Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın "Türkiye, 'yamalı bohça'ya dönen 1982 Anayasa'sı ile yoluna devam edemeyecek. Türkiye, eninde sonunda Başkanlık Sistemi'ne geçecektir." açıklamalarıyla hafızalara bir kez daha kazınan Başkanlık Sistemi için kritik süreç işlerken bu sürece ilişkin her gün yeni senaryolar gündeme gelmeye devam ediyor.

 

Hükümetin yeni anayasa ve başkanlık sistemi için mecliste yürüttüğü çalışmalar son aşamaya geldi. Top bir süredir partilerle görüşen Meclis Uzlaşma Komisyonu'nda... Eğer komisyon, çoğunluğun sağlanması adına mecliste koltuğu bulunan partilerden herhangi biriyle uzlaşma sağlayamazsa süreç bir kez daha tıkanacak. Yani iktidar, muhalefet partilerinden herhangi biriyle uzlaşma sağlayamazsa anayasa değişikliği hayal olacak. AK Parti’nin yeni anayasayı referanduma götürebilmesi için meclisteki partilerden birinden en az 13 milletvekilinin desteğine ihtiyacı olacak. Gerekli olan 330 oy bulunursa paket referanduma sunulabilecek. Bunun için sürdürülen stratejik çalışmaların hayata geçmesi halinde Ekim ayında referandum sandığının kurulması planlanıyor. Başkanlık sisteminin oylanacağı referanduma yönelik AK Parti'nin şimdiden konuyu halka anlatmak için hazırlıklar yaptığı basına yansırken, bunun için sivil toplum örgütlerinin önemli bir köprü vazifesi göreceği üzerinde durulduğu konuşuluyor. İktidarın, referandum için gerekli çoğunluğu alma ihtimaline kesin gözüyle bakmaya başlamasına bağlı olarak yol haritasını şimdiden hazırladığı kaydediliyor. Buna göre; akademisyenler ve sivil toplum örgütlerinin ağırlıkta olduğu ilgili tüm kesimlerle masa etrafında oturularak 7 ay gibi bir süre sonra yapmayı istediği referandum için vatandaşların daha detaylı bilgilenmesi sağlanacak.

 

Öte yandan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bir süre önce açıkladığı ‘Başkanlık için arama konferansları’ ile de halkla irtibata geçilecek. Telefonlarla irtibat kurulacak vatandaşlar sayesinde bir anlamda kamuoyu araştırması yapılarak toplumsal mutabakatın sağlanabileceği bir anayasanın oluşması amaçlanıyor.


Haber:C.ÜSTÜNER