Öne Çıkanlar Düzce Öncü Haber Kızılay Düzce Şubesi Konuralp Mera

Bu haber kez okundu.

banner197

TBMM’deki çalışmaların tamamlanmasının ardından soluğu Düzce’de alan ve sahada ‘evet’ turlarına başlayan Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, Gazeteci Erol Tayhan’ın hazırlayıp sunduğu Öncü TV’de yayınlanan Günlük programına konuk oldu. Programın ağırlıklı gündem maddesi olan anayasa değişikliği ve içerisinde barındırdığı Cumhurbaşkanlığı Sistemi ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Keşir, değişikliğe karşı çıkan kesimleri eleştirdi.

Milletin güvenip de oy vermediği argümanlarla siyaset yapıyorlar”

İlk olarak meclis çalışmalarına değinen ve Anayasa Komisyonu’ndaki görüşmelerden bahseden Keşir, muhalefetin 11 gün boyunca elle tutulur bir argümanlar gelemediğini savundu. Keşir, “Süreç 20 Aralık’ta başladı ilk komisyon toplantımız 20 Aralık’ta oldu. Anayasa Komisyonu’nda değilim tamamı hukukçulardan oluşan bir komisyon bu ama bize de bir görevlendirme yapıldı parti içinde ve firesiz 11 gün boyunca Anayasa Komisyonu’nu takip ettim. Bir madde verdiler ve komisyonda bir konuşma yaptım. Ben iletişimciyim, ceza hukuku, anayasa hukuku ve ceza muhakemesi okudum. Komisyon süreci bana çok faydalı oldu. Özellikle muhalefetin argümanlarını anlamak ve tartmak konusunda. Neye itiraz ediyorlar, nedir sorun bunları anlamak konusunda çok öğretici oldu. İçeriğe ait elle tutulur bir itiraz göremedim 11 gün boyunca. Sonra parlamento süreci başladı 13 gün sürdü. Metin içeriğine ait elle tutulur gerçekçi ve cevap verme gereği hissettiğimiz bir güçlü bir argüman üretemediler. Muhalefetin siyaset açısından böyle bir eksikliğinin olduğunu söyleyebilirim. Yıl 2017, hala aynı argümanlarla siyaset yapıyorlar. Aynı söylemi kullanıyorlar. Milletin güvenip de oy vermediği argümanlarla siyaset yapmak ne yazık ki talihsizlik olduğunu düşünüyorum. Bunun bir tutuculuk da olduğunu düşünüyorum. “

Hem CHP’yi hem MHP’yi ziyaret ettik çünkü…”

Düzce’de başladıkları referandum çalışmaları ve parti ziyaretleri hakkında konuşan Keşir, “Sonuçta biz yüzde 70 AK Parti’ye oy verenlerle seçildik. Ama Düzce’nin tüm vatandaşlarının vekilleriyiz. O yüzden hem CHP’yi hem MHP’yi ziyaret ettik. Referandum sürecinde ortak siyasi bir çalışmamız olmayacak her parti kendi kampanyasını kendi yapacak. Yaptığımız görüşme sadece anayasa düzleminde olan bir görüşme değildi şehre ait sorunları da görüştük. Takım tutmadan siyaset yapma alışkanlığını getirmek zorundayız. Türk siyasetinin buna ihtiyacı var.”

Bu rejimin adı ‘Türkiye Cumhuriyeti’”

“İlk metin 21 maddelik bir metindi ve komisyonda bu 18 maddeye düştü.” diyerek anayasa değişikliği metni ile ilgili bilgiler veren Milletvekili Keşir, “Metin içeriğine ait güçlü bir eleştirileri yok. İki konuda ağırlıklı gidiyor eleştirileri. Birincisi partili cumhurbaşkanlığı konusu, ikincisi HSYK’nın yapısıyla ilgili düzenlemeler. Öncelikle, yasama, yürütme, yargı bu güçler ayrılığı vazgeçilmezimiz. Bunu tartışmaya dahi açmayı düşünmüyoruz. Böyle bir konu söz konusu değil. Bu ülkenin bir rejim sorunu yok. Rejim tartışması 1923’te bitti. Bu rejimin adı ‘Türkiye Cumhuriyeti’. Ama hükümet sistemine yönelik özellikle 367 garabeti olduğunda Sayın Cumhurbaşkanımız ve biz millete sorduk. Sayın Cumhurbaşkanımız krizleri çok iyi yöneten, basireti yüksek bir lider millet de ona güveniyor. Bu sefer cumhurbaşkanının seçimle gelmesi, seçilmiş bir başbakan yürütmede çift başlılık oluşturdu.”

