banner851

banner955

ABANOZ SORDU: ‘ÇİFTÇİ TRAKTÖR TEPELERİNDE NE YAPACAK?’

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin Akçakoca Fındık Alım Merkezi’ni kapatma kararının ardından CHP İlçe Örgütü merkeze giderek yetkililerden bilgi aldı. Burada bir basın açıklaması yapan CHP İlçe Başkanı Tuğrul Abanoz, “TMO’nun deposuna geldik. Hazırlıklarını yapıyorlar. Orayı kapatıyorlar. ‘Hiçbir üretici gelmediği için biz buradaki ekibi tutamıyoruz. Kamu zararı oluşuyor’ beyanları var.” dedi. Yılda 60 bin ton fındık üretimi yapılan Akçakoca’da TMO’nun alım merkezini kapatmasının uytgun olmadığını belirten Abanoz, “Buradan hükümete sesleniyoruz. Akçakoca’daki TMO Alım Merkezi’ne üretici fındığını teslim edemediğinde traktör tepelerinde ne yapacak?” diye konuştu.

Akçakoca 13.11.2021, 15:07 14.11.2021, 09:28
719
banner1032

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin Akçakoca Fındık Alım Merkezi’ni kapatma kararının ardından Akçakoca Ziraat Odası Başkanı Levent Şahin Başaran, bu uygulamanın çiftçiyi ve serbest piyasayı zora sokacağını söyleyerek siyasilerden karardan dönülmesi için destek istemişti. Başaran’ın bu çağrısına ilk yanıt Cumhuriyet Halk Parti Akçakoca İlçe Örgütü’nden geldi. CHP Akçakoca İlçe Başkanı Tuğrul Abanoz ve yönetimi TMO’nun ilçedeki alım merkezine giderek yetkililerden konuyla ilgili bilgi aldı.

‘Kamu zararı oluşuyormuş’

Burada bir basın açıklaması yapan Abanoz, “TMO’nun deposuna geldik. Hazırlıklarını yapıyorlar. Orayı kapatıyorlar. Gerekçeleri de ‘Hiçbir üretici gelmediği için biz buradaki ekibi tutamıyoruz. Kamu zararı oluşuyor’ beyanları var. Oysaki üreticiye kendi ürettiği ürün için iyi bir bedel verebilseler üretici kendi evinde tutmayacak gelip teslim edecek. Üretici beklediği fiyatı bulamayınca dolayısıyla ürünü de teslim etmiyor.” dedi.

‘Sözün bittiği yerdeyiz’

Üreticiyi zora sokan bu durumdan geri adım atılması gerektiğini kaydeden Abanoz, “Bu üretici traktör tepesinde Adapazarı’na fındık mı götürecek. Ek bir külfet. Orada yaş derlerse de geri getirecek. Fındığın en yoğun olduğu yerde sen fındık almayacaksın. Fındığın az olduğu yerde fındık alıyorum diyeceksin. Bu samimi değil. Bu hükümetin saçma sapan uygulamalarından bir tanesidir. Yine geceden yatmışlar, sabaha kalkmışlar biz böyle bir karar aldık diyorlar. Bunu neden uzun vadeye yaymıyorsunuz? Bu ürünü üreticiye ürettirmeyecekler. Sözün bittiği yerdeyiz. Allah sonumuzu hayretsin.” diye konuştu.

‘Fındık üreticisin yine kartellerin eline bırakacaklar’

Kararın Salı günü Akçakoca Ziraat Odası’na mail yoluyla iletildiğini belirten Abanoz, “Artık Akçakoca’da fındık alımı olmadığı gibi Karasu ve Düzce’de fındık alımı yok. Buradaki depoları kapatıyorlar. Çilimli,, Kocaali ve Adapazarı Merkez’de alıma devam edeceklerini söylüyorlar. Sizler de takdir edersiniz ki zaten zor geçen bir fındık sezonu vardı. Çok uzadı bu sene. TMO’nun fiyatı regule etmek için Akçakoca’da bulunduğunu biliyoruz. Ama bu gidişle fındık almadıklarında fındık üreticisini yine tekellerin, kartellerin eline bırakacaklar. Zaten düşük olan fındık piyasasının daha da düşeceğini tahmin ediyoruz.” diyerek kararın Akçakoca ve Düzce’de serbest piyasadaki fiyatları da üretici aleyhine etkileyeceğini söyledi.

‘Çiftçi traktör tepelerinde ne yapacak?’

Hükümete çağrı yapan Abanoz, “Buradan bildirmek istiyoruz. Oysaki 60 bin tona yakın bir fındık üretimi gerçekleşen Akçakoca’da böyle bir deponun kapanması uygun değildir. Bunun maksadını anlayamadık. Buradan hükümete sesleniyoruz. Akçakoca’daki TMO Alım Merkezi’ne üretici fındığını teslim edemediğinde traktör tepelerinde ne yapacak? Zaten TMO alımlarda ince eleyip sık dokuyordu. Yaş diyordu, randımanlı değil diyordu, kota diyordu. Şu an itibariyle burada 26 TL’den bahsediliyor. Piyasa çok düşük. Üreticiyi çok daha kötü günler bekliyor.” dedi.

HABER: Mehmet GÜNESEN

Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu