banner851

banner955

AKÇAKOCA’DA BU YIL DA 500 KİŞİLİK AŞURE DAĞITTILAR

Akçakoca’da kadim gelenekleri yaşatmasıyla ünlü tarihi Kapkirli mahallesinin sakinleri, bir araya gelip imece usulüyle pişirdikleri 500 kişilik aşureyi mahalle sakinlerine ve misafirlere ikram etti.

Akçakoca 11.08.2022, 14:33 12.08.2022, 10:54
2084
banner1032

Kapkirli mahallesinde bir araya gelen kadınlar, Muharrem ayı dolayısıyla evlerinden getirdikleri baklagiller, fındık, ceviz, üzüm ve bunlara ekledikleri birçok malzemeyi kazanların içine döktü. Yaklaşık 3 saat süren pişirmenin ardından aşureler, mahalle halkına ve misafirlere dağıtıldı.

Mahalle sakini Tijen Arısoy da, gelenekleri yaşatmak için aşurenin yapıldığını belirterek, “Eski kültürümüzü yaşatmak istedik. Eskiden devamlı yapıyorduk. Ancak Pandemi dolayısıyla yapamadık. Bugün bir araya gelerek yapmak istedik. Tatlı ve tuzlu olarak 4 kazan aşure yaptık. Tatlı aşure çok yakından bilinse de Türk geleneğinde tuzlu aşure hep vardı, biz de yaptık.

Nuh’un gemisinde yapıldığı için bu geleneği sürdürmek istedik. Bizim mahalle kültüründe tuzlu aşure, ‘aşure çorbası’ diye geçer” dedi.

Arısoy, 4 kazanda yapılan aşurenin 500 kişilik olduğunu da sözlerine ekledi.

Mahalle sakinlerinden Rukiye Bilgin de mahalle sakinleri olarak destek vermek istediklerini belirtirken, Muharrem ayı hürmetine yaptıkları aşureyi komşulara, mahalle sakinlerine ve yoldan geçen herkese ikram ettiklerini söyledi.

Yorumlar (0)
16
açık