banner851

banner955

AKÇAKOCA'YA GELECEK YATIRIMLAR ENGELLENİYOR

Akçakoca Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Nazım Pazvant katıldığı, Öncü TV ekranlarından yayınlanan Öncü Medya Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal’ın hazırlayıp sunduğu “Kitabın Ortasından” programında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Akçakoca OSB’nin son durumundan, ilçenin teşvik kapsamına alınmamasına kadar birçok konuyu değerlendiren Pazvant, Düzceli yöneticiler tarafından Akçakoca’nın sahipsiz bırakıldığını söyledi. Akçakoca’ya yatırımların engellendiğini ifade eden Pazvant, “Bence engelliyor. Belki bu ağır bir itham olabilir ama bence engelliyor. Bu OSB’de yaşadığım durum normal bir durum değil. OSB’nin bu kadar mahkeme süreçlerinden geçmesi normal değil. Teşvik söylenmesi gereken, takip edilebilecek bir durum değil. Akçakoca’nın hakkı. Akçakoca Düzce’den ayrı bir yer. Akçakoca’nın önünün kesildiğine, gelecek yatırımların gelmediğine inanıyorum.” diye konuştu.

Akçakoca 29.08.2020, 17:23 30.08.2020, 02:07
2470

“Herkes Akçakoca’da OSB olmasını İstiyor”

Pazvant, “Akçakoca dört beş yıldan beri hiçbir sezonu tam verimli bir şekilde bitirip de esnaf bir rahatlatamadı. Bence Akçakoca esnafının hali perişan. Akçakoca’da bir kişi hariç herkes Organize Sanayi Bölgesi olmasını istiyor. Ama benim artık anlayamadığım bir şey var; bir baskı var, nasıl anlatayım, bu konu hakkında bir kelime de bulamıyorum. Okyanusu geçtik, derede boğuluyoruz, o duruma geldik. Biz çok hızlı ilerledik, Akçakoca OSB kuruluş aşamasını bitirdi, 397. OSB olarak Sanayi Bakanlığı tarafından kaydı yapıldı. Parsel versek yapmak isteyen işletmecilerimiz hazırdı. Akçakoca OSB Türkiye’de hem demiryolu, hem demiryolu yükleme istasyonu ve ortasından Karadeniz sahil yolunun geçtiği tek OSB imiş. Japon firması komple OSB’mizi istedi. Bu kadar avantajlı bir OSB hem hammaddeye çok yakın, hem iki tane limanın ortasında hem de İstanbul ve Ankara’nın tam ortasında. Düzce Bölgesi biliyorsunuz Marmara Bölgesinde ve Batı Karadeniz Bölgesinde en üst teşvik alan bölge,” dedi.

 “Akçakoca’ya Neden Yatırım Gelmiyor?”

Ünsal’ın Akçakoca ilçesinin Teşvik Bölgesine alınmaması ile ilgili soruyu cevaplayan Pazvant, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Sonuçta illa ki Düzce’yi idare edenlere Düzce’ye yön verenlere soruldu hangi ilçelere verelim diye. Bunlara birisi dedi ki Akçakoca ve Gümüşova çok gelişmiş, yani bunun anlamı bu değil mi? Gümüşova Akçakoca gelişmiş, ticari ve maddi anlamda Düzce’nin önünde. Bunlara teşvik etmemize gerek yok, öbür ki ilçeler geri kalmış bunlara teşvik edelim dedi. Öbür ki Karadeniz sahil yolunun, yatay mendereklerin dilekçesini ilk göreve geldiğim zaman, ben imzaladım ve verdim. Falezlerin korunması için Akçakoca’ya yatay mendereklerin yapılması gerekiyordu. Turizmin canlanması gerekiyordu.  Bu bütçenin bakanlık bütçesinden değil, bölge müdürlüğünün bütçesiyle halledebilecek bir iş olduğunu ben biliyorum. Niye gelmiyor?”

“Esvet Sarıoğlu ile Aramda Hiçbir Problem Yok”

AK Parti Akçakoca İlçe Başkanı Esvet Sarıoğlu’nun kendisi hakkında yaptığı “ Kendin çal kendin oyna” şeklinde ki açıklamasını değerlendiren Pazvat, şöyle devam etti:

“Esvet başkanla benim hiçbir problemim yok ama Sarıoğlu’nun o açıklaması çok bahtsız bir açıklama. Benim yaptığım açıklamadan sonra bütün siyasi partilerin temsilcileri aradı beni. Ben siyaset yapmıyorum, ben üyemin hakkını savunuyorum. Düzce Bolu’ya bağlıyken, Bolu’dan bir şey gelmiyor diye bir şey vardı. Aynısı Düzce ve Akçakoca için var. Spor Bakanı Akçakoca’ya geldiğinde yarı olimpik yüzme havuzu yapacağım diye söz vermişti. Ben Akçakoca’da yapıldığını görmedim. Düzce’ye söz verilmişse bir yerlerde yapılıyordur illa ki. Teşvik paketini hangi ilçeye verilim diye demek ki daha yukarıdakilere sordular.”