Nerede burada ‘Tek adam’a giden yargı?”

“Bizim yaptığımız bu düzenleme ile idari faaliyetlerin hepsi KHK’lar ile yürütmeye devrediliyor.” Diyen Keşir, şöyle devam etti: “Yasamanın işinin içerisinden çıkartılıyor. Yasama temel işi olan, temel haklar, temel düzenlemeler, uygulamalar ile ilgilenecek. Aslında güçler ayrılığı bu düzenleme ile gerçek olacak. Bugüne kadar iç içe geçmişti. Yürütme yetkisi tamamen cumhurbaşkanı olacak. Sistem bunu öneriyor. Yürütmeyi KHK’lar ile cumhurbaşkanı düzenleyebilecek meclise getirmeyecek bunu. Parlamento temel işi olan yasamayı yapacak. Bizim uzmanlık alanlarımız öne çıkacak. Çünkü bakanlar meclisin içinden olmadığı için kanun getiremeyecekler. Kanunu milletvekili getirecek. Milletvekili birinci işi olan yasamayı yapacak. Yargıya geldiğimizde, yargı bağımsızlığı elden gidiyor, HSYK’nın yapısı elden gidiyor gibi söylemleri kesinlikle kabul etmiyorum. HSYK bir üst mahkeme değil hakim ve savcıların idari mekanizması. İlk metinde 12’ydi anayasa komisyonunda 13’e çıktı bu sayı. 13 üyesi var. Yapısı büyük bir yapıydı daha kompakt bir hale geliyor. 13 üyenin 4’ünü seçilmiş cumhurbaşkanı atıyor, 2’si zaten mevcut sistemde olan adalet bakanı ve müsteşarı doğal üye, kalan 7’sini de yine milletin oyuyla seçilmiş parlamento getirecek. Nerede burada ‘Tek adam’a giden yargı? Bunu asla kabul etmiyorum. Bu metni okumamak, okuduğunu anlamamaktır. Metni okuyanların sağlıklı bir muhalefet üretmediğini düşünüyorum. Ben milletin siyasi terazisine çok güveniyorum.”

Parlamentoya müdahale etmesi gibi bir durum söz konusu değil”

“Mevut sistemde cumhurbaşkanın çok büyük yetkileri var ama sadece vatanda ihanet suçundan yargılanabilir ama getirdiğimiz bu sistemde bütün suçlardan yargılanabilir hale getirdik.” diyerek değişikliklerden bahseden Milletvekili Ayşe Keşir, “Parlamentoya müdahale etmesi gibi bir durum söz konusu değil. İdari konularda KHK getirecek, o konuyla ilgili parlamento kanun çıkartmışsa o KHK ortadan kalkacak. Kanun, KHK’nın üstündedir. KHK mevcut kanunun muhalifi bir şey getiremiyor. Bizim temelde yaptığımız şey seçilmiş olan başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı sistemini yani yürütmeyi bir araya getiriyoruz. Ama bugün cumhurbaşkanı icra yapacağı kişileri kendisi seçecek. Milletvekilleri arasındaki bakan olma durumu ortadan kalkacak. Bakan parlamentodan olmayacak ama bakan parlamento tarafından denetlenebilecek. “Meclisin denetim mekanizması kaldırılıyor” diyenler metni okumayanlar.” şeklinde konuştu.

O olmadığında bu krizler çıkarsa?”

Türkiye’de her bir buçuk yılda bir kriz çıktığını ifade eden Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, MHP İl Teşkilatı’nı ziyareti sırasında yaptığı “Değişiklik, Erdoğan’sız günlerin garantisidir.” söylemine bir kez daha açıklık getirdi. Keşir, şöyle konuştu: “Sayın Cumhurbaşkanımız son derece güçlü bir lider. O krizlerin her birini milletin lehine yönettik onun liderliğinde. “Diktatörlük” diyorlar, “tek adamlık” diyorlar. Aksine dedim ben de, Tayyip Erdoğan her zaman başımızda olmayabilir hepimiz faniyiz. O olmadığında bu krizler çıkarsa? Onsuz sağlam bir sistem olsun, milletin beklentileri doğrultusunda bir sistem olsun diye tüm bunlar.”

