Geçmiş haftalarda Akçakoca ‘da bir günde 3 boğulma vakası yaşanıp, vakaların ardı arkası kesilmeden devam etmesinin üzerine İçleri Bakanlığı tedbirlerini açıkladı.

Bakanlık tarafından Düzce ‘ye de gönderilen uyarı genelgesinde sağlık, güvenlik ve sosyal donatılar açısından yeterli görülen, can güvenliği riski taşımayan deniz, göl, gölet gibi yüzülebilir yerler mart ayının sonuna kadar Valilik tarafından belirlenerek kamuoyuna duyurulması gerektiği belirtildi. Belirlenen alanlar dışında suya girilmesine izin verilmeyecek.

Akçakoca’da boğulma vakaların artmamasına sebep olan çeken akıntının olduğu yerlere uyarı levhaları yerleştirilecek ve baraj, gölet, sel kapanı gibi yerler insan geçişini engellemek amacıyla tellerle kapatılacak.

Bakanlık tarafından belirlenen yüzme alanlarının maksimum 200 metreye kadar olacağı açıklandı. Belirlenen alanlara motorlu ve motorsuz deniz aracının girmesi ve bu alanlarda yarış, gösteri ya da benzer herhangi bir aktivite yapılması yasaklanacak.

Öte yandan sahilde devriye/denetim görevi yapan kolluk/belediye personellerine ilk yardım ve kurtarma eğitimi verilecek. Yüzme alanlarındaki yoğunluk ve risk durumuna göre ilgili işletme tarafından Türkiye Sualtı Sporları Federasyonundan belgeli cankurtaran görevlendirilecek. Denize girilen yerlerde her türlü su ürünleri avcılığı yasaklanacak.