İstanbul Beylikdüzü TÜYAP Fuar Merkezi’nde bu yıl 22.’si gerçekleştirilen Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT)’nda Düzce’nin doğal, tarihi ve kültürel değerlerini ön plana çıkartan stantlar kurulurken, bu yıl da Konuralp ve rafting maketleri tanıtımda başrol oynadı.  

Komşu iller bu yıl katılım sağlamadı… Sönük geçiyor…
Düzce Valiliği’ni temsilen fuarda bulunan İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkilileri, yöresel ikramlar ve tanıtım broşürleri ile ziyaretçilere Düzce’nin zenginliklerini anlatıyor. Bu yıl önceki yıllara göre oldukça sönük geçtiği görülen ve komşu iller Bolu ve Sakarya’nın katılım sağlamadığı fuarda Düzce İl Kültür ve Turizm Müdürü Özcan Budak’tan değerlendirme aldık.

“Düzce 20 yıldır, ben 17 yıldır katılıyorum”
Düzce turizminde en büyük eksiklik olarak görülen “tesisleşmeyi” arttırmak için yatırımcı çekilmesi umut edilen fuardaki tanıtıma ilişkin İl Müdürü Budak, Öncü mikrofonuna bilgilendirmede bulundu.

Düzce’nin 20 yıldır, il kültür ve turizm müdürü olarak kendisinin ise 17 yıldır EMITT’e katıldığını belirten Budak, şöyle devam etti: “Ancak özellikle bir şeyin altını çizmek istiyorum. Düzce, EMITT Turizm Fuarı’na birlik ve beraberlik içerisinde katılıyor. Düzce Valiliği ve belediye başkanlığı ortaklaşa düzce olarak katılım sağladı ve Düzce’nin kültür-turizm potansiyelini, doğa turizmini, tarih turizmini, eko turizmini ön plana çıkarmaya çalıştık. Bunun dışında belediyemiz kısa adı BAKAP olan Batı Karadeniz Kalkınma Birliği’nin üyesi olduğu için BAKAP’ta yer aldı. Ayrıca Düzce olarak Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’nda yer aldık. Ayrıca Akçakoca da ayrı stant aldı ve fuarda 4 yerde Düzce olarak temsil ediliyoruz. Düzce stantlarında, Düzce’nin birlik, beraberlik ve kültür potansiyelinin, Düzce’nin turizmde var olduğunun ve birlik beraberlik içerisinde olduğunun bir yansımasını görüyoruz. Ziyaretçilerle, Düzce’deki turizm potansiyelini paylaşıyoruz. Doğa sporlarını, doğal güzelliklerini, kültürünü ve tarihini anlatıyoruz. Yöresel tatları ikram ediyoruz. Bu anlamda sayın valimiz ve belediye başkanımıza da sağladıkları desteklerden dolayı teşekkür ediyoruz çünkü tüm bunları seferber ettiler.”

Haber: C. ÜSTÜNER