Öne Çıkanlar ot festivali Yığılca Belediyesi rıdvan değerli öcü haber melen Fatih Taşpınar

Bu haber kez okundu.

banner197

Düzce’den geçmesi için girişimlerin sadece akademik boyutta devam ettiği yüksek hızlı tren konusunda özellikle siyasilerin Ankara’da bastırması beklenirken, Düzce Üniversitesi bu yatırımı şehirden geçirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Bu doğrultuda Düzce Üniversitesi İşletme Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Hakan Murat Arslan, yüksek hızlı tren güzergahını, alternatif hatlar içerisinden belli kriterlere göre seçilebilmesi konusunda açıklamalarda bulundu.

Ankara-Gerede-Bolu-Düzce-Sakarya-İzmit-Gebze-İstanbul Güzergâhı Birinci Sırada
Yaptığı analizlerde yetkililer ile Prof. Dr. Ayhan Şamandar’ın çalışmalarını baz aldığını ifade eden Dr. Arslan, sayısal yöntemler temelli bilimsel çalışmasında alternatif YHT için 9 kriter ve 4 alternatif güzergah tespit ettiğini paylaştı. Bu kriterleri; “Güzergâhın Fay Hattı Üzerinde Olma Durumu, İstanbul-Ankara Otoyoluna Paralellik ve Kaç Bin Üniversite Öğrencisinin Faydalanabileceği gibi kriterlerdir. Belirlenen alternatif güzergâhlar ise; A1: Ankara-Gerede-Bolu-Düzce-Sakarya-İzmit-Gebze-İstanbul, A2: Ankara-Beypazarı-Kıbrıscık-Bolu-Düzce- Sakarya-İzmit-Gebze-İstanbul, A3: Ankara-Beypazarı-Nallıhan-Akyazı-Sakarya-İstanbul ve A4: Ankara-Polatlı-Eskişehir-Bilecik-Sakarya-İzmit-İstanbul (Hâlihazırda Çalışan Hat) olmak üzere dörttür.” şeklinde açıklayan Arslan, bahsedilen alternatif güzergâhlar dokuz farklı kritere göre çok kriterli karar analizi metotlarından Analitik Hiyerarşi Süreci, Gri İlişkisel Analiz ve Smart yöntemleri ile ayrı ayrı değerlendirildiğini belirtti.

Güzergah tekrar gözden geçirilmeli
Gerçekleştirilen analiz sonuçlarına göre; A1: Ankara-Gerede-Bolu-Düzce-Sakarya-İzmit-Gebze-İstanbul güzergâhının birinci sırada çıktığını ifade eden Dr. Arslan, “Bakanlık tarafından planlanan A3: Ankara-Beypazarı-Nallıhan-Akyazı-Sakarya-İstanbul YHT hattının yetkililer tarafından tekrar gözden geçirilmesini ve projenin; tarihi, sosyolojik, ekonomik ve toplumsal faydaları açısından çok yönlü olarak defalarca gözden geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

İstanbul-İzmit-Sakarya-Düzce-Bolu-Ankara demiryolu hattı projelendirilmeli
Belirtilen yönler açısından, yetkililerin planlananın dışındaki alternatifleri de değerlendirmesi gerektiğini dile getiren Dr. Öğr. Üyesi Hakan Murat Arslan; “Tarihi belge ve olaylardan ders alınmalıdır, defalarca gündeme gelen İstanbul-İzmit-Sakarya-Düzce-Bolu-Ankara demiryolu hattının projelendirilip çalışmalara başlanması gereklidir. Bu bahsedilen güzergâh, Sultan Abdülaziz ve Abdülhamit Han gibi güzide padişahların onaylanmış projeleri olduğundan geçmişimize sahip çıkılması adına yine tercih edilmesi gereklidir. Ayrıca İstanbul-İzmit-Sakarya-Düzce-Bolu-Ankara hattı daha fazla nüfusa ve öğrenciye hizmet edeceğinden; bu iller üzerinde olan üniversiteler daha tercih edilir hale gelecek ve bilimsel manada çok güzel gelişmeler kaydedilecektir.” şeklinde konuştu.

“Daha fazla kişi yararlanır”
Gerçekleştirilecek olan bu projeyle birlikte İstanbul'un aşırı yoğun olan nüfusunun doğuya doğru yayılması sağlanacağını ifade eden Arslan, bu yayılmayla birlikte projeden daha fazla kişi yararlanacağı için projenin kendi masraflarını telafi etme süresinin daha kısa olacağını dile getirdi. Belirlenen güzergahlar fay hattı üzerinde olması açısından yine A1:İstanbul-İzmit-Sakarya-Düzce-Bolu-Ankara güzergâhı diğer alternatiflere göre özellikle de planlanan güzergâha göre çok daha az riskli olduğunun altını çizen Hakan Murat Arslan, A1: İstanbul-İzmit-Sakarya-Düzce-Bolu-Ankara güzergâhı İstanbul-Ankara otoyoluna paralelliği bakımından; Herhangi bir kaza veya arıza durumunda can kaybının az olması ve tamirat süresinin kısalığı açısından önem arz ettiğini vurguladı.

Otoyola paralellik yapımı kolaylaştırır
Otoyola paralellik YHT güzergâhının yapımını aşırı kolaylaştıracağını da sözlerine ekleyen Dr. Öğr. Üyesi Hakan Murat Arslan, “Çünkü malzemenin nakli çok daha hızlı olacaktır. Doğal tabiat dengesi daha fazla bozulmadan YHT projesi sonuçlanır; hâlihazırdaki otoyol için zaten belli bir hat üzerinde tabiat müsait duruma getirilmiş durumdadır.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Haber: C.ÜSTÜNER

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Aykut AKTAŞ 1 ay önce

Kesinlikle hocam a katılıyorum. Bir mühendis olarak hem gelişen sanayi hemde çoğalan nüfus a karşı iki metropol arasında ki şehrimizin bu projede yer alması muazzam derece de doğru bir karar olacaktır.

Avatar
Hakkı 1 ay önce

Murat bey kardeşimiz A1 projeniz ve yorumunuz harika. inşAllah en kısa
zamanda kabul görmesini temenni ederken çalışmalarınızdan dolayı kutluyorum.
Selamlar

Avatar
Mert 1 ay önce

Düzceĺi bakanımız var.ağırlığı varsa ağırlığını koyar yolu buradan geçirir

Avatar
DÜZCELİ 1 ay önce

İNŞALLAH OLUR HOCAM

Avatar
selim atay 1 ay önce

Hocamız her boyuttan ele almış. Tebrik ederim.

Avatar
Tebrikler 1 ay önce

Üniversite içi boş araştırmalar yerine böyle ihtiyaca dönük projelerle öne çıkmalı.Hocamızı tebrik ederiz.Araştırma sonuçları yetkililerle de paylaşılmalı.

Avatar
düzceli 1 ay önce

yht nin düzce den geçmesi güzel ve her yönden iyi olur hem üniversite öğrenciler için hem turistik açıdan güzel olur şehrin gelişimini arttırır

Avatar
Erkan AKDEMİR 1 ay önce

Murat Hocamızı tebrik ederim. İnşaAllah daha çok insanın faydalanacağı yapılabilir projeler olur,