OHAL terör için var”

15 Temmuz’dan sonra ilan edilen ve 3 ay daha uzatılan OHAL ile referanduma gidilmesinin yanlış olduğu yönünde yapılan eleştirilere yanıt veren Keşir, şunları kaydetti: “OHAL terör için var. Bunu kabul etmiyorum. Bu pakette sıkıyönetimler tamamen tarih oluyor.“

Bir araya gelmeyi istiyoruz”

Gazeteci Erol Tayhan’ın “Düzce’de STK’lar ve milletvekilleri ilin sorunları konusunda bir araya gelecek mi?” sorusuna ise cevabı şöyle oldu: “Bu önemsediğim bir konu benim. Hem meslek örgütlenmesi hem de sosyal amaçlı ya da yardımlaşma amaçlı örgütlerin hepsini çok önemsiyorum. Siyaseti besleyen önemli kanallar. Sorunu onlar biliyor çünkü. Bizim görevimiz de onu takip etmek. Bir araya gelmeyi istiyoruz, bunu yaratmak zorundayız. Bu tür çalışmalar yapmamız gerekiyor.”

Ben köylünün vekiliyim”

İlin sorunlarının kendilerine hangi kanallardan ulaştırıldığını aktaran Keşir, “Biz teşkilatlarımıza güveniyoruz onlar bize ulaştırıyor. Vatandaşımız ulaşıyor. Bürokrasiyle bağımızı da hiç koparmadık onlardan sorunlar geliyor. Biz Ankara’da gücümüz yettiğince dile getiriyoruz. Düzce’ye ek bütçe ayrılması meselesini sizin aracılığınızla da duyuralım. Aralık sonu itibariyle hiç planda olmayan özel idareye bir 3 milyon getirdik. Ben başbakanımıza ve cumhurbaşkanımıza hep söyledim, ben köylünün vekiliyim. Yollarımızın 2019’a kadar bitirmemiz gerekiyor. Yol medeniyettir. Bizim gibi yeni il olmuş şehirlerin ciddi kaynak problemleri var. KÖYDES kaynaklarımızı arttırmamız konusunu biz bunu sayın başbakanımıza ilettik. Diğer iller de iletti. 2017 KÖYDES bütçesi talep üzerine iki kat arttırıldı. Bu bütçe köylerin su ve altyapısı için kullanılacak.”

Çevre yolu dağların eteklerinden dolaştırılacak

Çevre yollarındaki son durum hakkında da bilgiler veren Keşir, şöyle konuştu: “Kuzey batı çevre yolu için biz bir plan tadilatı istedik geçen dönem. Onun projesi ihale aşamasına gelmişti. Sayın bakanımız da bu konuda çok hassas. Yolun tarım arazisinin ortasından değil dağların eteklerinden dolaştırılması planlandı. Biz bu konuyu takip ediyoruz. “

Sokağı sandığı emanet ettiğimiz bir gence neden sandalyeyi emanet edemeyelim?”

Son olarak milletvekili seçilme yaşının 18’e düşürülmesi konusuna da değinen Keşir, şu ifadeleri kullandı: “Kadınların parlamentoya seçilmesi için 1934’ten beri hiçbir engel yok. Ama siyasetin de politik dediğimiz bir durumu var. Siyaset rekabetçi bir alan. Bu alanda hem görev almak hem kalmak farklı dengeleri götürüyor. Meclisteki kadınların yüzde 70-80’i parti teşkilatlarından gelenler. Hepsi mücadeleci arkadaşlımız. Bu 18 yaş durumu geldiğinde de böyle olacak. Çok iyi bir gençlik gerekiyor. Sokağı sandığı emanet ettiğimiz bir gence neden bir sandalyeyi emanet edemeyelim? Gençlere güvenmemiz gerektiğini düşünüyorum. Seçilen gençler siyasete talip olan gençler olacak, çabalayan gençler olacak. Her seçime girenin de kazanacak diye bir durumu yok.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kadane Nice 1 yıl önce

Bir deli bir kuyuya bir taş atıyor binlerce kendini akıllı sanan da onu çıkarmaya çalışıyor. Taşı atan deli anladık ama taşı çıkarmaya çalışanlara ne oluyor. Minareye kılıf hazırlama işleri bunlar. Burdan bir nane çıkmaz.