“Düzce’den Akçakoca’ya Hiçbir Şey Gelmiyor”

Düzceli Yöneticilerin Akçakoca ilçesini üvey evlat olarak gördüğünü savunan Pazvant, konuşmasına şöyle devam etti:

“Düzce’den Akçakoca’ya hiçbir şey gelmiyor. Gelse zaten ben burada olmazdım. Karadeniz Sahil yolunda yapılmadık yer Kandıra tarafında 3 buçuk kilometrelik alan hariç, 17 kilometrelik Akçakoca sınırlarından geçen yer sadece. İki kere projesi değişti, en son proje onaylandı, proje tamam. 5 seneden beri projesi bekliyor. Bu yolun bitimiyle alakalı Lütfi Elvan’la görüşmeye gittik, bize ne dedi biliyor musun? Bacak bacak üstüne atarak, ‘Bu yoldan kaç kişi geçiyor da, siz bu yolu yaptırmaya çalışıyorsunuz?’ dedi. Bu yol bitse, ticari anlamda Düzce’ye zararı olur. Çünkü Ereğli’den ve Zonguldak’tan çıkan bir insan Düzce’ye uğramaz. Bunun için bitmiyor bu yol. Balıkçı Barınağı projesi bitti neden yapılmıyor? Ve yapılmayacak. Ulaştırma Bakanlığı 10 milyon lira ayırdı Düzce’ye. İlla ki bu yatırımları yönlendiren bir kişi var. Bunlar bu kadar paranın yarısını Akçakoca’ya göndermezler. Akçakoca kendi evladından bir vekil çıkartamadığı sürece, Akçakoca’ya bu yatırımların hiçbiri yapılmaz. Akçakoca’dan bir milletvekili adayı çıkartmazlarsa hangi parti olursa olsun oy vermem.”

“Akçakoca’ya Yatırımlar Engelleniyor”

Konuşmasına “Akçakoca’ya yapılan yatırımlar engelleniyor” diye devam eden Pazvant, şunları kaydetti:

“Bence engelleniyor. Belki bu ağır olabilir ama bence engelleniyor. Bence bu OSB’de yaşadığım durum normal bir durum değil.  OSB’ni bu kadar mahkeme süreçlerinden geçmesi normal değil. Teşvik söylenmesi gereken, takip edilebilecek bir durum değil. Akçakoca’nın hakkı… Akçakoca Düzce’den ayrı bir yer. Akçakoca’nın önünün kesildiğine, gelecek yatırımların gelmediğine inanıyorum. Bugün Akçakoca’da Ereğli İl olsun diye bir anket yaptıralım, referandum yaptıralım, şahsi görüşüm yüzde 90 çıkar. Akçakoca halkı Ereğli’ye bağlanmak ister, benim aldığım izlemim bu Akçakoca’dan. Benim bu bahsettiklerimde ne Esvet Sarıoğlu’nun, ne Okan Yanmaz’ın hiç alakaları yok, biz zaten biriz. Onlar bu işi takip etmiyor demiyorum ben, benim derdim biraz daha büyük. Akçakoca OSB için Kamulaştırma Ödeneği için para ayrıldı, Akçakoca OSB’nin mahkemesi başladı ödenek geri gitmesin diye Çilimli’ye gönderildi. O 15 milyon gelseydi OSB’yi bitirmiştik. O eli bilsem o eli öpmeye giderim. Kimlerle savaştığımı bilmediğim için zaten, ben bunu söylüyorum. Yok mu bana yardım edecek bir Allah’ın kulu?  Ne istediğimi sorarlarsa eğer bir; Akçakoca OSB’yi bitirin. Akçakoca OSB’nin önündeki takozu kaldırın. İki; 17 kilometrelik Karadeniz sahil yolu. Niye yapamadıklarını bilmiyorum. Bunu bitirin. Dalgakıran Akçakoca Balıkçı barınağı projesi bitmiş, yapın. Ekstra bir beklentisi yok Akçakoca’nın. Devlet sadece verdiği sözleri tutsun yeter. Yine OSB için ise siyasi ve bürokratik destek istiyoruz. Geri kalanlar da devletin Akçakoca için yapmış olduğu projeler, bunların hayata geçirilmesini istiyoruz.” 

Programın tamamına ulaşmak isteyenler: https://www.youtube.com/watch?v=hS0MsXIN0gI linkinden ulaşabilir.

Öncü Haber Merkezi

Yorumlar (8)
Cemal 2 yıl önce
Sayın pazvant siyaset yapmıyorum diyorsun ama konuşmalarının çoğu siyaset üzerine
Siyasilere taleplerini iletmezsen nereden bilecekler eksikliği bence kendinde ara
Ramiz 2 yıl önce
Her işin zamanı ve zemini olur!Hallolur! Adapazarı’ndaki sanayisi istiyormu!sahil yolunu,
düzceli 2 yıl önce
ereğli ile birleşmek için bütün yönetiçiler uğraşsın başka çare yok
Hüseyin Yavuzdemir 2 yıl önce
Ticaret ve Sanayi Odası Başkanının elinde bir kanıt olmadan, tahmin üzere konuşması doğru değil.
Yusuf 2 yıl önce
Ereğli il olduğunda Akçakoca Ereğli ye bağlanır diye önü kesiliyor.Akçakocaya gelebilecek yatırımlar başka ilçelere kaydırılıyor olabilir .
İsmail saymaz 2 yıl önce
daha iyi olur. Ereğli il olduğunda Akçakoca ereğliye bağlanmalı.
Yorumcu 2 yıl önce
Yok beee o yoneticiler beceriksiz oldugundan Duzce de uvey evlat muamelesi görüyor.
Aaa 2 yıl önce
Bu zamana kadar yigilca ve diger ilcelere gelen yatirimlari odenekleri kendinize kaydirdiginiz zamanlara sayin
22
açık