banner851

banner614

AKÇAKOCA BELEDİYESİ’NDE VERİ HIRSIZLIĞI SKANDALI

banner619

Akçakoca Belediyesi’nde dijital veri hırsızlığı yapıldığı gerekçesiyle soruşturma başlatıldı. Ak Partili Belediye Meclis Üyesi İbrahim Öztaş’ın yazışmalarının izinsiz kopyalandığı ve kişisel verilerinin çalındığı iddiasıyla suç duyurusunda bulunduğu olay hakkında soruşturmayı derinleştiren savcılık, 3 belediye çalışanının ifadesine başvurdu. Öncü Haber’e konuşan AK Parti Akçakoca İlçe Başkanı Esvet Sarıoğlu, kişisel verilerin çalınması olayının peşini bırakmayacaklarını söylerken, olayı basından öğrendiğini belirten Akçakoca Belediyesi eski Başkan Yardımcısı ve ABİTAŞ Genel Müdürü Hakan Öztaş ise “Bilgiye sahip değilim.” demekle yetindi.

banner846
Akçakoca 06.05.2021, 15:06 07.05.2021, 16:18
1622
banner844

Mali kriz sorunları ile boğuşan Akçakoca Belediyesi şimdi de dijital veri hırsızlığı iddiası ile çalkalanıyor.

“Açık unuttuğu WhatsApp yazışmalarını kopyaladılar” iddiası

İddiaya göre; adliyeye taşınan hırsızlık olay şöyle gelişti:

“20 Nisan’da gerçekleşen belediye meclis toplantısının ardından bir bilgisayarı kullanmak isteyen AK Partili Akçakoca Belediye Meclis Üyesi İbrahim Öztaş, meclis salonunun bitişiğinde yer alan ‘basın bürosu’ odasındaki bir bilgisayarın başına geçti. Bilgisayarı izin alarak kullanan Öztaş, burada WhatsApp yazışma platformunu da açıp arkadaşlarına veri aktardıktan sonra WhatsApp’ı açık unutarak odadan ayrıldı. Bunun üzerine kimliği henüz tespit edilemeyen bir kişi, İbrahim Öztaş’ın açık unuttuğu WhatsApp yazışma platformuna girerek kişisel bilgilerini kopyaladı. Öztaş’ın ailesi, partili arkadaşları ve meclis üyesi Ak Partililerle yaptığı tüm konuşmalar, kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından, başkalarına gönderildi. Bu paylaşımlardan bazıları Akçakoca Belediyesi’nde gördüğü eksik ve yanlışları sivri diliyle dile getiren Gazeteci Fatih Topal’a sızdırıldı. Olay, Fatih Topal’ın bu içerikleri AK Parti İlçe Başkanı Esvet Sarıoğlu’na göstermesiyle birlikte gün yüzüne çıkarken, konu ile ilgili de AK Parti’nin harekete geçti.”

Ak Partili Belediye Meclis Üyesi İbrahim Öztaş’ın savcılığa suç duyurusunda bulunmasının ardından, hukuki süreç resmen başlarken, savcılık, konuyla ilgili olarak belediye basın bürosunda çalışan 3 personelin ifadelerine başvurdu.

Belediyede yaşandığı ileri sürülen veri hırsızlığının yeni soruşturmalarla devam edebileceği gündeme gelirken, sorumlular hakkında ise kişisel bilgilerin gizliliğinin ihlali, şantaj gibi suçlardan işlem yapılacağı öğrenildi.

Sarıoğlu: “Bu işin peşini bırakmayacağız”

Konu ile ilgili Öncü Haber Muhabiri’ne açıklamalarda bulunan AK Parti Akçakoca İlçe Başkanı Esvet Sarıoğlu, kişisel verilerin çalınması olayının peşini bırakmayacaklarını söyledi. Sarıoğlu, “Olayın kim ya da kimler tarafından gerçekleştiğini bilmiyoruz. Bu olay zaten yargıya taşındı. Burada şu var, Belediye Meclis Üyemiz İbrahim Öztaş’ın özel konuşmaları, birileri tarafından başka bir yerlere sızdırıldı. Burada İbrahim Öztaş’ın eşi ile yaptığı görüşmeler de olabilir. Bu olay özel hayatın ihlali suçuna giriyor. Biz AK Parti ilçe teşkilatı olarak bu işin peşini kesinlikle bırakmayacağız.” diye konuştu.

Öztaş: “Konu ile ilgili bilgiye sahip değilim”

Akçakoca Belediyesi eski Başkan Yardımcısı ve ABİTAŞ Genel Müdürü Hakan Öztaş da, olayı basından öğrendiğini belirterek, “Konu ile ilgili bilgiye sahip değilim.” şeklinde konuştu.

Yorumlar (4)
kaynar kazan 2 ay önce
ya karalama haberleri ya da cidden su kaynadı akçakocada
Bir dost 2 ay önce
Ibrahim in camurla cokekle isi olmaz.. Kendi kendilerinin ustunu kirletmisler, yazik olmus. Su en buyuk baskan bizim baskan sloganlarindan vazgecseniz, her turlu parti için konusuyoru. Spor tribunleri mi burasi. Adamin ailevi konuslamari ozel konusmalari var belki... Kisisel verilerin korunmasi kanunu var yil bilmem kac..
Apo 2 ay önce
İlginç, telefonunda o uygulama yüklü değil mi? Neden basın odasında bilgisayar?
Mustafa Güler 2 ay önce
Okan Yanmaz hepinize yeter nasıl çamur atarız diye uğraşıyorsunuz. En büyük başkan Okan Başkan
24°
parçalı bulutlu