Öne Çıkanlar Düzce Öncü Haber kaza iki transfer düzcespor

Bu haber kez okundu.

ÇATIŞMALAR İRDELENDİ
banner197

Türkiye'de ilk kez Düzce Üniversitesi Gölyaka Meslek Yüksekokulu tarafından düzenlenen “1. Ulusal Toplumsal ve Kurumsal Çatışmalar/Çözümler Kongresi” (TOKUÇÇ), Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Kongreye; Düzce Vali Yardımcısı Kazım Karabulut, Beykent Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ebru Güzelcik Ural, Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, Kurucu Rektör ve Kongre Onursal Başkanı Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu, öğretim üyeleri, iletişim, sosyoloji, siyaset, ekonomi, hukuk, eğitim, turizm, sanat, işletme ve sağlık alanındaki akademisyenler, araştırmacılar ve basın mensupları ile öğrenciler katıldı.

Çatışma tamamen yok edilemez

Toplumsal ve kurumsal çatışmalara yol açan nedenlerin analizi, çatışmaların verimi arttırıcı yönde yönetilmesi ve çözüm önerilerinin tartışılmasına yönelik düzenlenen kongrenin açılış konuşmasını Gölyaka Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Oğuz Kara gerçekleştirdi. Değişime verilen tepkiler ve farklılıkların çatışma olgusunu ortaya çıkardığını belirten Yrd. Doç. Dr. Kara, çatışmanın tamamen yok edilmesinin mümkün olmadığını fakat bireysel, toplumsal ve kurumsal çatışmaların zararlarının minimize edilmesinin daha önemli olduğunu vurguladı.

Dünya yeni bir döneme girdi

Kurucu Rektör Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu; genç, dinamik ve hesap verebilir olarak nitelediği Düzce Üniversitesi'nin bu kongreyi düzenlemekle ülkede bir ilke daha imza attığını ifade etti. Kongrenin, yeni ve yaratıcı yöntemlerle, toplumların ihtiyaç duyduğu çözüm önerilerinin oluşturulmasına katkı sağlayacağını söyleyen Şerifoğlu, dünyanın yeni bir döneme girdiğine dikkat çekti. Bu dönemi duygu ekonomisi olarak adlandıran Şerifoğlu, bu dönemde kadınların karar alma ve liderlik pozisyonlarında daha fazla aranır hale geleceğinin altını çizerek, kongrede emeği geçen herkese teşekkür etti.

Bir boyutu ayrışma, bir boyutu uzlaşma

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, Rektör Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar'ın resmî gezi sebebiyle Adige Cumhuriyeti’nde bulunduğu için kongreye katılamadığını belirterek konuşmasına başladı. Tarım toplumundan modern topluma geçiş sürecinde, özgürlüğün ve sınırsız ihtiyaçların etkisiyle insanın çatışmalar yaşamaya başladığını ifade eden Prof. Dr. İlhan Genç, Mehmet Akif Ersoy, Necip Fazıl Kısakürek, Reşat Nuri Güntekin, Peyami Safa ve Dostoyevski’den örnekler vererek, çatışma kavramının bir boyutunun ayrışma, bir boyutunun da uzlaşma olduğunu söyledi. Çatışmayı yönetemeyen birey ve devletlerin ciddi sorunlar yaşadığını da sözlerine ekleyen Prof. Dr. İlhan Genç, çatışma kavramının bilimsel metotlarla toplumsal bir sorun olmaktan çıkarılabileceğinin altını çizdi. Geri kalmış toplumların çatışmayı şiddete ve ayrıştırmaya dönüştürdüklerini ifade eden Prof. Dr. İlhan Genç, ileri toplumlarınsa çatışmaları, uzlaşmaya ve dinamizme dönüştürdüklerini belirtti.

Sadece dış mihraklara bağlanmamalı

Rektör Yardımcısının konuşmasından sonra kürsüye davet edilen Düzce Vali Yardımcısı Kazım Karabulut, Türkiye’de ilk olarak düzenlenen TOKUÇÇ kongresine katılmaktan duyduğu mutluluğu ve heyecanı dile getirdi. Farklılıklarımızı zenginlik olarak görmemiz gerektiğini söyleyen Vali Yardımcısı Kazım Karabulut, çatışmaların sebeplerinin sadece dış mihraklara bağlanmaması gerektiğine vurgu yaptı.

Temelde güven eksikliği var

Kongrenin açılış dersi, Beykent Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ebru Güzelcik Ural tarafından gerçekleştirildi. Dünyanın tüm sorunlarının temelinde güven eksikliğinin bulunduğunu belirten Ural, günümüz dünyasını, itibar ekonomisi olarak nitelendirdi. İmaj ve itibarı, günlük hayatta kazananları ve kaybedenleri belirleyen en önemli öğe olarak ifade eden Prof. Dr. Ural, itibar kazanmanın en önemli yolunun ise etkili iletişim olduğunu ifade etti.

Tek anahtar etkili iletişim

“Dünyadaki tüm trendler, etkin iletişimin öneminin altını çizmektedir.” diyerek sözlerine devam eden Prof. Dr. Ebru Güzelcik Ural, hayatta başarılı olmanın yolunun, temel iletişim becerilerini bilmek ve geliştirmekten geçtiğini söyledi.

Temel iletişim becerilerinin detaylarından bahseden Prof. Dr. Ural, üç önemli temel iletişim becerisini “karşımızdakini dinlemek, kendimizi tanımak, kendimizi doğru ifade etmek” olarak açıkladı. Kongrenin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür eden Prof. Dr. Ebru Güzelcik Ural, “Gerek kişilerarası gerek kurumlar arası gerekse uluslararası ilişkiler olsun, tüm ilişkilerde başarılı olmanın tek anahtarı etkili iletişimdir.” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Açılış dersinin sonrasında; Prof. Dr. Ebru Güzelcik Ural’a, Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu’na ve Prof. Dr. İlhan Genç’e hediye ve teşekkür belgeleri takdim edildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yol planı lazım 3 yıl önce

Türkiye çok tehlikeli bir döneme girdi pekçok örnek verilebilir ama gerek yok.Salon milliyetçiliği çözüm değil anlayan dimağ dersini şunlardan alır güçlü muhaberat rejimi ölüm kalım savaşı veriyor,kaddafiyide döve döve...