banner615

banner614

banner701

SP’DEN ÜLKE GENELİNDE AÇIKLAMA

banner619

Saadet Partisi’nden seçim barajı ve Cumhurbaşkanı’nın tarafsızlığı hakkında ülke genelinde açıklama geldi. Saadet Partisi Düzce İl Başkanı Birkan Mertol tarafından düzenlenen basın toplantısında "12 Eylül’ün, 5 darbeci generalinin Türkiye’ye biçtiği 40 yıllık bu deli gömleği ile yatıp kalkıyoruz' denildi.

Siyaset 05.07.2019, 15:14 05.07.2019, 18:44
647
banner682

Saadet Partisi’nden seçim barajı ve başkanlık sistemi ile ilgili gelen açıklamada Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hasan Bitmez’in imzası 'Kenan Evren öldü, ama hâlâ onun kuralları, yasaları ve 12 Eylül rejimi yürürlükte, ne yazık ki Türkiye; yaklaşık 40 yıldır %10 seçim barajı garabetini yaşamaktadır. 12 Eylül’ün, 5 darbeci generalinin Türkiye’ye biçtiği 40 yıllık bu deli gömleği ile yatıp kalkıyoruz' denildi.

Saadet Partisi’nin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Biz Saadet Partisi olarak toplumun meselelerine çözüm önerileri getirmek hususunda azami gayret gösteriyoruz. Problem alanlarını tespit edip, alanın uzmanları ile geniş çaplı istişarelerde bulunduktan sonra çözüm önerilerimizi, tekliflerimizi kamuoyu önünde milletimizle paylaşıyor; bu sorunların çözümü için somut adımlar atılması yönünde ilgili kurumlar nezdinde girişimde bulunuyoruz. Bugünkü toplantımızın konusu da; temsilde adaleti örseleyen %10 seçim barajı ve sistem tartışmaları. %10 seçim barajı tartışmaları sistem tartışmalarından bağımsız ele alınamaz. Ne yazık ki Türkiye; yaklaşık 40 yıldır %10 seçim barajı garabetini yaşamaktadır. 12 Eylül’ün, 5 darbeci generalinin Türkiye’ye biçtiği 40 yıllık bu deli gömleği ile yatıp kalkıyoruz.”

 ‘Cumhurbaşkanı toplumun tüm taraflarına eşit durmalıdır’

“Eğer öyle olmaz da, bir partinin seçim çalışmalarına katılır, diğer partileri itham eder ise bir süre sonra toplumun farklı kesimleri birbiri ile kutuplaşır, kamplara bölünür demiştik ve geçtiğimiz seçim sürecinde bu uyarılarımızda ne yazık ki haklı çıktık. Partilerin desteklediği cumhurbaşkanı adayları olur, ama “Benim partim var. Ben bu partinin başkanıyım” dendiğinde toplum, devlet, millet, kurumlar ciddi bir problemle karşılaşmaktadır. Elbette sistem değişiklikleri yapılabilir, cumhurbaşkanlığı sistemi de devam edebilir; adı şu olur, bu olur; fakat kuvvetler ayrılığı ilkesi mutlaka tesis edilmeli, tüm yetkiler bir kişinin elinde toplanmamalı, yürütülen sistem demokrasimize uygun olmalı ve kutuplaşmalara, kamplaşmalara fırsat vermemelidir. Toplumun ayrıştığı yerde parlamenter sistemle yönetilsen ne olur, başkanlık sistemi ile yönetilsen ne olur?”

‘Demokrasiye nefes aldıralım’

“Saadet Partisi olarak buradan herkese çağrıda bulunuyoruz; Gelin hep birlikte bu adımları atalım. Türkiye’ye, demokrasimize, insanımıza ve hatta ekonomimize nefes aldıralım. Gelin darbeci zihniyetin 40 yıl önce ülkemizin de demokrasimizin de önüne koyduğu bu tuzağı ortadan kaldıralım! Bu adımlar Türkiye'ye soluk aldırır. Demokrasimizi geliştirir, barış, huzur ortamını sağlar ve tüm alanlarda sayılamayacak kadar çok olumlu sonuçlara neden olur. Daha hesap verebilir yönetimler, daha katılımlı yönetimler, daha şeffaf yönetimler, daha denetlenebilir yönetimler inşa edilir. Demokrasi yerleşir ve kurumsallaşır, hukukun üstünlüğü sağlanır. Bu adımlar atıldığı takdirde şu an konuştuğumuz problem alanlarının tamamen dışına çıkmış bir yapı karşımıza çıkacaktır. Konuşmaya, birbirimizi anlamaya her zamankinden çok daha fazla ihtiyacımız var.”
 

banner710
Yorumlar (8)
MİLLİ GÖRÜŞÇÜ 1 yıl önce
SAADET DEVRİ BİTTİ GELİN YUVANIZA YENİİDEN REFAH SİZLERİ BEKLİYOR İL BAŞKANLIĞI BİZLERE NASİP OLDU BAŞKANIM
hakan kurt 1 yıl önce
sayın başkan basın açıklaması yapıyorsunuz daha önceden koltuklar doluydu şimdi boşalmış
Metin 1 yıl önce
2 yorumu yazan ve-veya onlar gibi düşünenlere: fikirlerimiz savaşsın isterdim. Ama görüyorum ki silahsızsınız.
ahmet hakan 1 yıl önce
sizin gibi dimi pkk lılarada toplarada aynı mesafede olmalı dimi olursa bşz oy vermeyiz ona ozaman reşs sizden akıl alacak degil siz şakşakcılık yapmaya devam edin
Bir uyanabilseniz. 1 yıl önce
Askerlerimizin katili Pkk'lı Osman Öcalan'ı Trt' ye çıkarmak, Apo'nun söyleminden medet ummak ne oluyor? Gerçi biz biliyoruz da siz ne zaman uyanacaksınız?
Yazık size. 1 yıl önce
Son genel seçimde %2.71 oy alan partini seçim barajını ima etmesi manidar. Çizgisinden kaymış parti görüntüsü, geçmişte partililerine yapılanları görmezden gelip, el ele, kol kola ayakta durmaya çalışıyorlar.
e 1 yıl önce
Her akp ye oy vermeyen elestiren dinsizlikle suclaniyor vah k8 ne vah yaziklar olsun boyle zihniyete
barbaros 1 yıl önce
siz konuşmak için chp den izin aldınız mı. kırılırlar sonra.
24°
parçalı bulutlu