Avatar
Ben Aptalım 1 yıl önce

15 senedir bu anayasa düzgündü çift başlılık yoktu ne olduysa şimdi oldu.Ahmet Necdet Sezer varken değiştirseydiniz Anayasayı.Yok yok herşeyi CEHAPE yaptı.HDP EVETÇİ Chpyle beraberler diye yalan söylüyorsunuz.Bencede EVET bunu...

Misafir Avatar
evet aptalsın.. 1 yıl önce @Ben Aptalım

yorumlarından belli oluyor zaten :)

Beğenmedim! (1)
Misafir Avatar
Bende Aptalın önde gideni 1 yıl önce @Ben Aptalım

Sn Keşir başta olmak üzere Bugün Sn cumhurbaşkanı ben vazgeçtim HAYIR diyorum derse - ki bunu 1993 yılında yabancıların bize dayatması diye zaten karşı çıkmış beyanları var -bu EVET diyenler kararlarını değiştirirler...

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
adamın teki 1 yıl önce @Ben Aptalım

3-4 sene önce başkanlık sistemi tartışılmıştı, siz neredeydiniz? Daha önceki tartışmaları söylemiyorum bile.

Beğenmedim! (2)
Misafir Avatar
rumuzunu çok iyi seçmişsi 1 yıl önce @Ben Aptalım

nerde yaşıyorsun.takip ediyormusun gerçekten gündemi.ak parti kaç defa anayasayı değiştirelim dedi hep kaçtılar.gerçi ne anlatsam boş.hiç birşeyden haberin bile yok.laf olsun diye bişeyler karalamışsın.

Beğenmedim! (8)
Avatar
GÜNDOGDU 1 yıl önce

SAYIN VEKİLİM AYŞE KEŞİR KÖYLÜNÜN VEKİLİSIN AMA KENDİ KÖYÜNE GELDİGİNDE HİC KÖYÜN HALİNİ GÖRMÜYOSUN HERALDE MALESEF ARACINDAN İNDİGİNDE YÜRÜYECEK TEMİZ Bİ YER ARIYOSUN BİZ KÖYLÜN OLARAK UTANC DUYUYORUZ VEKİLİMİZ...

Avatar
y kuşağından 1 yıl önce

kim inanır?

Avatar
Düzcee 1 yıl önce

Çift Başlılık derken.Diğeri yani ikinci Baş kim onu bir açıklayın hele ???

Misafir Avatar
anlayamadınmı 1 yıl önce @Düzcee

erdoğan karar alıyor sezer veto ediyordu.erbakan karar alıyor demirel veto ediyordu.erbakan çillere hükümeti devrecekken demirel hiç teamüllere uymayacak şekilde hükümeti yılmaza verdi.sonra ne mi oldu.aç da araştır.neler yaşamışız...

Beğenmedim! (10)
Avatar
haktan 1 yıl önce

ırak,libya,suriye ve açılım konusundaki politikilarınızdan dolay karneniz zayıflarla doludur.Libyada konusunu açmak istiyorum 1974 yılnda kıbrıs çıkartması yapıldığında dünya ambargo uyguladı.Ambargoyu delen tek lider kaddafi...

Misafir Avatar
aklını kendine sakla 1 yıl önce @haktan

ırak,suriye bizim sınırımızda.abd rusya iran orda kendileri cirit atıyor iran sınırını akdenize uzatıyor türkiye baksın değilmi.sizi gidi çok bilmişler sizi.yarın bir bakarsın güney komşun komple iran olmuş.sen uyu.üstünü...

Beğenmedim! (4)
Avatar
wampir 1 yıl önce

elinizi attığınız her şeyi bulandırıyorsunuz. siz kenarda bekleyin lütfen. vatandaş ne yapacağını iyi bilir.

Avatar
haktan 1 yıl önce

kaddafi 1974 yılındaki kıbrıs çıkartmasında türkiyeye barbaros hayrettin paşanın hatırına yardım etmiştir.Siz fransa ve batının hırsızlık yapması için barbaros hayrettin paşa fırkateyniyle yardım ettiniz.