Yaz sezonuna bağlı olarak turistlerin akın ettiği Akçakoca'da son günlerde denizde ortaya kötü görüntü, hem halkın hem de turistlerin denize girmeye çekinmesine neden oldu.

Karadeniz'in Akçakoca kesiminde son 1 haftadır görülen bulanıklık ve köpüklenmenin tedirginlik yaratması üzerine harekete geçen Akçakoca Belediyesi, konu hakkında uzman görüşüne başvurdu. Bu doğrultuda Düzce Üniversitesi Biyolojik Çeşitlilik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Deniz Yağlıoğlu ile bir görüşme gerçekleştiren belediye yetkilileri, aldıkları bilgileri kamuoyuyla paylaştı.

BULANIKLIK VE KÖPÜKLENMEYE NE SEBEP OLDU?

Akçakoca Belediyesi'nden yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: “Yapılan görüşmede yaşanan olaya; uzun süre esen poyraz rüzgârlarına bağlı olarak sahillerimize derin sulardan gelen besleyici maddelerin sebep olduğu belirtildi. Plankton ve mikroorganizmaların aşırı çoğalması ve sonrasında akıntının durması ile ortamdaki oksijenin tükenmesi sebebiyle ölen bu canlıların neden olduğu bu olumsuz görüntünün karayel rüzgârıyla akıntının tersine dönmesi sonucu ortadan kalktığı ifade edilmiştir.”

Haber; C. ÜSTÜNER