banner615

banner614

banner701

VATANDAŞLAR İSYAN ETTİ

banner619

Yığılca’nın Tıraşlar Köyü’nde su faturası krizi köylü ile muhtarı karşı karşıya getirdi. İddiaya göre; köye bağlı Dağ Mahallesi’nden bir ayda iki kez su parası toplamaya kalkıştığı ileri sürülen yeni Muhtar Karahan Uğurlu’nun su borcunu ödememesi sonucu 10 hanenin suyu kesildi. Bunun üzerine mahalle sakinleri konuyu Yığılca Kaymakamı Muhammed Çetin’e taşındı. Olayla ilgili araştırmalarda bulunan Çetin, mahallede suküneti sağlamak amacıyla kolluk kuvvetlerini köye yönlendirdi.

Yığılca 20.06.2019, 16:21 22.06.2019, 17:04
9935
banner682

Olay, Yığılca’nın Tıraşlar Köyü Dağ Mahallesi’nde meydana geldi. İddiaya göre; her ay köylüden su parası toplayan Köy Muhtarı Karahan Uğurlu, köye bağlı Dağ Mahallesi’ndeki bazı hanelerin su borcunu ödemedi. Daha sonra köylüden tekrar para istedi fakat su faturalarını ödediklerini söyleyen mahalleli muhtara karşı çıktı. Birkaç gün sonra köydeki 10 hanenin musluklarından sular akmaz oldu. Borç yüzünden sularının kesildiğini anlayan Dağ Mahallesi sakinleri muhtara tepki göstererek konuyu Yığılca Kaymakamı Muhammet Çetin’e taşıdı. Mahalle sakinlerinden bilgi aldıktan sonra olaya el atan Kaymakam Çetin, huzur ve sükunetin sağlanması amacıyla kolluk kuvvetlerini köye yönlendirdi.‘Jandarma köyümüze neden böyle geldi?’

Kaymakam Çetin’in olası bir olumsuzluğa karşı önlem amacıyla kolluk kuvvetlerini köye göndermesini farklı yorumlayan Dağ Mahallesi sakinlerinden Hüseyin Erdoğan, köyde yaşanan su faturası krizi ile ilgili şunları aktardı:

‘Köyümüze şuana kadar hiçbir jandarma ekibi gelmedi. Sanki büyük bir olay varmış gibi 3 grup jandarma ekibi baskına gelir gibi geldi. Terörist mi besledik, eroin esrar mı sattık? Jandarma köyümüze neden böyle geldi? Sebebi nedir? 3 kuruşluk su parası için 10 hanenin suyu için jandarmanın köye girmesinin bir anlamı yok. Bu şekilde davranıldığı sürece köyümüzde ne muhtar istiyoruz ne de böyle bir heyet istiyoruz.’

‘Nerede ilçe başkanlarımız?’


Bir başka mahalle sakini ise ‘Bu köye 30 tane jandarmayla 3 tane ekip neden giriyor? Göndersinler bir astsubay, göndersinler kaymakamlıktan birini olayı çözsün. 30 kişiyi gönderip de köyde yaşlısını gencini silahla korkutmaya ne hakkı var? Nerede ilçe başkanlarımız? Bize kim sahip çıkacak?’ dedi.  

Öte yandan köyde yaşanan köylü-muhtar gerilimine el atan Kaymakam Muhammed Çetin’in süreci yakinen takip edeceği öğrenildi.


Haber: H. DURNA

Yorumlar (19)
Serdar 1 yıl önce
Arkadaşlar haberi okumadınız heralde 1 ayda 2 kere su parası ödemek nedir. Su en temel yaşamsal ihtiyaçtır kimse su ile milleti teebiye edemez. Hangi çağdayız. Devlet önce doğudaki kürtlerin kullandığı kaçak elektriği çözsün. Köylü milletin efendisidir.
Akçakocalı 1 yıl önce
Jandarmanın köye gelmesinde ne sıkıntı var? Jandarma gelir sonuçta sana kanunsuz bir şey mi yapacak? Üç tane de gelir beş tane de gelir biz çay ikram eder sohbet eder göndeririz. Konuyu başka yere çekmeye gerek yok.
Erbay 1 yıl önce
Şu erkekliği memlekette boş beleş yaşayan suriyelileri defetmek içinde yapsalar ya?
DUYARLIVATANDAŞ 1 yıl önce
50 hanelik mahallede 4o hane borcunu ödüyor 10 hane Ödeyecem demiyor , ödemem diyor.MUHTAR TANIMIYOR KAYMAKAM TANIMIYOR DEVLET TANIMIYOR SONRADA Kalkmıs eylem yapmaya kalkıyor adelet nerde eylemler haklı sebeblerle yapılır. HEM SUÇLUSUN HEM GÜÇLÜ .NE GÜZEL MEMLEKET. Bence Muhtar yapması gerekenı yapmış Kanun gereği.
jandarma 1 yıl önce
kaymakam bey en doğru olanı yapmış. su testisi kırılmadan önlemi almış. yoksa orada bir kavga, arbede yaşanmış olsa orada boş konuşanlar kaymakam beyi tedbir almamak ile suçlayacaklardı.su borcunu ödememek ödeyenlere hakarettir,saygısızlıktır.
nsm 1 yıl önce
defalarca kandirildiniz. hep uyardik. arkadas, demokrasi bir degisim rejimidir. degistirin dedik. inanmadiniz ve hüllooooog cekip verdiniz yine yüzde 65. sonuc yine ayni, yani alcak sürünme. zirlamayin, cünkü buna hakkiniz yok artik.
Vatandaş 1 yıl önce
Tehdit olmasa çağırmaz jandarmayı tehdit var galiba
Aa 1 yıl önce
Köylünün bir olup muhtarlık seçimini yenilemelidirler.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
30°
parçalı bulutlu