banner615

banner614

banner701

POLİS FETÖ’NÜN SÖZLÜĞÜNÜ YAZDI

banner619

Fetullahçı Terör Örgütü’nün, örgüt içi iletişimde şifreli olarak kullandığı ve örgüt elebaşı Gülen’in vaaz adı altında her hafta dinletilen konuşmalarında geçen, dışarıdan birisinin anlamadığı kelimelerin anlamı tek tek çözülerek Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından, FETÖ/PDY SÖZLÜĞÜ adı altında kitaplaştırıldı. Hazırlanan sözlüğün en önemli kaynağı, sayıları neredeyse 10 bini bulan itirafçıların verdikleri ifadeler oldu. Bu ifadeleri, raporları, iddianameleri tek tek tarayan uzmanlar, FETÖ’nün örgütsel faaliyetlerinde kullandığı terimlerin yanında örgüt üyelerine gizli taktik ve eylem talimatlarının verildiği 1094 kelimenin anlamını çözdü.

Siyaset 05.01.2020, 13:35 05.01.2020, 18:18
3077
banner682

Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Dairesi, İstihbarat Dairesi, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi ve Siber Suçlarla Mücadele Dairesi tarafından kitaplaştırılan 328 sayfalık FETÖ/PDY SÖZLÜĞÜ”nde, FETÖ’nün Türkiye’yi 5’e böldüğü coğrafi yapılanma haritalarının yanı sıra, Öğrenci Yapılanması, Emniyet ve TSK Mahrem Yapılanması şemaları da yer alıyor.
 İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ‘Önsöz’ü, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş’ın ‘Takdim’ yazıları ile başlayan kitapta, FETÖ elebaşının örgüt üyelerinden anlamını ezberlemelerini istediği 300 kelime ve anlamları da verildi. FETÖ Sözlüğü’nden bazı kelimeleri sizin için seçtik.
 
 
A KATI: Örgütün Emniyet Teşkilatı mahrem yapılanması.
 
ARIZA MESULÜ: Herhangi bir sebepten ötürü örgütten uzaklaşan, örgüt ile irtibatı zayıflayan veya tamamen kopan, ayrılan örgüt mensubunun tekrar örgütle irtibatını sağlamakla görevli örgüt üyesi.
 
ÂLİM ZAT: Örgüt elebaşı Gülen’e verilen kod isimlerden
 
AMERİKA ÖŞRÜ: Bizzat Türkiye’de bulunan örgüt mensupları tarafından toplanan himmet gelirleri ve örgütün diğer finansal kaynaklarından örgüt elebaşı Fetullah Gülen’e ayrılan pay.
 
BAHÇIVAN/BAHÇEVAN: Örgüte her türlü örgüt mensubunu yetiştirmek üzere örgüt tarafından görevlendirilen şahıslar için bizzat örgüt elebaşı Fetullah Gülen tarafından kullanılan bir tabir.
 
BAŞHEKİM: Örgüt tarafından MİT müsteşarına/başkanına verilen isim.

BEYAZ RENK: Örgütte TSK mahrem yapılanmasında Deniz Kuvvetleri personeli olan örgüt mensupları “Beyaz” olarak da adlandırılıyor.
 
ÇİÇEK: Örgüt mensuplarının dinleme cihazına (böcek) verdikleri isim.
 
DİNOZOR EVİ:
 Örgütün hâkim/savcı hazırlık evleri yapılanmasında kullanılan bir tabir.
 
GRİ DOSYA: Örgütün TSK mahrem yapılanmasında, Kara Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde gerçekleştirilen fişlemelerde kullanılan bir arşivleme sistemi.
 
KUTSAL HOCA PAYI: FETÖ içerisinde toplanan himmet vb paraların il imamları aracılığıyla örgüt elebaşı Fetullah Gülen’e gönderilmek üzere ayrılan kısmına verilen isim.
 
PIRLANTA: Örgüt elebaşının yazdığı kitaplara verilen isim.
 
TOPRAK: TSK mahrem yapılanmasında Kara Kuvvetleri’ne verilen kod.

Yorumlar (8)
Sıra bunlara gelecekmi 8 ay önce
Fötönün 30 yıl başyazarı olan şahis , Ziyaretine gidip sosyal medyada bunu öven Akp li vekiller, Belediye arsalarını parsel, parsel satanlar neden mahkemede hesap vermiyorlar?
Büyük huni partisi 8 ay önce
bunu çözeceğinize çözmüşken şu baş mel'unu ülkeye getirsenize adalete teslim edildipini Apo pustu gibi ömür boyu başka bir adaya hapsedikmesini görmeyi ne zaman başaracak türk kamuoyu ondan haber verin.
Vatandas 8 ay önce
Konuşulan kelimelerin hepsi hayatımızda varolan kelimeler bunları tetikleyen mutlaka kelime ve isimler var.orgutlerine koydukları isim ve resimleri olma ihtimali çok yüksek kendini bilen insanlar anlayacaklardır.
Vatandas 8 ay önce
Bu görüntülere neden yayın yasağı gelmiyor.bu kadar iyi birşey olmadığına göre yapılmak istenen ne gizli kelimeleri anlatılanlarla sınırlı değil resimleri isimleri beyne kazinirsa bu insanlık tehtit altından kurtulamaz.
hainler sürüsü 8 ay önce
Haber yaparken şu yılan herifin resmini yayınlamayın rica ederim. Tiksiniyorum. Artık bunların ne halt olduğu meydana çıktı. Saklı kalmış kalıntılarıda temizlenir umarım.
Asiler 8 ay önce
Ulan adiler bu kadar şey varken hala ben sadece patates çuvalı verdim diyenler var asıl bu serefsizze hoca derler onca insan sehit oldu tiyatro diyenler var bunlar 5 sene sonra çıkacaklar hapisten sonra ne olcak yaşamaları hak degil
Vatandas 8 ay önce
Dahasida var bunlar kimliği bile kullanıyorlar insanın hatalarını geçmişini iyilerini kötülerini hepsini tek seferde bitiriyorlar ve suçsuz insanları bile suçlu cikariyorlar ama yaptıklarına iyi baksınlar bu kadar masum insanın bedeli odeti
EyvAllah 8 ay önce
Bizde yazalım "15 Temmuz Şemsiyesi" "Hain" "Şerefsiz" "Satılmış Köpekler" TAM ONLARA GÖRE ÇOK KELİME VAR
22°
kapalı