay içerisinde işçi alınacaksa bu çıkarılan işçilerden alınması gerekecekti. Düzce Belediyesi 29 işçi çıkartarak tüm bu yaptırımlardan kurtulmayı amaçlamıştı. İşten çıkartılan bir işçi 30 gün içerisinde dava açmayan işçi tekrar işe giremez. 30 günlük süre dolduğunda işçilerin ihbar süreleri dolmamış ve hala belediyede çalışıyor konumda olmaları için çalışırken dava edemeyecek durumda olacak veya dava açmazlar diye umut edeceklerdir. Bizler İYİ Parti olarak her zaman işçi kardeşlerimizin yanındayız. Hukuki ve yol gösterici olarak her zaman yanlarındayız, kapımız herkese açık.”
 
 

banner710
Yorumlar (10)
yılmaz 6 ay önce
soru 1-yedi sülalesi fetöcü olan kim ? 2-Üniversite otopark paralarını yürüten kim ?
Kötü Parti 6 ay önce
İyi parti pek iyi gelmedi.
Kötüsünüz işte işiniz gücünüz yalan dolan iftira
Sefer 6 ay önce
Herkes 2 adam işe sokmuş bırakın adam temizlesin masa başında oturan ve işi olmayan onlarca adamın parası başkanın cebinden çıkmıyor ki
Emin 6 ay önce
Cimere şikayet edin
VATANDAŞ 6 ay önce
ÖZLÜ yandaş , kendi partisinden olup anlaşamadığı eski başkanların işe aldıklarını oı tespit edip atmak için bahane uyduruyor. ankara'da arkası var, belediyenin borçlarını ödesin diye seçildi. ne kadar borç ödemiş.
Evet 6 ay önce
Tam olarak böyle yapıyorlar Kendileri bi dünya adam almış
Ulaştırma 6 ay önce
Sicili bozuk suç dosyası kabarık şöförlerı tespit etsinler
BERK ASLANSOY 6 ay önce
durmak yok yola devam
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
20°
kapalı